Komentár Miloša Luknára: Dobrí a zlí boháči

Mnohé zákony navrhnuté práve stranou Smer sú akoby šité na mieru oligarchom, aby ešte viac a ľahšie zbohatli na úkor štátu.

Parlamentný poslanec Ľuboš Blaha nedávno vyhlásil, že nemá rád bohatých ľudí a najradšej by ich zbavil majetku aj moci. A ako dodal, vyvlastnil by aj majetok veľkopodnikateľa Juraja Širokého.

Skutočne pozoruhodný názor od človeka, ktorý sa dostal do Národnej rady na kandidátke strany Smer a dodnes je jej verným prívržencom, statočne hlasujúcim podľa palca šéfky ich poslaneckého klubu Jany Laššákovej. Keď ním ukáže Smerom dole, poslanec Blaha, tak ako všetci jeho spolustraníci, hlasuje proti. Keď palček smeruje nahor, všetci, vrátane ľavičiara Blaha, sú za.

Nevadí, že mnohé zákony navrhnuté práve stranou Smer sú akoby šité na mieru oligarchom, aby ešte viac a ľahšie zbohatli na úkor štátu. Poslanec Blaha nemá rád bohatých ľudí, no neprekážalo mu, že v období predchádzajúcej vlády Smeru robil štyri roky poradcu vtedajšiemu šéfovi parlamentu Paškovi. Potom postúpil a už tri roky vysedáva v parlamente.

Zvláštne, že kým sa neprevalila aféra s Váhostavom a podnikateľ Široký neupadol do virtuálnej nemilosti Blahovho straníckeho šéfa Fica, túžbu vyvlastniť jeho majetok na verejnosti akosi nedeklaroval. No keď ľud žiada Širokého hlavu, zrazu všetci od neho dávajú ruky preč. Najmä tí, ktorí donedávna tie isté ruky tak usilovne smerom k nemu natŕčali. Poslanec Blaha dokonca túži jeho majetok znárodniť.

Nie je to zlý nápad, najmä za predpokladu, že by sa ho tak mohol veľmi výhodne zmocniť niekto iný. Taká malá novodobá arizácia, podobná tej, akú sme nie tak dávno zažili počas privatizácie.

No keďže majetok bol vtedy štátny, tak sme úlohu okradnutých Židov zohrali my všetci, okrem pár hejslováckych gaunerov pod vedením Vladimíra Mečiara, ktorí tieto majetky uchmatli.

Ľuboš Blaha nie je žiadny hlupák. Aj keď zrejme naozaj verí tomu, čo rozpráva, zároveň veľmi dobre vie, že jeho boľševické reči sú nanajvýš len pozlátkou politiky Smeru, ktorá je v skutočnosti radikálne pravicová, presadzujúca záujmy vyvolených oligarchov a postupne likvidujúca strednú vrstvu.

Vianočné žobračenky pre dôchodcov či vlaky zadarmo totiž nie sú prejavom ľavicovej politiky, ale len populistickým gestom pre jednoduchších voličov. Každý má právo na svoj názor a má ho aj poslanec Blaha s jeho obdivom voči Marxovi a odporom voči bohatým.

Ak je však naozaj taký zásadový, treba si položiť otázku, ako dokáže existovať v politickej strane, ktorej takmer všetci predstavitelia patria medzi nadpriemerne bohatých ľudí a ich neformálnym symbolom sú hodinky za cenu vysoko prevyšujúcu dvojročný zárobok bežného občana, o ktorom tak radi hovoria.

Ak chce pán Blaha zoštátniť majetok Širokého, prečo mu neprekáža bohatstvo trebárs ministra Počiatka? Alebo Roberta Kaliňáka? A čo minister Pavol Pavlis, spájaný s rôznymi firmami s mimoriadne pozoruhodnými zákazkami? O čo sú ich majetky lepšie než tie Širokého? Nehovoriac o desiatkach ďalších politikov Smeru, ktorí naozaj nepatria medzi chudobných.

A pre spoločnosť nevytvárajú hodnoty a nezamestnávajú desiatky či stovky ľudí, na rozdiel od skutočných podnikateľov. Skôr parazitujú na skorumpovanom systéme prostredníctvom rôznych sprostredkovateľských firiem, zarábajúcich na práci iných vďaka svojim kontaktom a politickým vplyvom.

Pán poslanec Blaha bol štyri roky poradcom šéfa parlamentu Pavla Pašku. Nemá pocit, že aj tento pán je oveľa bohatší než drvivá väčšina občanov tohto štátu? Prečo neznárodniť aj jeho majetok, tak ako majetok podnikateľa Širokého? Lebo zatiaľ neupadol do nemilosti? Napokon, ani samotný Robert Fico nie je chudobný.

Len za superluxusný byt platí podľa jeho tvrdenia mesačne takmer toľko, koľko zarobí ako predseda vlády. Pritom reálna cena za prenájom takejto nehnuteľnosti sa pohybuje ešte vyššie. Zariadenie bytu je tiež nadštandardné.

Podľa fotografie jeho pracovne napríklad len knižnicu predáva taliansky výrobca približne za pätnásťtisíc eur. Alebo osem jedálenských stoličiek za nejakých šestnásťtisíc eur… A keďže byt je trošku väčší a má čosi vyše 370 štvorcových metrov bez terasy, jeho zariadenie asi takisto zaťažilo rodinný rozpočet. Samozrejme, nechceme tým vôbec spochybňovať legálnosť príjmov pána premiéra.

Napokon, sám viac ráz uviedol, že jeho manželka Svetlana zarába viac než on. Napríklad keď vysvetľoval, že hodinky v hodnote dvadsaťtisíc eur mu kúpila ona.

Možno len pre pokoj duše, aby sa zbytočne nešírili rôzne fámy, by však mohol okrem tohto všeobecného tvrdenia zverejniť aj nejaké konkrétnejšie údaje - aké právne služby a ktorým subjektom, či už súkromným, alebo štátnym, táto vysokoškolská pedagogička a odborníčka najmä na občianske právo poskytla a koľko za ne zinkasovala.

Možno by to upokojilo aj pána poslanca Blaha, ktorému v ľavicovom srdci predsa len nejaký červík pochybnosti môže hlodať. Aj keď verejne deklaroval, že jeho stranícky šéf Fico sa „drží sociálno- ekonomických ľavicových priorít, vie o nich hovoriť a nebojí sa o nich hovoriť“.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].