Komentár Miloša Luknára: Umieračik pre Schengen

Nepotrvá dlho a zrejme aj my budeme musieť obnoviť kontrolu pohybu osôb z Rakúska, ale najmä z Maďarska, pretože prevádzači sa môžu pokúsiť voziť svoj „tovar“ do Nemecka cez Slovensko a Poľsko, ak bude česko-nemecká hranica strážená.

Nemecko cez víkend pre stále rastúci príval utečencov obnovilo kontroly na hraniciach s Rakúskom. Pri vstupe na územie Bavorska už policajti vyžadujú pas, prípadne občiansky preukaz, a zelenú hranicu prišlo strážiť zatiaľ vyše dvetisíc ozbrojencov.

Nemožno sa čudovať. Len za jediný deň, v sobotu, dorazilo z Rakúska do Mníchova vyše trinásťtisíc migrantov a ďalšie tisíce sa valili v nedeľu, kým sa neuzavrela hranica.

Nemci zastavili aj železničnú dopravu, pretože vo vlakoch sa viezli ďalšie tisíce ľudí, ktoré chcú požiadať v Spolkovej krajine Nemecko o politický azyl.

Nemecký systém pomoci nádejným prisťahovalcom, ktorý bol podľa mnohých spočiatku až príliš veľkorysý, doslova skolaboval pod náporom desaťtisícov utečencov a krajina už momentálne nedokáže prijímať ďalších. Jednoducho doplatila na svoju rýchlo sa šíriacu povesť mimoriadne ústretovej krajiny, a tak sa stala cieľom takmer všetkých utečencov smerujúcich do Európy.

Nesporne k tomu prispeli aj cielene púšťané fámy, že každý imigrant, ktorý príde do Nemecka, dostane byt, päťsto eur mesačné vreckové a záruku, že za ním bude môcť prísť celá rodina.

A ako zo zlej komédie do toho všetkého zapadla rýchlo sa šíriaca správa, že bohatá Saudská Arábia, ktorá sa doposiaľ mimoriadne starostlivo vyhýbala pomoci moslimským bratom, ktorých radšej nechá utekať do krajín nevercov, vraj ponúkla Nemecku, že zaplatí výstavbu dvesto mešít na jeho území. Taká donebavolajúca drzosť hádam ani nemôže byť pravda.

Ťažko povedať, či obnova kontroly pohybu ľudí cez hranice s Rakúskom pomôže Nemcom zastaviť kolonizačnú vlnu. Keďže cesty migrantov sú mimoriadne dobre a starostlivo plánované, isto nepotrvá dlho a prevádzači prispôsobia trasy novej situácii. Keď to nepôjde z Rakúska priamo do Nemecka, pôjdu cez Slovensko a Česko.

Preto sa Nemci pripravujú na obnovenie kontroly hraníc aj s Českou republikou. Nepotrvá dlho a zrejme aj my budeme musieť obnoviť kontrolu pohybu osôb z Rakúska, ale najmä z Maďarska, pretože prevádzači sa môžu pokúsiť voziť svoj „tovar“ do Nemecka cez Slovensko a Poľsko, ak bude česko-nemecká hranica strážená.

Trvalo by iba niekoľko týždňov, aby sa začal rúcať Schengen, ktorý sa budoval celé roky. Stačí pár nezodpovedných krajín, ktoré nedokážu alebo nechcú ustrážiť vonkajšiu hranicu tohto priestoru, a môžeme prísť o jednu z najväčších výhod - voľný pohyb osôb cez hranice. Zlyhalo najmä Grécko, Taliansko, Francúzsko a Maďarsko, ktoré by za to mali niesť zodpovednosť.

Spytovať svedomie by si mala aj samotná Európska únia. Dlhodobé podceňovanie problému migrácie totiž spôsobilo, že namiesto pár desiatok tisíc utečencov bude musieť v konečnom dôsledku riešiť mnohomiliónovú prívalovú vlnu, ktorá sa už dá zastaviť veľmi ťažko. A krajiny únie nie sú ekonomicky ani sociálne pripravené na to, aby takýto nápor zvládli.

Napokon, prečo by aj mali? Jedna vec je pomôcť utečencom pred vojnou a prenasledovaním, iná prijímať ekonomických migrantov. To sa môže veľmi rýchlo stať osudným. V Ázii a Afrike sú ich stovky miliónov a ak im niekto sľúbi lepší život, nebudú váhať a zaútočia na Európu ešte masívnejšie.

Tá sa zatiaľ tvári ako svätý Martin, ktorý sa veľmi rád podelil o svoj kabát s nahým žobrákom. Ibaže ten žobrák bol len jeden… Ak starý kontinent nedá čo najskôr veľmi jasne najavo, že noví prišelci hľadajúci lepšie ekonomické podmienky nemajú šancu získať azyl, zrúti sa svet, v ktorom sme doposiaľ žili viac-menej spokojne.

Padne Schengen, vinou obrovských neplánovaných výdavkov na sociálnu oblasť sa otrasú celé ekonomiky a veľký nárast migrantov z krajín tretieho sveta môže vyvolať príklon sympatií obyvateľov k radikálnym skupinám. Tu vôbec nejde o to, či máme prijať nejaké kvóty pre utečencov, alebo nie.

Ich odmietnutie síce môže navonok vyzerať ako úžasná výhra našich politikov, no v skutočnosti bude obyčajnou prehrou. Pretože únia musí byť teraz mimoriadne jednotná, aby bola vôbec schopná nejakej zásadnej akcie v krátkom čase. To, či k nám príde o päťsto ľudí viac, alebo menej, nie je v tejto situácii vôbec podstatné.

Lídri krajín EÚ, a najmä tých, ktoré sú združené v Schengene, by mali okamžite prehodnotiť stráženie vonkajších hraníc a zabezpečiť, aby ďalší migranti na starý kontinent neprúdili. Len tak mimochodom, vie niekto vysvetliť, z akého dôvodu lode Európskej únie hliadkujú pri brehoch Líbye, kde pomaly každodenne vyťahujú pasažierov z potápajúcich sa lodí?

Vari doteraz neprišli na to, že práve to je stratégia prevádzačov - nahnať na vetché plavidlo toľko pasažierov, aby sa začalo pomaly potápať? Veď plavidlá únie včas zasiahnu, utečencov zachránia a prevezú do Európy. Hlúpi Európania spravia prácu, ktorú majú prevádzači tak dobre zaplatenú, za nich.

Rovnako treba hneď odštartovať proces posielania ekonomických migrantov späť do ich materských krajín. Jednoducho, ľudia túžiaci dostať sa do Európy sa musia čo najskôr dozvedieť a presvedčiť, že šanca získať azyl je prakticky nulová, keď ich jediným dôvodom je túžba mať sa lepšie.

Ak bude únia aj ďalšie mesiace váhať ako doposiaľ, budeme musieť požiadať Saudskú Arábiu, aby svoju veľkorysú ponuku prehodnotila. Pretože dvesto mešít bude naozaj veľmi málo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní