Komentár Miloša Luknára: Mierotvorca Fico

Ak by nejaký novinár na verejnosť vypustil správu, že s vysokou pravdepodobnosťou vypukne veľká vojna, tak by už sedel u vyšetrovateľa a čoskoro by stál aj pred súdom.

Náš pán premiér Robert Fico je buď nezodpovedný hlupák, alebo prefíkaný manipulátor, snažiaci sa prekryť všetky odhalené zlodejstvá ešte závažnejšou, hoci i vymyslenou témou. Inak si totiž nemožno vysvetliť jeho nedávne vyhlásenie, že na Ukrajine vypukne veľký vojenský konflikt, pričom pravdepodobnosť toho je až sedemdesiat percent.

„Hovorím o priamom vojenskom konflikte, nehovorím o konflikte Rusko - Ukrajina, ale o veľkom konflikte,“ povedal koncom minulého týždňa na diskusnom fóre Hospodárskych novín. Aby ľudí ešte viac vydesil, prípadne si prihrial týmito choromyseľnými výplodmi svoju polievočku, dodal: „Ak tam vypukne vojna, ak sa niečo stane, Slovensko bude veľmi trpieť.“

A ešte sa pochválil, že tieto informácie považuje za dôveryhodné a získal ich z Nemecka. Našťastie, ľudia už asi vedia, že jeho slovám netreba prikladať príliš veľkú vážnosť. Inak by už okamžite zaútočili na obchody, najmä tie s potravinami a základnými potrebami na prežitie a narobili si zásoby, na benzínových pumpách by boli kilometrové rady.

Tí bohatší by chytro povyberali úspory z bánk a pratali sa kdesi za more, kde vojenský konflikt zatiaľ nehrozí. Bolo by to úplne prirodzené, veď premiér predsa povedal, že vojna, a nie hocaká, je už prakticky na spadnutie, Slovensko bude veľmi trpieť a pravdepodobnosť tohto, že sa toto peklo rozpúta, je až sedemdesiat percent. Čo je už štatisticky naozaj vysoká hrozba.

No u nás sa nič nedeje. Zrejme sme si už zvykli na rôzne pomätené a paranoidné vyjadrenia niektorých našich premiérov. To, že jeden z nich tentoraz tára o veľmi vážnej hrozbe veľkého vojenského konfliktu, ľudia zväčša pustili jedným uchom dnu a druhým von.

Panika nevypukla, vo fabrikách a v školách sa nefasujú plynové masky a generálny prokurátor Čižnár namiesto toho, aby začal nezodpovedného premiéra okamžite stíhať za šírenie poplašnej správy, zabáva verejnosť historkami o svojich stretnutiach s Čentéšom, čo ktorý z nich kedy povedal a čo zase nepovedal.

Len aby vyvolal zdanie, že má morálne právo zostať vo svojom úrade aj potom, ako Ústavný súd rozhodol, že prezident Gašparovič mal za generálneho prokurátora vymenovať Čentéša. Ak by nejaký novinár na verejnosť vypustil správu, že s vysokou pravdepodobnosťou vypukne veľká vojna a Slováci budú veľmi trpieť, argumentujúc, že to má z dôveryhodného zdroja, tak by už sedel u vyšetrovateľa a čoskoro by stál aj pred súdom.

Lenže premiér môže vytárať hocičo. Možno si pán generálny prokurátor povedal, že je zbytočné predsedu vlády obviniť, veď aj tak by na súdne pojednávania nechodil, pretože by mu nevedeli doručiť súdnu zásielku.

Popri strašení vojnou Robert Fico ešte stihol označiť Európsku úniu za treťotriedneho hráča, ktorý nezvláda situáciu, a prezradil, že udalosti na Ukrajine vníma ako veľký rusko-americký konflikt. Ako sa podarilo Američanom tak šikovne zmanipulovať Rusov, aby armádou obsadili Krym a poslali tisíce vojakov so samopalmi na dovolenku na východnú Ukrajinu, aby to voči nim Amíci mohli zneužiť, Robert Fico nevysvetlil.

Takže keď si preložíme tieto vysokoštátnické úvahy nášho premiéra do jednoduchšieho jazyka, mohli by sme povedať, že s vysokou, až sedemdesiatpercentnou pravdepodobnosťou vypukne na Ukrajine vojna. Keďže však nepôjde o ukrajinsko- ruský konflikt, bude v ňom zapletený aj niekto iný.

Čína, Pakistan ani India to zrejme nebudú, a asi ani Japonsko. Ani Európska únia ako iba treťotriedny hráč nepripadá do úvahy, takže v zozname možných agresorov proti Rusku nám ostali už len Spojené štáty. A to je dobre, lebo o zlej Amerike a bezohľadných jastraboch z Pentagónu naši voliči počúvajú veľmi radi.

Podľa Fica sankcie únie proti Rusku nič nezmenili a najviac poškodili práve Európu. Čo na tom, že Rusko sa ocitlo v hlbokej ekonomickej kríze, rubeľ padá nižšie a nižšie, pričom za posledných desať mesiacov stratil vyše tridsať percent hodnoty. Že dramaticky rastú ceny a Rusko nemá peniaze, pretože pre sankcie prichádza o 40 miliárd dolárov ročne a pre pád ceny ropy, čo asi tiež nie je náhoda, o ďalších sto miliárd.

Podľa odhadov môže prísť Rusko až o tretinu svojich príjmov, pričom minister pre ekonomický rozvoj Alexej Uľukajev upozornil, že situácia je veľmi zlá a štát bude musieť utiahnuť opasky. Ale podľa Roberta Fica sankcie najviac poškodili Európu… Teraz prichádza to najdôležitejšie. Tie všetky pochmúrne vízie sa môžu zmeniť a žiadna vojna byť nemusí.

Ako povedal Fico, „… ak by sa v Európe našli sily, ktoré sú pripravené postaviť sa do roly mierotvorcov“. A zrejme úplnou náhodou vzápätí oznámil: „Nie je žiadne tajomstvo, že pripravujeme cestu do Ruska na úrovni predsedu vlády, pretože sú významné hospodárske projekty, ktoré musíme posunúť ďalej.“

Netreba pochybovať o tom, že práve jemu sa podarí hroziaci konflikt na Ukrajine odvrátiť a my nebudeme musieť tak veľmi trpieť. Vďaka Robertovi Ficovi budeme môcť šťastne kráčať k volebným urnám v čase mieru. No musíme byť bdelí a ostražití, pretože jastrabi z Pentagónu isto opäť niečo chystajú. A treťotriedna únia sa na to všetko len bezmocne prizerá.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní