Komentár Miloša Luknára: Tešíme sa na ďalšie nápady poslanca Kuffu

Záujmy pána poslanca Kuffu sa zďaleka nekončia pri homosexuáloch, bábikách a erotickej tlači. Najnovšie sa zameral na dopravu.

Netuším, či pán poslanec Štefan Kuffa je veselý recesista, alebo len nadmieru iniciatívny jedinec, túžiaci zviditeľniť sa za každú cenu. Mnohí majú v živej pamäti najmä jeho plamenné útoky voči homosexuálom a lesbičkám, v ktorých je skutočný parlamentný preborník.

Odborníkov z oblasti psychiatrie nesporne zaujalo jeho vyhlásenie, že je veľmi vážna chyba, ak homosexuáli môžu behať po uliciach, pretože sú to duševne chorí ľudia. Kuffova parlamentná hviezda však najviac zažiarila vtedy, keď s vervou jemu vlastnou zaútočil v rokovacej sále Národnej rady na bábiky.

„Minule som zachytil, ja to, ak to pomenujem nepresne alebo nejak tak, tak sa ospravedlňujem, ale mal som možnosť sa dozvedieť, že na trhu sa objavujú takzvané vampírky, alebo upírky. To sú tie barbiny, ale také zubaté a také strašidlá,“ uviedol vo svojom vystúpení v zákonodarnom zbore.

A navrhol, že takéto bábiky by mali zakázať predávať deťom, lebo podľa neho negatívne vplývajú na ich vývoj. „Možno pre dospelých, keď si ktosi chce urobiť nejaký vtip a máte päťdesiat rokov a päťdesiatku a dostanete takúto hračku, no tak možno na nejakú, ako na zasmiatie, prosím, viem si to predstaviť,“ vysvetlil jasne a zrozumiteľne svoje pohnútky.

Pán poslanec Kuffa, ktorý si vie predstaviť bábiku vampírku ako veselý darček na päťdesiatku, stál po boku svojho parlamentného kolegu Škripeka, tiež z klubu nezávislých osobností, ktorý zase chcel dosiahnuť, aby v tlačených médiách, neoznačených ako erotické, boli zakázané fotografie zachytávajúce ľudské telo neodené dostatočne. Vtedy sa Kuffa v rozprave pohoršoval, že denná tlač je plná obscénností, na jednej titulnej strane je emeritný biskup Ján Sokol a vedľa neho nahá žena.

„Čo to má znamenať? Kde sú tie hranice? Človek nie je zviera a otázku sexuality nemôžeme zvrhovať len na to pudové. Sex nie je zlý,“ vyhlásil a tajuplne dodal, že „všetko má svoj čas“.

Záujmy pána poslanca Kuffu sa však zďaleka nekončia pri homosexuáloch, bábikách a erotickej tlači. Najnovšie sa zameral na dopravu. Zdá sa mu totiž, že v nočných hodinách je zákaz predbiehania sa nákladných vozidiel na diaľnici zbytočný, preto s poslaneckým kolegom Kadúchom pripravili novelu zákona o cestnej premávke, na základe ktorej by sa kamióny na diaľniciach a rýchlostných cestách mohli predbiehať od jedenástej hodiny večer do piatej hodiny rannej.

„Prax preukázala, že v predchádzaní po diaľnici alebo rýchlostnej ceste nie je potrebné obmedzovať nákladné vozidlá v neskorých nočných a skorých ranných hodinách, teda v čase, keď sú tieto cesty takmer prázdne, s výnimkou tohto typu motorových vozidiel,“ píšu vo svojom návrhu.

To, že kamióny sa nesmú na diaľniciach a rýchlostných cestách predbiehať, ocení zrejme takmer každý vodič osobného auta. Najmä taký, ktorý na vlastnej koži zažíva v susedných krajinách, kde takýto zákaz nemajú, úplne zbytočné kolízne situácie, vznikajúce práve pri pomalom predbiehaní sa kamiónov.

Neraz aj niekoľko minút idú vedľa seba a úplne zbytočne tak vytvárajú dopravné zápchy. V noci, za zníženej viditeľnosti, by pomalé predbiehanie sa kamiónov bolo ešte nebezpečnejšie.

Neviem, čo konkrétne mali páni poslanci na mysli, keď tvrdia, že prax preukázala nepotrebnosť obmedzovať predbiehanie sa nákladných áut v nočných a ranných hodinách, a ako k takémuto poznaniu prišli. Stačí však, aby si zobrali do rúk kalkulačku a začali trošku rátať.

U nás majú kamióny na diaľnici povolenú maximálnu rýchlosť 90 kilometrov za hodinu. Pritom minimálna rýchlosť, akou môže ísť vozidlo po diaľnici, je stanovená na 80 kilometrov za hodinu. Takže rozdiel v rýchlosti jazdy medzi dvomi kamiónmi môže byť maximálne desať kilometrov za hodinu.

Na dvestokilometrovom úseku diaľnice, a u nás hádam ani dlhší nemáme, získa ten najrýchlejšie idúci kamión voči tomu najpomalšiemu maximálne pätnásť minút. Stojí tá krátka štvrťhodinka naozaj za to, aby sme menili dobrý zákon? Aby sa mohli kamionisti hrať na pretekárov, predbiehať a zbytočne tak ohrozovať iných?

Treba veriť, že tak ako drvivú väčšinu doterajších nápadov poslanca Kuffu, aj tento ostatní poslanci rýchlo zmetú zo stola. On sa však nevzdáva. S dvomi ďalšími nezávislými osobnosťami, Polákom a Kadúchom, pripravili návrh zákona, podľa ktorého by do herní nesmeli chodiť chudobní ľudia.

Predstava je to úžasná - mal by vzniknúť akýsi centrálny register, v ktorom by boli evidovaní ľudia poberajúci sociálne dávky, tí, ktorí dlhujú na sociálnom alebo zdravotnom poistení, a osoby, na ktoré je uvalená exekúcia. Pri vstupe do herne by sa museli preukázať občianskym preukazom, prevádzkovateľ by zistil, či nie sú zapísaní v registri osôb, ktoré hrať nesmú, až potom by ich pustil dovnútra.

Ak by prevádzkovateľ dovolil hrať jedincovi zapísanému na tejto oficiálnej čiernej listine, musel by mu vrátiť prehraté peniaze. Výborná myšlienka. Len či by nebolo jednoduchšie namiesto toľkého papierovania vypáliť nehodnému na predlaktie obrátený kríž. Už sa tešíme na ďalšie nápady pána Kuffu a jemu podobných.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní