Komentár Miloša Luknára: Nech sa o chodníky stará občan

Ak patrí chodník obci, logicky by sa mala oň aj starať. Veď predsa obyvatelia platia dane.

Predstavte si, že potrebujete opraviť fasádu na svojom rodinnom dome a musíte aspoň na niekoľko dní postaviť na priľahlom chodníku malé lešenie. Pochopiteľne, majiteľa chodníka, v drvivej väčšine je to obec, musíte vopred požiadať o povolenie na zvláštne užívanie miestnej komunikácie. A keďže nič nie je zadarmo, musíte za to aj zaplatiť.

Rovnako musíte platiť, keď potrebujete na chodník pristaviť na pár hodín veľkokapacitný kontajner na odpad. No ak na tom istom chodníku napadne sneh alebo sa vytvorí poľadovica, už je zrazu všetko inak.

Nie jeho majiteľ, ale vy, ako vlastník priľahlej nehnuteľnosti, ho musíte očistiť, odhrabať z neho sneh, osekať ľad, a to v podstate musíte robiť neustále, každú dennú i nočnú hodinu, cez týždeň i cez víkend, aj počas štátnych sviatkov. Aby bol chodník stále čistý. Začne padať mrznúci dážď o druhej v noci, musíte vstať a použiť chemický posyp.

Ak prší výdatnejšie, treba ho zopakovať zakaždým, keď ho voda zmyje. Keď ste v práci, musíte niekoho nájsť a zaplatiť mu, aby to spravil za vás. Rovnako, ak ste na dovolenke alebo už dôchodca, ktorý celý život hrdlačil, platil dane tomuto štátu a obci, v ktorej žije, a teraz od neho chcú, aby odhrabával sneh či zo žobráckeho dôchodku si niekoho platil, ak už je nevládny.

Taký je zákon. Ak ho nebudete rešpektovať, hrozí vám nielen mastná pokuta od obce, ale - čo je ešte horšie - aj riziko, že budete platiť obrovské peniaze niekomu, kto sa na neodpratanom a nevyčistenom chodníku zraní. Zmarený zárobok, bolestné, sťažené spoločenské uplatnenie, a ak je šikovný, tak vysúdi peniaze aj za poškodený mobil, hodinky a šatstvo.

Ak by sa to, nedajbože, stalo niektorému z politikov, ktorí dokážu vysúdiť za hocijakú hlúposť desaťtisíce eur, tak sa môžete pripraviť na život bezdomovca. Prídete o všetko. Preto, že ste neočistili chodník, ktorý vám vôbec nepatrí. To však nie je všetko. Aj keď poctivo odpratávate sneh, nesmiete ho dať na komunikáciu, pretože za to vám tiež hrozí pokuta.

V prípade, že je chodník užší, neostáva vám asi nič iné, len ho nosiť domov, roztápať na sporáku a vodu vylievať do umývadla. Musíte byť však opatrní, aby vás nepristihli pracovníci vodární a kanalizácií, pretože by vám opäť hrozila pokuta. Keď však obec čistí komunikáciu pluhom a vytvorí vám pred vjazdom do garáže metrový val špinavého snehu, ktorý musíte odhádzať, aby ste sa vôbec dostali s autom von, je všetko v najlepšom poriadku.

No v prípade, že idete autom po zľadovatenej ceste, ktorú jej správca neočistil, a spôsobíte dopravnú nehodu, za vinníka označia vás - lebo ste neprispôsobili rýchlosť vozidla svojim schopnostiam, poveternostným podmienkam a stavu vozovky. Je to naozaj hlúpy a nespravodlivý zákon, ktorý vás núti udržiavať v poriadku cudzí majetok.

Ak patrí chodník obci, logicky by sa mala oň aj starať. Veď predsa obyvatelia platia dane. Podľa Listiny základných ľudských práv a slobôd „… vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom“. Preložené do jednoduchšej reči - o svoj majetok sa má starať jeho vlastník.

Zároveň nemožno požadovať, aby niekto musel vykonávať na svoje náklady a bez primeraného ohodnotenia pracovného výkonu činnosť v prospech iného. Kedysi sa to volalo nevoľníctvo… Túto právnu úpravu sme zdedili ešte zo spoločnej republiky.

No kým u nás zatiaľ ešte žiadni politici v sebe nenašli chuť a silu tento archaický nezmysel zmeniť, v susednom Česku sa s tým už definitívne vyrovnali.

Ešte v roku 2009 poslanci parlamentu schválili zákon, podľa ktorého je za odpratávanie snehu zodpovedná obec alebo mesto, a nie vlastník priľahlej nehnuteľnosti. Senátori, ktorí návrh do parlamentu predložili, argumentovali, že vtedajší stav, teda taký, aký je u nás dodnes, je v rozpore s Listinou základných ľudských práv a slobôd.

Rovnako sa naši západní susedia už vyrovnali aj s problémom odškodňovania ľudí, ktorí na neupravenom chodníku utrpeli úraz alebo si spôsobili majetkovú ujmu. Najvyšší súd Českej republiky v októbri roku 2011 prijal prelomové rozhodnutie, podľa ktorého je chodec povinný prispôsobiť svoju chôdzu stavu komunikácie a momentálnemu stavu počasia, teda napríklad aj napadnutému snehu či ľadu.

Ako sa uvádza v zdôvodnení, ľudia by mali zvážiť, či majú ísť po neodpratanom chodníku, a musia byť rozumní a opatrní. Ak sa niekto vyberie na prechádzku so psom v čase, keď padá mrznúci dážď, musí rátať s tým, že je šmykľavo a môže padnúť.

Odškodnenie môže chodec vysúdiť len vo výnimočných prípadoch, ak nastala situácia, ktorú nemohol predpokladať. V našom parlamente sa ešte stále nenašla politická vôľa zmeniť starý zákon, pripomínajúci nevoľníctvo. Napokon, tak ako je u nás zvykom - všetko hodiť na hlavu radovým občanom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní