Komentár Miloša Luknára: Matovič v pasci

Tvrdiť o premiérovi bez relevantných dôkazov, že má účet v Belize aj s konkrétnou sumou, je dosť nepremyslené, najmä pár mesiacov pred voľbami.

Zdá sa, že Igor Matovič spadol do svojej vlastnej pasce a pred svetom teraz vyzerá ako obyčajný klamár.

Jeho nedávne tvrdenie, že „pán vystupujúci ako predseda vlády si spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu v Belize“ a že „v deň vzniku si táto firma založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional, ktorých stav k 21. júlu 2015 je 674 546 004,42 dolára“, najskôr vyvolalo poriadny rozruch.

Dokonca taký, že Robert Fico urobil niečo nezvyčajné - presvedčil svoju manželku, aby spolu s ním predstúpila pred novinárov, kde metal na Matoviča oheň a síru. A zrazu sa začali diať naozaj nezvyčajné veci.

Matovič toto tvrdenie zverejnil v piatok 14. augusta. Robert Fico s manželkou podali trestné oznámenie v pondelok 17. augusta. No čuduj sa svete, už 1. septembra sa objavilo na Slovensku potvrdenie belizskej finančnej spravodajskej jednotky, že „Robert Fico ani jeho manželka nemajú ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách v Belize“.

Za neuveriteľných desať pracovných dní dokázali naši vyšetrovatelia napísať žiadosť o medzinárodnú spoluprácu do krajiny, ktorá je práve pre svoju neochotu spolupracovať s vyšetrovateľmi z iných krajín rajom pre zločincov a podvodníkov z celého sveta, stihli spraviť jej oficiálny preklad a odoslať na druhý koniec sveta.

Belizské orgány za tých pár dní napriek bankovému tajomstvu zistili, že Robert Fico žiadny účet v žiadnej banke nemá, a potvrdenie poslali oficiálnou cestou na Slovensko. U nás ho príslušné orgány prevzali a oboznámili s ním Roberta Fica. To všetko sa udialo za rekordných desať dní.

Naozaj úctyhodný výkon, najmä v súvislosti s krajinou, ktorá je známa svojou neochotou poskytovať podobné informácie. A len na spresnenie - Matovič vôbec netvrdil, že účty v Belize má Fico a jeho manželka, ale firma, ktorú tam založili. A netvrdil ani to, že práve oni sú jej papierovými vlastníkmi.

Nie je totiž tajomstvo, že v Belize neexistuje žiadna databáza skutočných majiteľov schránkových firiem. Rovnako je známy fakt, že práve v Belize sú úplne legálne akcie na doručiteľa, ktoré majú v úschove takzvaní registrační agenti, a tí ich aj spravujú. A len oni vedia, kto je skutočným vlastníkom.

Takže potvrdenie o tom, že Fico nemá v Belize žiadny účet, nech už by bolo hocako dôveryhodné, vôbec nedokazuje, že Matovič klamal. Na druhej strane treba kvôli objektívnosti dodať, že ani Matovič nepredložil žiadny hodnoverný dôkaz, že by hovoril pravdu. Je preto dosť zvláštne, že do tejto hry sa dala zatiahnuť aj naša polícia.

Pred pár dňami sa v médiách objavila informácia, že „vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podľa hovorcu policajného prezídia Michala Slivku vylúčil existenciu takýchto účtov“. Nerozumiem, ako sa dá naozaj jednoznačne dokázať, že takéto účty neexistujú. To je podobný nezmysel, ako keby niekto chcel predložiť manželke dôkaz, že je jej verný. Dokázať sa dá nevera, ale nie vernosť.

Rovnako policajti môžu dokázať, že nejaký účet existuje, ale nemôžu vylúčiť, že v Belize neexistuje účet, ktorý spravuje niekto iný pre nejakú konkrétnu osobu, ktorá trebárs vystupuje ako predseda vlády.

Robert Fico v súvislosti s týmto zvláštnym zistením polície vyhlásil: „Pán Matovič na celom fronte klamal, na celom fronte si všetko vymyslel. Krivým spôsobom obvinil predsedu vlády aj mňa ako súkromnú osobu a tiež moju rodinu.

Od začiatku bolo zrejmé, že ide o klamstvo a krivé obvinenie zo závažného trestného činu, poškodzovania môjho mena a mena mojej manželky aj celej Slovenskej republiky, lebo oznamuje celému svetu, že na čele Slovenska stojí človek, ktorý nakradol obrovské peniaze.“

Polícia svojím postojom vniesla do celej kauzy ešte viac nedôvery. Jej úlohou predsa nie je dokazovať, že premiér nemá v cudzine účet, ale naopak - má sa snažiť v prípade, že ho niekto z toho obviní, dokázať, že ho naozaj má. Ak sa to dokázať nevie, neznamená to, že ten účet neexistuje. Znamená to len toľko, že sa jej to dokázať nepodarilo.

Isteže, bez relevantných dôkazov tvrdiť o premiérovi, že má účet v Belize aj s konkrétnou sumou, je dosť nepremyslené, najmä pár mesiacov pred voľbami.

Spomínam si, keď pred rokmi práve premiér Robert Fico na adresu bývalého ministra financií Ivana Mikloša povedal: „… vzhľadom na to, čo sa dialo okolo privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, je pán Mikloš mimoriadne bohatý človek, možno bohatší ako pán Mečiar.“

Na toto tvrdenie nemal žiadny dôkaz, podobne ho nemá Matovič v súvislosti s účtami v Belize. Ficova právna zástupkyňa Zuzana Kupcová vtedy tvrdila, že išlo len o hodnotiaci úsudok.

Ak by teda Matovič vyslovil len svoj hodnotiaci úsudok, že vzhľadom na všetky tie kauzy z posledných rokov je pán Fico mimoriadne bohatý človek, možno bohatší ako Mečiar a Mikloš dohromady, nemal by problém. Menej je niekedy viac.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní