Keď opadnú emócie

V najbližších týždňoch či mesiacoch budeme môcť doslova v priamom prenose sledovať, či veľké peniaze naozaj majú až takú úžasnú moc, aká sa im pripisuje. Na tejto skúške stoja a padajú nasledujúce roky života rozmaznanej dedičky mnohomiliónového impéria, ktorá svojou aroganciou a bezohľadnosťou zabila štyroch nevinných ľudí.

Čo je pre ňu najhoršie, stalo sa to za našimi hranicami, v susednom Maďarsku, kde vplyv rodiny Rezešovcov nie je až taký silný ako u nás doma. Ale zase ho až tak veľmi podceňovať netreba. Podľa dostupných informácií tridsaťpäťročná Eva Varholíková-Rezešová vo vyše dvestokilometrovej rýchlosti zozadu nabúrala na maďarskej diaľnici so svojím takmer dvaapoltonovým terénnym bavorákom do malého Fiata Punto, v ktorom sa viezli štyria ľudia. Následky boli katastrofálne, v horiacom vozidle našli smrť traja z nich a štvrtá obeť zahynula po niekoľkých dňoch márneho boja o jej záchranu.

A zrejme platí to povestné, že opití majú šťastie - pretože mladej vodičke BMW sa takmer nič nestalo. Na tragikomické dokreslenie celého strašného prípadu sa objavili v novinách fotografie jej havarovaného auta, ako v ňom výsmešne leží pohodená nedopitá fľaša vodky.

Slovenská Paris Hilton bola v čase havárie podľa informácií maďarskej polície opitá, mala v krvi až 1,5 promile alkoholu. A čo viac, v tele jej našli aj zvyšky opiátov. Aby nevzniklo, nedajbože, nejaké podozrenie, že jeho klientka brala napríklad kokaín, advokát Varholíkovej-Rezešovej hneď dal veci na pravú mieru a uviedol, že sú to pozostatky z užívania antibiotík. Tie sa zrejme v lepších kruhoch zvyknú zapíjať alkoholom, aby sa zvýšila ich účinnosť.

Ak naozaj môžu niektoré antibiotiká zanechať v tele stopy drogy, nepochybne už existuje svedectvo lekára, že ich pacientke poskytol. Je možné, že záznam z lekárne o ich výbere pacientkou bude chýbať, ale to nie je až taký problém, pretože lekár jej ich mohol vydať osobne. A isto to dosvedčí aj pred súdom.

Môžeme si o Eve Varholíkovej-Rezešovej myslieť čokoľvek, no po tragickej nehode sa zachovala najrozumnejšie, ako mohla. Možno jej to ktosi poradil do telefónu hneď po havárii, možno jej to napadlo samej - v každom prípade odmietla vypovedať a počkala na príchod právnika. Ten oveľa lepšie vie, čo povedať treba.

Ak by sa toto nešťastie - a bez akéhokoľvek cynizmu treba uznať, že je to obrovská tragédia aj pre ňu a celú jej rodinu - stalo na našom území, zrejme by sa všetko vyvíjalo trochu inak. Súd by možno nedospel k názoru, že mladú, úspešnú ženu treba pre jedno pošmyknutie držať vo vyšetrovacej väzbe. Odborníci by nepochybne podrobne skúmali možnú mieru zavinenia nehody vodičom druhého vozidla, hľadali by dôvody, prečo Fiat pri havárii začal horieť, čo v konečnom dôsledku spôsobilo smrť celej posádky.

Nebolo by ničím prekvapujúcim, keby sme sa dozvedeli, že Varholíková- Rezešová sa napila vodky až po nehode, v hlbokom rozrušení, a súd by to akceptoval. Zdá sa vám to poriadne pritiahnuté za vlasy? Tak vedzte, že rovnakým tvrdením, a treba povedať že mimoriadne úspešne, sa pred slovenským súdom bránil istý bývalý vysoký policajný funkcionár, ktorému po dopravnej nehode, pár minút po tom, čo vystúpil z auta, namerali v dychu tri promile. A ešte sa mu médiá museli ospravedlniť za zverejnenie informácie, že šoféroval opitý. A napokon, súdni znalci z oblasti psychiatrie by sa mohli zhodnúť v názore, že v čase, keď vodička nasadala do auta, neniesla zodpovednosť za svoje správanie a namiesto trestu by jej súd nariadil liečbu. V tom lepšom prípade ambulantnú.

Ibaže nehoda sa nestala na Slovensku, ale v Maďarsku. I keď to nie je Slovensko, predsa len je to stále lepšie, ako keby sa to udialo v Nemecku alebo vo Švajčiarsku. Keď u našich južných susedov opadnú prvé emócie vyvolané zbytočnou smrťou štyroch ľudí a miestne médiá sa prestanú vecou zapodievať, môžu sudcovia s chladnou hlavou rozhodovať.

Predstava, že by Evu Varholíkovú-Rezešovú naozaj odsúdili na dlhoročné nepodmienečné väzenie, nebodaj, až na desať rokov a že by si tento trest v Maďarsku aj odpykala, je dosť iluzórna. Zrejme ani vo vyšetrovacej väzbe až tak veľa času nestrávi a súd po niekoľkých týždňoch buď rozhodne, že ju možno vyšetrovať na slobode, alebo prijme kauciu. V ešte lepšom prípade ju maďarská strana odovzdá na stíhanie slovenským orgánom. S ohľadom na tlak verejnej mienky je však pravdepodobnejší druhý scenár - že ju odsúdia v Maďarsku a trest si odpyká na Slovensku. Potom už naše súdy budú rozhodovať, kde si ho odpyká a koľko z neho jej môžu za dobré správanie odpustiť. Samozrejme, že Eva Varholíková-Rezešová je za svoj čin v plnej miere zodpovedná. Bolo by však zaujímavé vidieť jej kartu vodiča, či ju náhodou už v minulosti naša polícia neprichytila pri viacerých závažných dopravných priestupkoch a či nebola voči nej až priveľmi benevolentná - a tak sa svojou veľkorysosťou stala nepriamym vinníkom tragédie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní