Komentár Miloša Luknára: Pseudosociálne balíčky na zaslepenie ľudí

Daňové prázdniny pre vybraných podnikateľov, neuveriteľne predražené nákupy, na ktorých zarábajú schránkové firmy z daňových rajov milióny eur, zmanipulované štátne zákazky. To je obraz Slovenska.

Premiér Robert Fico radostne oznámil národu, že už po 31. marci sa môže tešiť na ďalší sociálny balíček z dielne Smeru. Pri ňom by si na svoje mali prísť aj podnikatelia. „Filozofia je, aby sme balík orientovali na podporu rastu zamestnanosti,“ vysvetlil.

Trochu zjednodušene, ale veľmi trefne to komentoval jeden z podnikateľov na sociálnej sieti, keď napísal: „Pán premiér, my nepotrebujeme žiadne vaše sociálne balíčky. Nám stačí, keď vaši kumpáni prestanú rozkrádať štátne peniaze v predražených tendroch, keď vytvoríte všetkým, nie iba niektorým vybraným podnikateľom vhodné podmienky, keď nebudete jedných uprednostňovať pred druhými a keď nebudeme mať jedno z najvyšších daňových a odvodových zaťažení v Európe. Vaše balíčky, ktoré aj tak niekto vyvolený rozkradne, si môžete strčiť, viete kam.“

V podstate má pravdu. Len na Slovensku, práve pre neuveriteľnú korupciu a rôzne pseudosociálne balíčky a opatrenia, ktoré vytvárajú diametrálne rozdielne podmienky pre podnikateľov, môžeme byť svedkami, ako chlapík vlastniaci firmičku s jedným či so žiadnym zamestnancom býva v superluxusnej vile, vyváža sa na aute za stotisíc eur a firemný tereniačik majú aj jeho detičky a manželka.

Napokon, aj náš niekdajší predseda parlamentu Pavol Paška má úžasnú firmu, ktorá s jedným zamestnancom dokázala vytvoriť za posledné dva roky zisk prevyšujúci 700-tisíc eur. Proste, americký sen.

Na strane druhej, podnikateľ zamestnávajúci desiatky ľudí a poctivo platiaci všetky tie dane a odvody má problém dať ľuďom slušnú výplatu, nieto aby kupoval pre rodinu drahé limuzíny. A v konečnom dôsledku môže byť rád, že prežije a nezbankrotuje.

Rôzne sociálne balíčky slúžia len na vylepšovanie imidžu politika za štátne peniaze a sú nástrojom, ako vyvolení vycicajú ďalšie peniaze zo štátu. Spomeňme si na slávne sociálne podniky, ktoré vraj mali pomôcť pri uplatnení nezamestnaných na trhu práce. Na väčšine z nich sa priživovali paraziti blízki Smeru, štedro financovaní aj cez rôzne „poradenské“ služby.

Napríklad Gemerský sociálny podnik platil až 25 poradcov, každému za hodinu radenia dával takmer 40 eur! Ďalší skvelý prípad sociálnej politiky Smeru bol Horehronský sociálny podnik, len tak mimochodom, sídliaci v priestoroch patriacich dcéruške okresného šéfa Smeru v Brezne.

A ako to fungovalo? Jednoducho. Napríklad tak, že podnikateľ v Polomke zamestnávajúci asi dvadsať ľudí zrazu všetkých prepustil, mesiac boli evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní a potom ich zaradili do sociálneho podniku. A, čuduj sa svete, chodili do práce presne tam, kde pred prepustením, a robili presne to isté...

Podobný scenár sa odohral v Čiernom Balogu na píle. Chlapi dostali výpoveď, na druhý deň sa prihlásili na úrade práce a ten ich okamžite zaradil na školenie do sociálneho podniku. A vzápätí začali pracovať tam, kde pracovali predtým, na zákazkách pre svojho pôvodného zamestnávateľa.

Sociálne podniky boli navyše veľkorysé. Horehronský sociálny podnik kúpil Mercedes, vraj na rozvoz nezamestnaných Rómov. Ďalší, revúcky, zase luxusné terénne vozidlo s koženými sedačkami, v ktorom vraj musia prevážať štiepkovač.

A ako sa to skončilo? Vycicané sociálne podniky napokon skrachovali, únia so zdesením zistila, ako sme rozhajdákali aj jej peniaze, a na špeciálnej prokuratúre skončil podnet pre podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev.

Aký je jeho osud, neviem, ale zrejme rovnaký, aký postihol všetky ostatné kauzy, do ktorých boli zapletení ľudia blízki vládnej moci. Možno aj preto naši socialisti tak radi schvaľujú rôzne sociálne balíčky a ešte viac deformujú už i tak pokrivený, chorý ekonomický systém. Už len čerešničkou na torte sú vlaky zadarmo pre dôchodcov a študentov, úvahy vracať časť peňazí za spálený plyn v domácnostiach, vianočné príspevky dôchodcom.

Na strane druhej daňové prázdniny pre vybraných podnikateľov, neuveriteľne predražené nákupy, na ktorých zarábajú schránkové firmy z daňových rajov milióny eur, zmanipulované štátne zákazky. To je obraz Slovenska, krajiny, v ktorej sú najúspešnejší tí, ktorí síce nič užitočné nespravia, no majú kamarátov na správnom mieste a vedia sa s nimi podeliť.

Rôzne infantilné pseudosociálne balíčky sú na zaslepenie ľudí, ktorí sú aj tak slepí, no najmä ako prostriedok ďalšieho drancovania štátnych peňazí. Pritom by úplne stačilo, keby vláda namiesto dotovania nezmyselných balíčkov investovala tieto peniaze do zlepšenia podnikateľského prostredia, v ktorom by mali všetci lepšie, no najmä rovnaké podmienky.

Prečo tí, ktorí menej zarábajú, nemajú platiť odvody do zdravotnej poisťovne? To nebudú platiť ani zákonnú poistku za auto? Z akého dôvodu má niektorým ľuďom štát vracať peniaze za spotrebovaný plyn? Veď niekto to v konečnom dôsledku zaplatiť musí.

Napokon sa to skončí tak, že okrem pár vyvolených veľkopodnikateľov sponzorov budeme o pár rokov vinou prispievania na rôzne sociálne balíčky formou čoraz vyšších daní a odvodov sociálne odkázaní všetci.

A všetci budeme dostávať almužny z nejakých pofidérnych balíčkov, z ktorých polovicu aj tak rozkradnú. Sociálne opatrenia by mali byť určené naozaj len pre skutočné sociálne prípady. Žiaľ, práve pre neschopných, či skôr všetkého schopných politikov patria medzi nich aj mnohí pracujúci a dôchodcovia, ktorí poctivo dreli celý život a platili štátu odvody.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní