Že je na svete zle? Ako komu, počet superboháčov vlani opäť stúpol

Forbesov rebríček: Najbohatší človek na planéte je naďalej Bill Gates, o slovo sa hlásia aj Slováci.

Ak sa v týchto pohnutých a neistých časoch niečomu darí, tak sú to dolároví miliardári. Podľa práve zverejneného rebríčka časopisu Forbes je ich na svete už 2 043, čo je o 233 superboháčov viac ako vlani. Ich spoločný majetok časopis odhadol na závratných a pre bežného smrteľníka takmer nepredstaviteľných 7,67 bilióna dolárov.

Len pre úplnosť informácie, bilión je číslo s dvanástimi nulami. Z celosvetového trendu nevybočuje ani Slovensko. Naším jediným zástupcom v prestížnom klube už nie je český minister financií Andrej Babiš, pribudol k nemu Ivan Chrenko z realitnej skupiny HB Reavis.

Sebavedomý Bezos

Na popredných priečkach rebríčka miliardárov sa žiadne zemetrasenie nekonalo. Najbohatším mužom planéty je naďalej zakladateľ Microsoftu Bill Gates s majetkom v odhadovanej hodnote 86 miliárd dolárov.

Nasledujú ho ďalšie chronicky známe mená ako Warren Buffet či Amancio Ortega. V roku 2017 sa bývalý líder rebríčka, mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú, síce prepadol na šieste miesto, ale preto skákať z mosta určite nebude. V skutočnosti si totiž v porovnaní s minulým rokom polepšil o 4,5 miliardy dolárov, ale ďalším superboháčom sa darilo ešte lepšie.

Hoci v tejto spoločnosti zopár miliárd nehrá až takú veľkú rolu, za zmienku určite stojí posun zakladateľa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezosa dopredu. Oproti vlaňajšku sa jeho majetok zvýšil o pozoruhodných 27,6 miliardy dolárov. Nielenže sa tak s celkovým majetkom 72,8 miliardy dolárov posunul na tretiu priečku najbohatších ľudí sveta, ale za rokzarobil najviac zo všetkých miliardárov, keď sa cena akcií Amazonu zvýšila až o 67 percent.

Trump je chudobnejší

Podľa odborníkov sa pod nárast bohatstva najbohatších podpísali najmä vyššie ceny ropy, ale aj prudké posilnenie svetových búrz po volebnom víťazstve Donalda Trumpa. Paradoxne, novému americkému prezidentovi volebné víťazstvo z finančnej stránky až tak veľmi neprospelo. Podľa Forbesu za posledný rok sa hodnota jeho majetku scvrkla zhruba o miliardu dolárov na 3,5 miliardy.

V skutočnosti to s politikou súvis nemá, môže za to najmä vývoj na newyorskom trhu s nehnuteľnosťami. „Štyridsať percent Trumpovho majetku je viazaných na vežu Trump Tower a osem budov, ktoré sa nachádzajú v jej okolí v okruhu jednej míle,“ napísal časopis v komentári k rebríčku. „V poslednom čase cena nehnuteľností v tejto štvrti poklesla.“ V minulosti Trump opakovane kritizoval Forbesov rebríček. Tvrdil, že jeho majetok je v skutočnosti oveľa väčší, než časopis uvádza, a presahuje desať miliárd. Redakcia túto kritiku odmieta. Ako tvrdí, jej odhad vo veľkej miere vychádza práve z údajov, ktoré jej poskytol sám Trump.

Navyše, súčasný šéf Bieleho domu sa jej vraj napriek početným kontaktom nikdy priamo nesťažoval a verí, že to neurobí ani teraz. „Dúfame, že je pre neho v súčasnosti oveľa dôležitejšie riadenie krajiny ako Forbesov odhad jeho majetku,“ uvádza časopis.

Boháčky

Zástancov emancipácie pohlaví určite poteší, že sa zvyšuje aj počet miliardárok. Vlani ich bolo 202, tento rok až 227. A nielen to. Najbohatšou ženou sveta je síce opätovne dedička kozmetického gigantu L’Oréal Liliane Bettencourtová s majetkom v hodnote 39,5 miliardy dolárov, ale o slovo sa čoraz dôraznejšie hlásia aj príslušníčky nežnejšieho pohlavia, ktoré získali bohatstvo vďaka svojej schopnosti a šikovnosti.

Ivan Chrenko: Slovenský miliardár býva v Marianke.
Ivan Chrenko: Slovenský miliardár býva v Marianke.
ARCHÍV

Ivan Chrenko. Foto: Archív

Celkovo počet takýchto žien, čo sa samy vypracovali k miliardám, je rekordných 56. Zaujímavé je, že až 29 pochádza z Ázie vrátane najbohatšej z nich - Číňanky Čou Čchün-fej. Hodnota majetku zakladateľky spoločnosti Lens Technology venujúcej sa výrobe dotykových obrazoviek je 7,4 miliardy dolárov.

Hoci 47-ročná podnikateľka sa narodila ako najmladšie z troch detí v chudobnej rodine bývalého vojaka z provincie Chu-nan, podarilo sa jej urobiť kariéru, o ktorej väčšina z nás môže len snívať. Pritom ako 16-ročná opustila školu a začala si zarábať ako obyčajná robotníčka. Už ako 22-ročná však odštartovala svoj prvý biznis, spolu s ďalšími rodinnými príslušníkmi začali vyrábať očné šošovky.

Potom založila ďalšie firmy a zlom nastal v roku 2001, keď získala lukratívnu zákazku na výrobu obrazoviek na telefóny.

Obrovské rozdiely

Na druhej strane bojovníci za rasovú rovnosť jasať nebudú. Na zoznam sa dostalo len desať miliardárov čiernej pleti, o dvoch menej než vlani. Najbohatší z nich je nigérijský cementový magnát Aliko Dangote s majetkom v hodnote 12,2 miliardy dolárov.

Ivan Chrenko: Slovenský miliardár býva v Marianke.
Ivan Chrenko: Slovenský miliardár býva v Marianke.
MARTIN DOMOK

Foto: Martin Domok

Na svete sú len tri miliardárky čiernej pleti vrátane svetovej celebrity Oprah Winfreyovej s majetkom v hodnote 3 miliardy dolárov. Ďalšia výhrada v súvislosti s Forbesovým rebríčkom sa môže týkať prehlbujúcej sa priepasti medzi najbohatšími a najchudobnejšími. V januári medzinárodná organizácia Oxfam, monitorujúca chudobu, zverejnila štúdiu, ktorá zistila, že osem najbohatších ľudí na svete kontroluje rovnaký majetok ako najchudobnejšia polovica obyvateľov planéty.

Keď sa pozrieme na to, ako si najbohatší ľudia za uplynulý rok prilepšili, je zjavné, že tento trend pokračuje.

Skokan roka

Jeff Bezos (53) si vlani prilepšil o 27,6 miliardy dolárov, čo je najviac medzi všetkými ľuďmi na planéte. Rovnako pozoruhodný ako úspech v biznise je jeho životný príbeh. Nešlo o žiadneho problematického mladíka, ktorý začínal v garáži a prebojoval sa až na vrchol.

Naopak, miliardár pochádza z dobrej rodiny. Predkovia z matkinej strany boli medzi prvými prisťahovalcami v USA a dodnes patria medzi najväčších majiteľov pôdy v Texase. Jeho dedko dokonca zastával post regionálneho riaditeľa americkej Komisie pre atómovú energiu. Napriek tomu Bezosovo detstvo sa neobišlo bez tráum. Matka otehotnela ako tínedžerka a prvé manželstvo jej stroskotalo už po roku. Našťastie pre malého Jeffa, jej druhý manžel, kubánsky prisťahovalec Miguel Bezos, vnímal chlapca ako svojho, dokonca si ho adoptoval.

Známa tvar: Na najvyšších priečkach Forbesovho rebríčka sa tradične umiestňuje aj Warren Buffett.
Známa tvar: Na najvyšších priečkach Forbesovho rebríčka sa tradične umiestňuje aj Warren Buffett.
profimedia.sk

Foto: Profimedia.sk

Bezos napriek týmto rodinným komplikáciám patril medzi najlepších študentov na strednej škole v Miami a s vyznamenaniami ukončil aj počítačové vedy na Princetonskej univerzite. Nasledovala sľubná kariéra na Wall Street, ktorá mohla pokračovať dodnes. Ale prebudil sa v ňom vizionár. Pohodlné miesto a nadštandardný príjem zamenil za neistotu podnikania.

Medzi prvými pochopil obrovský potenciál internetu a v roku 1994 založil internetový obchod Amazon. Práve vďaka tejto ochote riskovať je dnes na absolútnom výslní. Bezos medzičasom svoje obchodné aktivity rozšíril na iné pole podnikania. Už v roku 2000 založil vesmírnu spoločnosť Blue Origin, spoločnosť okrem iného vyvíja modul New Shepard pre lety do kozmu.

Sebavedomá: Číňanka Čou Čchün- -fej pochádza z chudobnej rodiny a svojich 7,4 miliardy zarobila najmä vďaka šikovnosti.
Sebavedomá: Číňanka Čou Čchün- -fej pochádza z chudobnej rodiny a svojich 7,4 miliardy zarobila najmä vďaka šikovnosti.
profimedia.sk

Foto: Profimedia.sk

V roku 2013 zakladateľ Amazonu zasa kúpil denník Washington Post. Je ženatý so spisovateľkou MacKenzie Bezosovou, majú štyri deti.

Smrť najstaršieho

V deň zverejnenia tohtoročného Forbesovho rebríčka umrel vo veku 101 rokov najstarší miliardár na svete David Rockefeller. Člen známeho klanu Rockefellerovcov skonal v spánku vo svojom dome v Pocantico Hills.

Počas života šéfoval rodinnej banke Chase Manhattan, neskôr sa venoval už len filantropii. Bol vnukom Johna D. Rockefellera, prvého dolárového miliardára na svete. Po jeho smrti je najstaršou miliardárkou na svete 99-ročná Maria Franca Fissolová, vdova po Michelovi Ferrerovi, majiteľovi výrobcu čokolády Ferrero SpA, ktorého prvým obrovským úspechom bola obľúbená nutela.

Najbohatší Slovák

Ocitol sa v dobrej spoločnosti. Magazín Forbes medzi najbohatších ľudí planéty zaradil aj Slováka. Miliardár s kontom 1,1 miliardy eur, žijúci na Slovensku, Ivan Chrenko (49) podniká v realitách. Je zakladateľom a partnerom v nadnárodnej developérskej skupine HB Reavis. Úspešný človek, ktorý sa odmieta medializovať, začínal s biznisom v prvej polovici deväťdesiatych rokov a so zosnulým partnerom Viliamom Pančíkom mali povesť developérov, pred ktorými má konkurencia veľký rešpekt.

Bill Gates: Je stále najbohatším človekom na planéte.
Bill Gates: Je stále najbohatším človekom na planéte.
profimedia.sk

Foto: Profimedia.sk

HB Reavis stojí za mnohými realitnými projektmi na Slovensku, v Česku, ale aj v Chorvátsku, Poľsku a Maďarsku. Na Slovensku stáli napríklad za výstavbou Auparkov a patrí im aj komplex bizniscentier Apollo v Bratislave. Práve tam mal HB Reavis technický problém a musel dodatočne spevňovať statiku budov.

Zaujímavé je aj to, že od minulého roka pracuje pre HB Reavis dcéra prezidenta Andreja Kisku 26-ročná Natália. Jej otec sa s miliardárom pozná už roky a dcéru dokonca varoval, že po návrate na Slovensko sa nevyhne zvýšenému záujmu médií. Ivan Chrenko o publicitu nestojí, a tak z jeho súkromia prenikne na verejnosť máločo. Vie sa len toľko, že žije v rezidenčnej štvrti v dedine Marianka pri Bratislave, jeho honosné sídlo je ukryté za vysokými múrmi a podobá sa na nedobytnú pevnosť.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].