Že vraj sú neschopní! Podnikaví chlapíci vám odhrabú auto aj chodník. No nebude to zadarmo

Nezamestnaní osadníci na východe si privyrábajú odstraňovaním zľadovateného snehu. Ceny sú priaznivé - od 2 do 5 eur

Väčšina ľudí na tohoročnú zimu nadáva. Kvôli mrazu, totálne zľadovatelým chodníkom či úplne zapadaným autám na parkoviskách. „Každý sa vyhovára na tuhú zimu. Nikto neočistí ani parkoviská ani chodníky často pokryté kašovitou zmeskou zľadovateného snehu,“ rozčuľuje sa Košičanka Andrea žijúca v okrajovej časti Starého mesta.

Vítaná pomoc

Vlastníci, či nájomcovia prevádzok majú zo zákona povinnosť postarať sa o čistotu a odhrnutie snehu spred ich prevádzky. To isté platí aj o vlastníkoch bytov, či domov. Mnohí však na to nemajú čas, niektorí kvôli zdraviu sneh odhádzať jednoducho nedokážu. Ešteže osadníci prišli na to, ako na štedrej nádielky trochu zarobiť.

V niektorých mestách na východe Slovenska vyzbrojení lopatou núkajú svoje služby „gadžom“. Za pár eur im ochotne odhádžu zľadovatený sneh a uvoľnia zapratané auto.

Ťažká robota

„Chodím odpratávať aj so svojím otcom. Dostávame síce podporu od štátu, nejakých 180 eur, ale to je málo. A musím splácať požičané, tak mi pomôže každé euro. Odhadzujem od 2 do 5 eur, závisí od miesta, ktoré treba odpratať,“ prezrádza osadník z Angy Mlynu. Meno neprezradí, pretože sa bojí, že by prišiel aj o tých pár eur, ktoré dostáva.

Podľa neho na začiatku tuhej zimy sa oplatilo chodiť vždy zrána, keď ako nasnežilo, alebo po tom, ako prešiel po ceste odhŕňač. „Ten najviac nakydal na parkovisko, alebo na chodník, a tak ľudia potrebovali rýchlo sneh odpratať. Vtedy sa dalo aj naviac za robotu dohodnúť. Teraz sa už odpratávajú len tie ťažké zľadovatené kopy a úplne zasypané časti chodníkov pred obchodmi, ktoré týždne nik neodhrabal. Robota je to ťažká,“ povzdychne si.

Lokality si strážia

Denne si vraj takto vedia zarobiť aj 20 euro. No nie vždy. V Michalovciach už má svoje lokality a aj ľudí, ktorí ho poznajú a na jeho služby čakajú. „Dajú mi peniaze dopredu a nestarajú sa. A po pol hodinke-hodinke už prídu k odhrabanému autu,“ dodáva mladík.

Takýchto partií sme v Michalovciach stretli hneď niekoľko. Starostlivo si strážia svoju „lokalitu“ i identitu. V Sečovciach chodia odpratávať sneh jednotlivci. Nie z osady, ale skôr z lokalít, kde žijú priamo medzi domami „gadžov“.

Identitu prezradiť nemienia a aj keď je to ťažká práca, tešia sa z dennodenných mrazov i možného sneženia.

Na Luníku IX na bielych kašlú

Na slávnom košickom sídlisku Luník IX sme však takýchto „pracantov“ nestretli. „Nech gadžovia robia sami. My si popraceme a oni nech sa starajú o svoje,“ odsekli nám tí, ktorých sme oslovili.


  • vfr
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní