Komentár Miloša Luknára: Všetko je na dobrej ceste

Nie je vôbec vylúčené, že Mitrík napokon bude zvolený hlasmi poslancov za Smer a jedným opozičným hlasom od Pavla Freša.

Keď už odísť do zabudnutia s hanbou, tak aspoň s poriadnou. Zrejme tým sa riadi predseda SDKÚ Pavol Frešo, ktorému asi nestačí, že sa zapíše do histórie sťa hrobár vlastnej strany.

A tak pred pár dňami svoje pôsobenie na čele umierajúcej únie pre istotu zaklincoval tým, že navrhol za predsedu Najvyššieho kontrolného úradu niekdajšieho šéfa tajnej služby Karola Mitríka, ktorého akousi náhodou už pred časom označil za vhodného kandidáta na tento post premiér Robert Fico.

„Kľudne sa môžeme baviť o bývalom šéfovi Slovenskej informačnej služby pánovi Karolovi Mitríkovi,“ naznačil Fico ešte v roku 2013, kto by mohol Smeru vyhovovať na dôležitej stoličke šéfa NKÚ. A zrazu toho istého Mitríka ponúkol ako svojho favorita Pavol Frešo.

Toto prekvapujúce rozhodnutie, pri ktorom ho nepodporil ani jediný poslanec jeho vlastnej strany, dokonca ani hrobárov doposiaľ najvernejší pomocník Kaník, vyvoláva viaceré otázky. Čo ho k tomu viedlo, keď prakticky celá opozícia sa predtým zhodla na spoločnom kandidátovi prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, navrhnutom kresťanskými demokratmi?

Nie je vôbec vylúčené, že Mitrík napokon bude zvolený hlasmi poslancov za Smer a jedným opozičným hlasom od Pavla Freša. Najmä s ohľadom na názor Roberta Fica, ktorý ho považuje za vhodného adepta. Bude to však v takom prípade naozaj víťazstvo opozičného kandidáta? Len preto, že ho navrhol a podporil jediný opozičný poslanec?

Veď, ako vieme, predsedu NKÚ budú voliť zákonodarcovia tajne. A tak nikdy nikto nebude môcť jednoznačne povedať, že v skutočnosti bol zvolený len hlasmi poslancov za Smer a Frešo sa zahral na trójskeho koňa. Čo mu to okrem dobrého pocitu prinieslo, sa zrejme dozvie až jeho spovedník.

Samozrejme, že náš charizmatický premiér Fico by oduševnene tvrdil, že Mitríka zvolili v tajnej voľbe opoziční poslanci a Smer dodal len tých pár potrebných hlasov, aby získal nadpolovičnú väčšinu. A zároveň by deklaroval, ako Smer poctivo splnil svoj sľub a dal kreslo šéfa tejto dôležitej inštitúcie do rúk opozície.

Bolo by to naozaj skvelo zrežírované divadlo a navyše, ani by veľa nestálo, pretože stačilo získať preň iba jedného aktéra z druhej strany.

Samotný Frešo tiež z toho vyjde bez vážnejšej traumy. Má totiž jednu obrovskú výhodu - nemusí sa obávať, že stratí svoju tvár, pretože ju stratil už dávno. A rovnako môže za hlavu hodiť obavy, že príde o nejakých voličov. Už dnes ich má tak žalostne málo, že do parlamentu sa nedostane. Takže na tomto politickom obchode môže len získať.

Čarovné je, ako tento svoj tak trochu hanebný čin zdôvodnil samotný Frešo: „SDKÚ (presnejšie, on sám - poznámka autora) urobilo normálny krok. Karol Mitrík je o triedu lepší ako všetci ostatní. Smer ho odmietne len veľmi ťažko.“

V tom má svätú pravdu. Isteže Smer Mitríka odmietne veľmi ťažko, keďže ho už pred časom navrhol ako vhodného kandidáta jeho samotný predseda Fico. Navyše, Frešove slová vyznievajú dosť detinsky.

Veď kedy sa už len Smer rozhodoval pri schvaľovaní, a nielen opozičných kandidátov, na základe toho, či sú lepší, alebo horší? To, že Frešo podrazil celú opozíciu, sa nepáči ani šéfovi KDH Figeľovi. „Nie je zvláštne, keď niekto koná akoby člen Smeru, akoby na jeho popud?

Karola Mitríka označil ako jedného z troch vhodných kandidátov na čelo Najvyššieho kontrolného úradu Robert Fico v apríli 2013. Pavol Frešo v minulosti nášho kandidáta Žilinku podporoval, teraz mu nie je dosť dobrý. Čo sú to za reči?“ povedal Figeľ. A zároveň naznačil, že na kandidátovi Mitríkovi sa mu nepáči, ako postupoval v kauze Gorila v pozícii šéfa tajnej služby.

„Opakovane nezbavili mlčanlivosti človeka, ktorý mohol napomôcť vyšetrovanie kauzy,“ komentoval predseda kresťanských demokratov fakt, že práve preto nemôže polícia vypočuť autora údajného záznamu odpočúvania, analytika SIS Petra Holúbka.

A aby to všetko bolo ešte zamotanejšie, svojho kandidáta na dôležitý post riaditeľa Najvyššieho kontrolného úradu ponúkol aj známy bojovník proti bábikám upírkam Štefan Kuffa z parlamentnej stajne Matoviča spolu s rebelujúcim kádehákom Mariánom Kvasničkom.

Stavili vskutku na zvláštneho favorita - Henrietu Crkoňovú, bývalú vedúcu služobného úradu ministerstva školstva z čias, keď na jeho čele stál terajší predseda parlamentu a podpredseda Smeru Peter Pellegrini.

Ženu, ktorá má blízky vzťah k Smeru, napokon, do vyššej politiky ju pritiahol podpredseda strany Dušan Čaplovič. Táto na pohľad nenápadná kandidátka tak môže hrať oveľa vyšší level než Frešov Mitrík.

Keď sa svojho poslanca Kvasničku chcelo šokované vedenie Kresťanskodemokratického hnutia spýtať, čo to vlastne znamená a prečo navrhol iného kandidáta, než na ktorom sa aj s ním dohodli, nedozvedeli sa nič. Pán poslanec mal vypnutý telefón.

Po svojom asistentovi odkázal, že ochorel a do konca týždňa do parlamentu nepríde. Nakoniec aj jedna dobrá správa. Robert Fico verí, že budúci týždeň by mohli poslanci parlamentu konečne zvoliť nového riaditeľa NKÚ. „Všetko je na dobrej ceste,“ prezradil. Bodaj by nebolo. Veď vďaka Frešovi a Kvasničkovi s Kuffom si dokonca môže vyberať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní