Komentár: Macher s výložkami

Keď pred niekoľkými dňami novinári dva razy po sebe nafotografovali policajného viceprezidenta Ľubomíra Ábela, ako si s neuveriteľnou drzosťou skracuje cestu domov jazdou autom v protismere, človek by čakal, že bude mať v sebe aspoň toľko rozumu, aby sa zatváril, ako veľmi ho to mrzí a priznal svoju chybu.

Pán viceprezident však vo svojej, nazvime to trebárs prízemnej nadutosti, začal tvrdiť, že on mal právo porušovať dopravné predpisy, pretože si plnil služobné povinnosti. Pripomeňme len, že ak by išiel pán viceprezident do svojho domu v Šenkviciach tak, ako mu to prikazujú dopravné predpisy, možno by strávil vo svojej služobnej audine o pár sekúnd viac času a spálil o niekoľko mililitrov viac benzínu, ktorý aj tak neplatí z vlastného vrecka. To by však už nebol ten veľký macher, ktorý môže na rozdiel od iných občanov tohto štátu beztrestne kašľať na predpisy a porušovať zákon. On je predsa viceprezident. Zrejme sa v jeho policajnej hlave už nenašlo miesto na to, čo by malo byť pre každého muža zákona prvoradé - že on sám by mal byť svojím správaním a konaním vzorom pre ostatných občanov.

Je úbohé, keď pán viceprezident namiesto toho, aby povedal - prepáčte, spravil som chybu -, začne tárať čosi o tom, že keď išiel domov, tak si plnil služobné povinnosti. Pripomína to vulgárny vtip o odbiehaní chlapíka domov počas pracovného času, aby si nekazil voľný čas. Keby sa pán viceprezident radšej vyhovoril na črevné problémy, ale on začal splietať, že raz sa išiel domov prezliecť a druhý raz si zase niečo doma zabudol. Ak by ho prichytili stokrát, isto by nemal problém vymyslieť si sto rovnako dôveryhodných a nepriestrelných výhovoriek, ktoré sa jemu isto zdajú mimoriadne prefíkané.

Samozrejme, že svet sa nezrúti, keď pán policajný šéf bude aj naďalej jazdiť v protismere. Ak bude dostatočne opatrný on či ostatní šoféri a cyklisti, ktorí sa mu musia vyhýbať, hoci predpisy dodržujú, tak ani nikoho nemusí zraziť. Problém je v čomsi inom. Že policajt, a tobôž v takom vysokom postavení, by naozaj mal ísť ostatným občanom príkladom. A keď vodiči vidia jeho chrapúnske správanie, ako drzo ignoruje predpisy len preto, že je policajným dôstojníkom, bohom s výložkami, ktorému je dovolené na ceste všetko, budú sa správať podobne ako ich svetlý vzor.

Povedzme si úprimne - mal by pán viceprezident morálne právo niekoho upozorňovať, že jazdí v protismere, keď on sám to bez problémov robí? A ešte si vymýšľa stupídne výhovorky o plnení služobných povinností? Najpikantnejšie na tom je, že práve pod neho ako viceprezidenta v rámci Policajného zboru spadá dopravná polícia. Ak naozaj pán viceprezident plnil také mimoriadne dôležité pracovné povinnosti, prečo si nezapol maják a húkačku, aby ostatných účastníkov cestnej premávky upozornil, že nemôže dodržiavať predpisy, lebo sa musí ísť domov prezliecť? Možno si mnohí povedia, že z banálnej drobnosti, keď niekto prešiel pár metrov v protismere, robíme tragédiu. Nie, to tragédia naozaj nie je, ale tragédia je, že viceprezident je zrejme presvedčený, že on môže robiť to, čo iní nie, že je čosi viac. Možno, keby ako chlapec nebol taký šikovný a nestal sa policajtom, ale trebárs by musel ísť študovať, tak by si to dovoliť nemohol. A zároveň by nemusel na otázku, aké služobné povinnosti si plnil doma, prefíkane odpovedať: „Zdôvodním to nadriadenému, ktorý rozhodne, či to bolo v súlade so zákonom.“

V susednom Česku na porušovanie dopravných predpisov už doplatilo viacero vysokých policajných funkcionárov. Keď riaditeľa cudzineckej polície novinári pristihli, ako prekročil povolenú rýchlosť, na tri mesiace sa dobrovoľne vzdal vodičského preukazu a venoval desaťtisíc korún na konto detskej nadácie. Rovnako za porušenie dopravných predpisov ostal niekoľko mesiacov bez vodičského preukazu krajský policajný riaditeľ generál Přibyl, ktorý potom chodieval do práce na bicykli. U nás až takéto prísne tresty asi nehrozia. Zrejme sa všetko potichu ututle a pán viceprezident bude môcť naďalej beztrestne porušovať dopravné predpisy a ohrozovať iných účastníkov cestnej dopravy, tvrdiac, že plní služobné povinnosti. Takže si dávajte na cestách pozor, nikdy netušíte, kedy sa niektorý policajný funkcionár potrebuje ísť domov prezliecť alebo si niečo doma, nedajbože, zabudol. Vlasť je vtedy v ohrození a on musí na plyn služobnej limuzíny poriadne dupnúť a, ak treba, aj vojsť do protismeru.


VIDEO Plus 7 Dní