Komentár: Cyprus ako daňový raj skončil

Všetko zlé je na niečo dobré.

Nekompromisný postoj európskeho spoločenstva voči Cypru rútiacemu sa do finančnej záhuby a bankrotu celého štátu si zaslúži uznanie. Možno konečne tí, ktorí večne len natŕčajú ruky parazitujúc na iných, pochopia, že sa musia spoliehať aj sami na seba a v konečnom dôsledku znášať riziko za svoje excesy. A nie žiť v sladkej istote, že ich dlhy aj tak napokon veľkoryso zaplatí niekto iný bez toho, aby oni čo i len pohli prstom.

Paradoxne, Cyperčania protestujúci v uliciach hlavného mesta Nikózia obviňovali za svoje problémy nie nezodpovednú cyperskú vládu, ktorá ich priviedla ku krachu, ale zlú Európsku úniu - lebo chce zdaniť vklady v ich bankách. Majú to však trochu pomýlené. Únia im nič neprikazovala, iba jasne povedala, že im poskytne pôžičku len v prípade, ak časť peňazí potrebných na záchranu získajú Cyperčania aj zdanením vkladov. Ak by s tým nesúhlasili, nikto ich do ničoho nútiť nebude. V takom prípade však s pôžičkou rátať nemôžu.

A to už by Cyperčania dopadli oveľa horšie. Prišli by nielen o časť svojich vkladov, keby museli zaplatiť niekoľkopercentnú daň, ale o celé úspory. Pretože v prípade krachu bánk by prišli úplne o všetko. A keďže by zbankrotoval i cyperský štát, mohli by zabudnúť i na to, že im niekto niekedy vyplatí garantované vklady do výšky stotisíc eur. A tak obyvatelia ostrovného štátu nevedomky oduševnene demonštrovali predovšetkým za záchranu cudzích vkladov. Cyprus sa totiž od osemdesiatych rokov minulého storočia postupne stával daňovým rajom a miestom vhodným na pranie špinavých peňazí, najmä tých z Ruska.

Svoje pofidérne získané peniaze tam presúvali vyvolení oligarchovia už v časoch Sovietskeho zväzu. Nikózia im totiž ponúkla tri skvelé veci - anonymitu, nízke dane a najmä nezáujem o pôvod peňazí. Podľa odhadov pochádza z Ruska až 35 miliárd eur uložených v cyperských bankách.

Horúčkovitý presun financií prúdiacich neraz z temných zdrojov či z kriminálnej činnosti pokračoval aj v období finančnej krízy a postupne nafúkol cyperský bankový sektor ako obrovskú bublinu. Ten, v snahe čo najviac zarobiť, investoval tieto uložené peniaze najmä do gréckych dlhopisov, ktoré sľubovali vyššie výnosy. A to bol začiatok konca. Bublina praskla a celá krajina sa rútila do záhuby. Krach najväčších bánk by bol bez pomoci zahraničia nevyhnutný a s nimi by skrachoval celý štát.

Je úplne prirodzené, že mnohí obyvatelia krajín Európskej únie sa pýtajú, prečo by oni mali zo svojich daní financovať záchranu peňazí na kontách bohatých Rusov, ktorí z vkladov doposiaľ iba profitovali. Občania únie by sa mali poskladať na to, aby títo ľudia, nedajbože, neprišli ani o jedno euro? Prečo máme platiť záchranu bánk, a tí, ktorí z nich roky profitovali, by sa na tom podieľať nemali? Trochu zvrátená predstava, ktorú živili aj niektorí naši politici, keď sa pohoršovali nad návrhom zdanenia vkladov.

Cyperskí politici najskôr podmienku zdanenia vkladov odmietli. Zrejme sa spoliehali, že im pomôže Rusko. Až keď v Moskve nepochodili, pristúpili na kompromis. Vklady do stotisíc eur zdanené nebudú, tie vyššie banky zatiaľ zmrazia a použijú ich na splatenie dlhov. Podľa posledných informácií ich zdania tridsiatimi percentami. Najviac postihnutí budú práve Rusi.

Francúzsky minister financií Pierre Moscovici vysvetlil postoj únie veľmi zrozumiteľne: „Každému, kto hovorí, že škrtíme celý národ, hovorím - Cyprus je kasínová ekonomika, ktorá stála na pokraji bankrotu. Treba niečo urobiť, pretože inak účet zaplatíme my všetci.“

Všetko zlé je však aj na niečo dobré. Po tomto finančnom otrase zrejme Cyprus ako daňový raj a spoľahlivý prístav pre čierne peniaze definitívne skončil. Navyše, súčasťou dohody o poskytnutí pôžičky je aj prísľub cyperských úradov, že budú pomáhať krajinám únie pri odhaľovaní pozadia rôznych schránkových firiem, ktorým sa aj na Slovensku dosiaľ mimoriadne dobre darilo. Napríklad sa im podarilo prekvapujúco vyhrať mnohé súdne spory o státisíce či milióny eur, založené na rôznych fiktívnych pohľadávkach voči štátu, ale aj získať výhodné zákazky a vyhrať tendre. Nehovoriac o obrovských daňových únikoch a prepieraní nelegálne získaných peňazí.

To je naozaj dobrá správa pre občanov. A zlá pre tých politikov a ich mecenášov, ktorí sa za týmito schránkovými firmami dlhé roky tak úspešne ukrývali.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní