Komentár Miloša Luknára: Policajný štát

Je v poriadku, aké metódy používa polícia v demokratickom štáte? Ak Kotleba porušil zákon, tak ho treba zavrieť, až bude čierny, aj s celou jeho bandou. Ale v súlade so zákonom.

Asi ťažko by mi niekto mohol vyčítať, že som priaznivcom niekdajšieho vodcu Slovenskej pospolitosti, súčasného banskobystrického župana Mariána Kotlebu. No pri pohľade na udalosti, ktoré sa odohrali uplynulý víkend v súvislosti s ním, sa jednoducho mlčať nedá. Pretože štátna polícia neuveriteľne arogantne a hrubo pošliapala práva garantované ústavou symbolicky v deň výročia jej prijatia.

Nič na tom nemení fakt, že obeťou bol človek označovaný za ľudáka, neofašistu i extrémistu. Dnes to bol Kotleba, zajtra to môže byť hocikto iný, kto sa znepáči predstaviteľom režimu.

Áno, som za to, aby polícia tvrdo postihovala všetky trestné činy, aj tie, ktoré sa týkajú šírenia rasovej a národnostnej neznášanlivosti. Ale legálnymi spôsobmi v rámci zákona a nie pofidérnymi akciami až príliš pripomínajúcimi praktiky komunistickej Štátnej bezpečnosti z čias jej boja proti disidentom.

To, čo polícia predviedla minulú nedeľu, skutočne nemá nič spoločné s demokratickou krajinou. Začalo sa to tým, že Kotleba ráno 1. septembra, teda v deň štátneho sviatku, dostal predvolanie na políciu, kde bol poobede vypovedať.

Asi nie je žiadna náhoda, že presne na to isté popoludnie bolo avizované protestné zhromaždenie organizované Kotlebovou Ľudovou stranou Naše Slovensko.

A, čuduj sa svete, práve v čase výsluchu Kotlebu na polícii, opakujem, že to bolo v deň štátneho sviatku o druhej popoludní, úplnou náhodou „vypadli poistky“. A tak musel vyšetrovateľ ísť po klasický písací stroj a zápisnicu pomaly spísať na ňom.

Samozrejme, že Kotleba pre tieto náhodne „vypadnuté poistky“ nemohol stihnúť avizované protestné zhromaždenie v Trnave. Všetko presne v štýle niekdajšej Štátnej bezpečnosti, ktorá tiež preventívne pozatýkala disidentov a odviezla ich na iný koniec republiky, aby sa nemohli zúčastniť na nejakom podujatí, ktoré sa nepáčilo komunistickým mocipánom.

Je však v poriadku, keď takéto metódy používa polícia v demokratickom štáte? Ak Kotleba porušil zákon, tak ho treba zavrieť, až bude čierny, aj s celou jeho bandou. Ale v súlade so zákonom.

To však nie je všetko. Desiatky policajtov pred Trnavou na privádzači zastavovali autá a podrobovali ich dôkladnej a pomalej prehliadke. Preto mnohí z tých, ktorí sa chceli zúčastniť na zhromaždení v Trnave, podujatie nestihli. Rovnako však policajti bezdôvodne buzerovali ľudí, ktorí s tým nemali absolútne nič spoločné.

Čo to bolo za akciu? Akú mala oporu v zákone, keď bez relevantnej príčiny odstavovali autá a kontrolovali ich? Že polícia chcela ukázať veľké ramená pred Kotlebom a jeho ľuďmi?

Nech ich ukazuje - ale tak, že mu dokáže protizákonnú činnosť a obviní ho z niektorého z trestných činov. Celá táto demonštrácia všemocnosti našej polície vyvrcholila pred Gabčíkovom, kde bolo avizované ďalšie protestné zhromaždenie.

Muži v uniformách a s nápisom Pomáhať a chrániť opäť bezdôvodne zastavovali prichádzajúce autá a podrobovali ich dôkladnej prehliadke.

Musela to byť veľmi dôležitá dopravná akcia, pretože kukláči a psovodi bežne nezvyknú kontrolovať, či vodiči majú zapnuté bezpečnostné pásy. Navyše, vozidlá, ktorých posádky neboli z okresu Dunajská Streda, do Gabčíkova jednoducho nevpustili! Vraj tam ísť nemôžu, pretože sa tam koná hasičské cvičenie.

„Jedným z miest, kde cvičenie prebiehalo, bolo aj miesto ohláseného protestu,“ potvrdila neskôr trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Prečo však pre hasičské cvičenie obohnali policajnými páskami areál, kde majú byť ubytovaní imigranti z Rakúska, je záhada. Rovnako ako fakt, že takéto cvičenie strážili desiatky policajtov, kukláčov a psovodov.

A len ako pikantéria na záver - v oficiálnom dokumente nazvanom Kalendár podujatí Hasičského a záchranného zboru v mesiaci august 2015 o žiadnom cvičení v Gabčíkove niet ani zmienky.

Aj keď Tibor Csandal z Hasičského a záchranného zboru Dunajská Streda odhodlane tvrdil: „Na dneska sme si vybrali tento termín už pred mesiacom, aby sa precvičila akcieschopnosť celej jednotky.“

A akoby tej hanby padajúcej na celý Policajný zbor, ktorý sa na výročie prijatia ústavy demokratického štátu zahral na Štátnu bezpečnosť, nebolo dosť, o dva dni partička agilných predstaviteľov zákona usporiadala ďalšie skvelé divadlo za bieleho dňa v centre hlavného mesta, keď akčným spôsobom spacifikovala poslanca Národnej rady SR Alojza Hlinu.

Zvalili ho na zem, pritlačili kolenami a spútali mu ruky za chrbtom, potom ho šmarili na auto a následne odviezli. Človek by si mohol myslieť, že ho práve pristihli, ako podrezáva starenku, aby jej ukradol zlatú retiazku.

Skutočným dôvodom bolo, že Hlina na protest proti tomu, že nebanková inštitúcia bez licencie naďalej poskytuje ľuďom úvery s vysokým úrokom, chcel symbolicky zamurovať jej vchod. A tak prišla polícia a akčne zasiahla.

Že to malo politické pozadie, naznačuje i vyjadrenie poslanca parlamentu za stranu Smer Antona Martvoňa, ktorý neprimeraný policajný zákrok obhajoval: „Taktiež sa chcem poďakovať hasičom za záchranu bezbrannej zamurovanej ženy, matky dvoch detí, ktorá bola ako obyčajná pracovníčka zapojená nevinne do celého toho divadla pána Hlinu.“

Naozaj niekto uverí tomu, že kvôli stavbe symbolického múru bol ohrozený život a zdravie onej ženy a že policajti museli zasiahnuť ako pri zatýkaní nebezpečného drogového dílera?

Len tak mimochodom, v čase, keď ho zvalili na zem a nasadzovali mu putá, spomínaná bezbranná žena, matka dvoch detí, už bola vonku na ulici.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní