Komentár: Keby pán Harabin chodil po kulturákoch ako zabávač, bol by ešte úspešnejší

Na Slovensku sa všetci mocní navzájom kryjú, pretože vedno spoločne žerú z jedného válova, len sa občas pri ňom vystriedajú.

Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin bol tentoraz zrejme vo skvelej forme. Študenti Paneurópskej vysokej školy práva, ktorým prednášal, sa mohli na jeho vtipných bonmotoch popučiť od smiechu.

Až človek ľutuje, že pán Harabin sa vydal na cestu sudcu. Keby chodil po kulturákoch ako zabávač širokých más, bol by zrejme ešte úspešnejší a obľúbenejší medzi ľudom než dnes. Aj keď treba uznať, že z úst predsedu Najvyššieho súdu predsa len takéto žartíky znejú trochu pikantnejšie, než keď ich vysloví nejaký dedinský trubiroh bez váženej funkcie.

A čože také poučné vo svojej prednáške študentom, budúcim právnikom, z ktorých sa niektorí možno stanú i sudcami, hlava nášho nezávislého súdnictva povedala? Mladí ľudia sa od neho dozvedeli napríklad to, že „najväčšia luza sú médiá - narkomani, alkoholici. Tým dáte päťdesiattisíc na drevo, tak napíšu, že aj matka je prostitútka“.

Isteže, treba chápať, že niekto môže mať médiá poriadne v zuboch, napríklad už aj preto, že nemožno spochybniť ich nezastupiteľnú úlohu pri páde mečiarizmu. Tým, samozrejme, nechcem povedať, že medzi nich patrí aj Štefan Harabin, ktorý bol zhodou okolností ministrom spravodlivosti za Mečiarovo HZDS v čase, keď sa opäť dostal k moci.

Môžeme predpokladať, že niektorý vysoký štátny predstaviteľ nemá novinárov v láske, lebo odhalili a zverejnili, že necháva svoje detičky rozvážať za peniaze daňových poplatníkov veľkopansky služobnou limuzínou do školy a manželku ku kaderníkovi a na nákupy. A novinári našli a zverejnili na našich papalášov mnohé ďalšie a ďalšie nechutnosti, za ktoré by v civilizovaných krajinách už dávno niesli zodpovednosť, zrejme aj trestnú. Nie však na Slovensku, kde sa všetci mocní navzájom kryjú, pretože vedno spoločne žerú z jedného válova, len sa občas pri ňom vystriedajú.

Takže pána Harabina celkom chápem, že tak ako mnohí iní významní ľudia nemá rád novinárov. No predsa len, tvrdiť o nich vo všeobecnosti, že sú narkomani a alkoholici, je trošku odvážne.

Možnože pán Harabin sa s takými stýka, že naozaj zopár novinárov pozná tak dôverne, že môže o nich zodpovedne vyhlásiť, že sú narkomani a opilci. Ale isto by nemal tento fakt zovšeobecňovať na všetkých novinárov. Je to vždy zavádzajúce.

Napríklad, pripusťme hypoteticky, že by bol nejaký sudca kamarát s drogovým dílerom a priateľsky by si s ním telefonoval. A na nejakej spoločenskej akcii by sa odviazal a čo-to popil a trošku sa aj popotácal. Mohli by sme na základe toho jednoducho vyhlásiť, že sudcovia sú najväčšia luza - kamaráti narkobarónov, alkoholici? Isto by sme tým drvivej väčšine z nich nespravodlivo ublížili.

Neviem o tom, že by niekedy niektorého novinára policajti prichytili, ako berie úplatok. Tobôž, že by dostal päťdesiattisíc na drevo, trebárs za to, aby o svojej matke napísal, že je prostitútka. To sú v podstate len také krčmové táraniny, ktoré sa ľahko hovoria a ešte ľahšie počúvajú.

Ja však poznám nie virtuálny, ale pravdivý príbeh. O sudcovi, ktorého policajti chytili pri preberaní peňazí. Tie si vzal ako odmenu za to, že zníži trest obžalovanému mladíkovi. Možno to neznie až tak veľmi zábavne ako story pána Harabina, na rozdiel od nej sa táto skutočne odohrala a sudca bol napokon po dlhých rokoch aj právoplatne odsúdený.

Nepochybujem, že tento čin je spoločensky isto oveľa nebezpečnejší a závažnejší, ako keď nejaký fiktívny „lúzer“ - opilec a narkoman - žijúci len vo fantázii pána Harabina, za úplatok napíše, že jeho matka je prostitútka. Napriek tomuto príbehu by som si v živote nedovolil bohorovne vyhlásiť, že sudcovia ako takí sú skorumpovaná úplatkárska luza.

Možno pán Harabin zabudol na prípad sudkyne, ktorá opitá a celá zakrvavená nadránom prišla do herne a tvrdila, že ju olúpili. Napokon vysvitlo, že ju nikto neprepadol, iba niekde stratila kabelku s dokladmi a zakrvavila sa pri pádoch po strate rovnováhy.

A vari teraz máme posmešne hovoriť, že všetky sudkyne sú alkoholičky? Aby pán Harabin pozdvihol u študentov hrdosť na to, že sa rozhodli pre právnickú profesiu, upozornil ich, že tam sa vyžaduje nulová tolerancia, ale „novinár môže byť aj idiot, aj narkoman“.

Na rozdiel od pána Harabina si myslím, že i sudca môže byť aj idiot, aj narkoman. Netuším, na základe čoho si pán Harabin vytvoril svoj briskný názor na novinárov. Možno má len smolu, že sa práve okolo neho potĺkajú tí ním spomínaní alkoholici a narkomani, ktorí sú za peniaze schopní napísať všetko. Asi by si potom mal lepšie vyberať ľudí, s ktorými sa stýka a ktorými sa obklopuje.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní