Komentár: A čo je Kotleba horší než Slota

Ak niekto môže za úspech Kotlebu v župných voľbách, je to práve Fico a neschopnosť jeho vlády riešiť problémy.

Voľby do vyšších územných celkov opäť ukázali, že ľudia ich ignorujú. Z jednoduchého dôvodu - sú to umelo vytvorené celky, ktoré Mečiar potreboval na ovládnutie celej krajiny.

A tento jeho paškvil pretrval dodnes len preto, že vyhovuje aj jeho nasledovníkom - im a ich komplicom umožňuje s pomocou stranícky dosadených úradníkov a regionálnych politikov vyciciavať spoločné financie nielen na celoštátnej úrovni.

Vyššie územné celky sú na to ako stvorené. Obrovské balíky peňazí, ktoré prúdia do regiónov nielen zo štátneho rozpočtu, ale aj z fondov Európskej únie, sú pre politických gaunerov doslova zlatou baňou. A čím je región rôznorodejší a neprirodzenejší, tým apatickejší sú obyvatelia voči jeho spravovaniu. Stačí sa pozrieť na mapu a každý pochopí, že súčasné násilne vytvorené kraje sú nezmyslom.

Prečo napríklad trnavský územný celok úplne nelogicky siaha, rovnako ako aj Nitriansky kraj, až po hranice s Maďarskom, zaberajúc územie Podunajska? Na to je dosť jednoduchá odpoveď - aby nedajbože nemohli občania maďarskej národnosti mať v zastupiteľstve svojho kraja či župy väčšinu a rozhodovať o svojich peniazoch. Asi by sa potom ťažšie rozkrádali.

A podobne je to aj v ďalších umelo vytvorených regiónoch. Prečo má Banskobystrický kraj zaberať Hont, Novohradsko i Gemer, keď na také čosi nie je žiadne opodstatnenie a sú to úplne odlišné regióny? Prečo nemohli vzniknúť - ak už naozaj niekto pociťoval takú silnú potrebu zrušiť celé desaťročia fungujúce kraje a okresy - radšej župy, ktorých hranice by vychádzali z historického členenia nášho územia?

Pri snahe pochopiť konanie politikov treba vychádzať z toho podstatného, že im ide predovšetkým o dve veci - o moc a peniaze. Všetko ostatné sú len vzletné reči pre voličov. Nechcú, aby im ľudia videli na prsty, a vyššie územné celky, o ktorých spravovanie občania nemajú takmer žiadny záujem, sú skvelým prostriedkom na presúvanie peňazí zo štátu na súkromné účty. Kradne sa tam ešte viac ako na štátnej úrovni. Miestni politici „pracujú“ síce s menšími peniazmi, ale o to usilovnejšie. Svojho času to veľmi výstižne povedal premiér Robert Fico: „V politike nejde o žiadne hodnoty, ale vždy ide o záujmy, ekonomiku a moc.“

Aj keď ho mnohí obviňujú, že iné hovorí a iné koná, v tomto prípade mu to isto vyčítať nemôžu. Ďalšie regionálne voľby sa teda skončili, Smer opäť potvrdil svoju dominanciu a keď sa začiatkom budúceho roku predseda vlády stane prezidentom, celú krajinu bude mať v rukách Smer. Aj bez ústavného článku o vedúcej úlohe tejto strany v štáte.

V rukách má už dnes parlament, vládu, armádu, políciu i tajné služby, bezpečnostný úrad, Najvyšší kontrolný úrad, prokuratúru, nepriamo i súdnictvo a de facto aj väčšinu sudcov Ústavného súdu. Čochvíľa získa vládna strana aj post prezidenta, i keď toho súčasného majú v hrsti tiež. Radosť vládnuť. K tomu treba prirátať silný vplyv na ekonomickú loby a finančné skupiny či, presnejšie, naopak - ich vplyv na Smer.

Roztrieštená pravica aj tentoraz prepadla, ľudia stavili radšej na sľubované sociálne istoty. Pravda, okrem Bratislavského kraja, kde Smer získal iba post jedného jediného poslanca. Voliči z okolia hlavného mesta však veľmi rýchlo pochopia, že sa rozhodli zle - pri budúcom prideľovaní finančných prostriedkov pre ich vyšší územný celok.

Voľby teda dopadli tak, ako sa očakávalo, a nebyť Kotlebu, nemali by v podstate novinári o čom písať. Vďaka jeho prekvapivému postupu do druhého kola v súboji o post banskobystrického župana môžu varovať pred hnedým fľakom na Slovensku a analyzovať, prečo sa to stalo. Našťastie, premiér Fico vie, kto je za to zodpovedný. Pravica.

Hoci okrem krátkeho extempore samodeštrukčnej vlády Ivety Radičovej je práve Fico pri moci už šesť rokov. Takže ak niekto môže za úspech Kotlebu, je to práve on a neschopnosť jeho vlády riešiť problémy. Aj keď, na druhej strane, príliš nerozumiem, prečo je pán premiér volebným úspechom Kotlebu taký znepokojený. Veď to nie je tak dávno, čo štyri roky bol v jednej koalícii s Jánom Slotom, ktorý ho dokonca označil za svojho osobného priateľa. O čo je Kotleba horší než Slota? Že tie svoje táraniny hovorí za triezva?

Ak by Kotleba kedysi nepobehoval v uniforme pripomínajúcej gardistu, mohol byť pokojne taký istý koaličný partner Smeru ako Slota. Ba dokonca viaceré jeho vyjadrenia na adresu Maďarov a Rómov sú podstatne miernejšie, než boli vyjadrenia podguráženého šéfa SNS.

Tým, samozrejme, nechcem obhajovať Kotlebu a jeho radikálne názory. Iba ma trochu prekvapuje, že to, čo Ficovi prekáža na Kotlebovi, mu nevadilo na Slotovi, keď potreboval hlasy jeho národniarov v parlamente. Napokon, aj v samotnom Smere sa nájdu poslanci, ktorí sa netaja svojím obdivom k Tisovi. Na rozdiel od Kotlebu to však nehovoria priveľmi nahlas a na verejnosti. Len občas nenápadne zašepkajú alebo napíšu srdcervúcu báseň o prezidentovi Tisovi.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní