Neinvestujú: Podľa starostu Števčíka pre spor do domu financie nelejú.

Vyvolená pani Dagmar: Jeden byt už má, aj tak jej mesto prikleplo superlacný nájom v centre Bratislavy

V Bratislave sa dostala k superlacnému nájmu v centre mesta bez splnenia tvrdých podmienok aj pani, ktorá má vlastný byt.

Nájomné dve stovky mesačne za byt v srdci Bratislavy s rozlohou skoro sto štvorcových metrov. A bez toho, aby nájomcu prerokúvala bytová komisia. Znie vám to čudne? Donedávna realita v hlavnom meste. Teda aspoň v domoch, ktoré majú okrem mesta iného vlastníka. A kým bežní žiadatelia o byt musia spĺňať tvrdé podmienky o obmedzenom príjme a bytovej potrebe, v týchto domoch to funguje inak. K nájmu v centre na Hviezdoslavovom námestí sa takto dostala pani, ktorá vlastní byt v Petržalke. Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík tvrdí, že v lete takéto spôsoby prenájmov stopli.

Dom na rohu: Možno aj lukratívne miesto, kde nehnuteľnosť stojí, je predmetom súdneho sporu medzi mestom a druhým majiteľom. Vlani spolumajitelia uzavreli nájomnú zmluvu s pani Dagmar na takmer stometrový byt za 200 eur mesačne.
Dom na rohu: Možno aj lukratívne miesto, kde nehnuteľnosť stojí, je predmetom súdneho sporu medzi mestom a druhým majiteľom. Vlani spolumajitelia uzavreli nájomnú zmluvu s pani Dagmar na takmer stometrový byt za 200 eur mesačne.
Foto: Matej Jankovič

Bez komisie: Na nájomné byty sú v bratislavských mestských častiach obvykle dlhé poradovníky. Napríklad v Starom Meste musí budúci nájomca splniť relatívne prísne podmienky. Musí mať trvalý pobyt v mestskej časti a ak je sám, musí mať mesačný príjem medzi 1,2- až 3-násobkom životného minima, čo znamená medzi 239,40 a 598,40 eura. Nesmie byť ani vlastníkom alebo nájomníkom v inom dome, čiže ide o človeka, ktorý nemá vlastné bývanie. Bytová komisia potom preskúma žiadosť a ak je voľný byt, pridelí ho žiadateľovi. Priemerná cena nájmu v mestskom byte sa v centre pohybuje okolo 140 eur mesačne. Na porovnanie, komerčné ceny sú niekoľkonásobne vyššie. Na stránkach realitných kancelárií sa hýbu približne od 750 eur. Za veľkometrážne byty nie je výnimočná ani suma presahujúca 2-tisíc eur. V niektorých prípadoch však nájom získate aj bez splnenia podmienok.

Starosta Števčík: Byty v domoch, kde má mestská časť alebo mesto len podiel, bytovou komisiou neprechádzali. Od leta je to inak.
Starosta Števčík: Byty v domoch, kde má mestská časť alebo mesto len podiel, bytovou komisiou neprechádzali. Od leta je to inak.
Foto: Emil Vaško

Vyvolená pani Dagmar?

Takto sa to podarilo napríklad aj pani Dagmar J. V nájme má od októbra minulého roku byt v centre na Hviezdoslavovom námestí 11. Podľa zverejnenej zmluvy platí za byt s rozlohou 96 štvorcových metrov 200 (!) eur mesačne. Trvalý pobyt má pritom podľa zmluvy v Petržalke a podľa katastra je aj vlastníčkou bytu na tejto adrese. Zdá sa, že nejde ani o sociálny prípad, ktorý by potreboval vyriešiť ťažkú situáciu. Podľa verejne dostupných informácií zastávala post riaditeľky sekcie v Slovenskej pošte. V súčasnosti medzi riaditeľmi nefiguruje. Ona sama nám neskôr tvrdila, že je obyčajný zamestnanec.

Nájomníčka Dagmar: Vlastní byt v Petržalke a získala nájom bytu na Hviezdoslavovom námestí. To, či ho zrekonštruovala na vlastné náklady, neprezradila. Náš záujem sa jej nepáčil.
Nájomníčka Dagmar: Vlastní byt v Petržalke a získala nájom bytu na Hviezdoslavovom námestí. To, či ho zrekonštruovala na vlastné náklady, neprezradila. Náš záujem sa jej nepáčil.
Foto: Michal Smrčok

Na jej nájom nás upozornil list, ktorý nám prišiel do redakcie. A tak sme začali pátrať. Pani Dagmar sme sa najskôr snažili zastihnúť v jej nájme. Tam však nebola, aj jej susedia reagovali, akoby ju ani nepoznali. Vybrali sme sa preto na adresu v Petržalke. Tam nám otvorila dvere samotná pani Dagmar. Najskôr sa rozprávať nechcela, lebo vraj perie. Neskôr odmietavo aspoň na pár otázok odpovedala. „Bývam aj tam, aj tu. V tom byte nikto nebýval. Byt sa prerábal. To nie je, že sa mal z neho niekto vysťahovať. Fakt tomu nerozumiem,“tvrdila. Keď sme sa pýtali, ako sa jej taký nájom podarilo získať, reagovala, že hľadala a našla. Pôsobila tiež, akoby nevedela, že jej nájom bytová komisia neriešila. Vysvetlila nám, že byt bol zrekonštruovaný. Či to financovala ona a ako sa s prenajímateľmi dohodla, neprezradila.

Ako je to možné?

Podmienku na získanie klasického mestského nájmu, teda že žiadateľ nesmie vlastniť byt, pani Dagmar zjavne nespĺňa. Pritom v jej nájomnej zmluve sa spomína, že nájomca je oprávnený užívať predmet nájmu s cieľom zabezpečenia bytovej potreby výlučne pre seba a členov svojej domácnosti. Keďže zmluvu podpísal aj starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, oslovili sme ho. „Mestská časť nie je vlastníkom toho domu, len spoluvlastníkom. To znamená, že všetky nájomné vzťahy musia byť so súhlasom všetkých spoluvlastníkov,“ vysvetľuje starosta a dodáva, ž mestská časť tento byt nikomu neprideľovala. Ako vysvetľuje, posúdením bytovou komisiou prechádzali donedávna len žiadatelia, ktorí budú v nájmoch v bytoch vo výlučnom vlastníctve mesta alebo mestskej časti. „V týchto problematických domoch, kde je mesto spoluvlastníkom, je to tak, že vždy je pri nájmoch aktívnejší spoluvlastník. On žiada, aby sa prázdny byt prenajal, lebo obvykle z neho chce mať nejaký príjem. Aj pre tie domy je lepšie, ak sú byty obývané. Zvyčajne je to tak, že nám spoluvlastník prinesie rovno nájomnú zmluvu podpísanú ním a nájomcom a mestská časť s tým len súhlasí,“ pokračuje starosta.

V zlom stave

Ceny nájmov sa podľa starostu odvíjajú od stavu nehnuteľnosti. „Spravidla ide o domy, kde údržba zo strany mestskej časti nie je dôsledná, lebo veľakrát ide o súdny spor či reštitučné nároky na budovu. Tie byty sú potom spravidla vo veľmi zlom stave, dlhodobo neobývané. Mestská časť má v problematických budovách 127 bytov, väčšinou v nich žijú dlhoroční nájomcovia,“ vysvetľuje Števčík. Ak spoluvlastník nájde nájomcu, často je vraj ochotný do bytu investovať a opraviť ho. Podľa Števčíka však už nemá nárok odkúpiť si neskôr byt za nízke ceny ako v minulosti. Od januára totiž platí nový zákon.

Zmenili to: Prenájmy za facku bez posúdenia bytovou komisiou sú podľa Števčíka minulosťou. „Riešili sme to s novou pani prednostkou a zhodli sme sa, že nebudeme túto prax zavedenú v minulosti ďalej akceptovať. Od leta je pravidlo, že aj návrhy spoluvlastníkov pôjdu do bytovej komisie,“ vraví starosta. Ako priznáva, ešte nevie, čo sa stane, keď budú prechádzať komisiou a tá nájomcu odmietne s tým, že by mal napríklad platiť viac. V zmluve pani Dagmar sa opatrenie ministerstva financií o regulovanom nájomnom nespomína. Cena je však veľmi podobná. Podľa starostu je priemerná cena nájmu v mestskom byte v centre 140 eur mesačne.

O dom sa súdia

Rohový dom na Hviezdoslavovom námestí 11 je problematický už pár rokov. Spolumajitelia, firma s rovnakým názvom, ako je adresa, a hlavné mesto sa totiž súdia. Konateľom firmy je milionár Peter Struhár, bývalý obchodný partner Borisa Kollára. Mimochodom, ten bol majiteľom firmy v minulosti. Podľa Obchodného registra dokonca v čase, keď firma podiel na dome nadobudla. Posledný rozsudok padol vo februári. Súd rozhodol, že väčšinový vlastník, hlavné mesto SR, má svoj podiel predať menšinovému vlastníkovi. Podľa Števčíka, ktorého mestská časť má dom v správe, a teda má na starosti aj pôvodných nájomcov, je to absurdné. Preto po rozhodnutí požiadal primátora, aby sa mesto odvolalo. Myslí si, že predtým mesto nekonalo obozretne, keďže si nárok na celý dom neuplatnilo. V dome bývajú pôvodní nájomcovia, medzi nimi napríklad aj režisér Zoro Laurinc, ktorý tam žije v podstate od narodenia. Väčšina domu ostala po reštitúcii mestu, reštituentky menší podiel predali. Prešiel cez niekoľko firiem, kým sa dostal spoločnosti Fun Air, kde v minulosti figurovala aj exstarostka Starého Mesta Miloslava Zemková, a spomínaný Kollár. Peter Struhár kúpil firmu vlani.


  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní