Komentár Miloša Luknára: Zase s nami vybabrú?

Dúfajme, že po nedeľnom referende sa už definitívne skončí trauma zvaná Grécko. Rozhodli samotní Gréci, keď pomerne jednoznačne odmietli reformy, ktoré od nich požadujú ich veritelia.

Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že Gréci chcú, aby im všetci odpustili ich dlhy, a keď nie všetky, tak aspoň väčšinu z nich, a aby im požičali ďalšie miliardy eur. Nech si naďalej môžu užívať štedrý sociálny systém, ktorý doposiaľ financovali najmä z pôžičiek, platiť prebujnelý štátny aparát a udržiavať krajinu pri živote bez poriadneho a poctivého platenia daní.

Veď tie predsa platí len hlupák, no chytrý Grék nájde spôsob, ako sa tomu vyhnúť. Od veriteľov potrebujú ďalšie peniaze, aby ich dôchodcovia nemuseli žiť z takých žobráckych penzií, z akých musia žiť dôchodcovia v iných krajinách - napríklad aj z tých, čo im poskytli pôžičky, ktoré už nikdy neuvidia.

Je naozaj zvláštne pozerať sa na fotografie radujúcich sa Grékov, tešiacich sa z víťazstva v referende, v ktorom odmietli úsporné opatrenia. V skutočnosti sa vlastne radujú z toho, ako obabrali všetkých tých, ktorí im predtým v dobrej viere požičali peniaze a teraz im ostali akurát len oči pre plač. Pripomína to búrlivú oslavu v osade, keď miestni dostanú sociálne dávky.

Už tam chýba len ten povestný transparent s nápisom - Ako budete pracovať, tak budeme žiť! A nepochybne už pár hodín po búrlivej oslave budú opäť natŕčať ruky, aby im únia dala ďalšie peniaze, pretože nemajú z čoho žiť.

„Od zajtra so statočným nie, ktoré nám grécki občania dali do rúk... budeme vystierať pomocnú ruku smerom k našim veriteľom. Každého jedného z nich budeme vyzývať, aby sme našli spoločný základ,“ povedal po skončení referenda grécky minister financií Janis Varoufakis, ktorý, paradoxne, po víťaznom referende abdikoval.

Asi by sa mali krajiny Európskej únie, a najmä členovia eurozóny, okamžite dohodnúť a neposkytnúť už Grécku ani euro. Skončila sa jedna etapa a tak ako s veľkým podvodom, so sfalšovaným a hrubo zmanipulovaným ekonomickým výsledkom Grécko do eurozóny vstúpilo, s rovnakým podvodom v podobe nesplatených miliardových dlhov môže aj odísť.

Nech sa vráti k svojej drachme a nič už nebude brániť ľavicovej vláde novodobých boľševikov, aby štedro zvyšovala nominálne dôchodky. Podobne ako v Zimbabwe, kde sociálne dávky každý mesiac rastú aj o dvesto či tristo percent. Má to len drobnú chybičku - že ceny rastú o štyristo či päťsto percent…

Už naozaj bolo dosť naťahovania s Grékmi. Isteže, majú sväté právo rozhodnúť o svojej budúcnosti. Ak sú hrdí a nepáči sa im, aké podľa nich ponižujúce podmienky im kladú veritelia, nikto im nebráni, aby si zvolili svoju vlastnú cestu. No predtým, s rovnakou hrdosťou, by mali splatiť svoje dlhy.

Aj keď sa po prípadnom odchode Grécka z eurozóny v podstate nič vážne neudeje, spočiatku zrejme vypukne šialenstvo na akciových a devízových trhoch. Obchodníci radi podliehajú davovej psychóze aj pri oveľa bezvýznamnejších správach a sú schopní upadnúť do paniky a vyvolať pokles kurzu aj pre zle pochopené slová niektorého politika, nieto ešte v prípade hrozby odchodu Grécka z eurozóny.

A tak zopár týždňov bude kurz eura ako na hojdačke. Až napokon, keď hysterickí obchodníci trochu vytriezvejú a pochopia, že bez gréckeho balvanu je eurozóna oveľa stabilnejšia a silnejšia, euro sa minimálne vráti k pôvodným hodnotám. Našťastie, grécka ekonomika nie je z pohľadu celej únie nejako zvlášť výkonná a nepredstavuje ani dve percentá z celkového objemu produkcie.

Navyše, krajina sústavne vytvára obrovský deficit, ktorý prostredníctvom poskytovania pôžičiek musia financovať iní. Takže jej odchod z eurozóny či dokonca únie by mal byť v konečnom dôsledku skôr pozitívnou správou než negatívnou.

Pravda, za predpokladu, že Európa sa už konečne prestane hrať na starostlivého otca a prestane financovať svojho nevydareného synáčika gamblera, aby mohol splácať svoje čoraz väčšie dlhy. Ak však únia bude naďalej dávať Aténam peniaze, môžeme sa inšpirovať samotnými Grékmi a zorganizovať bleskové referendum o tom, či sme naďalej ochotní finančne podporovať túto krajinu, ručiť za jej poskytnuté pôžičky len preto, aby mali Gréci vyššie dôchodky a lepšie sociálne istoty než my.

Aby si mohli vyplácať sociálne dávky pre fiktívnych slepcov či „duševne chorých“, ktorí získali potvrdenia od skorumpovaných lekárov, poberať penzie po dávno mŕtvych ľuďoch len vďaka tomu, že nenahlásili ich smrť.

Už povestným sa stal napríklad ostrov Zakyntos, kde je papierovo deväťkrát viac slepcov než v európskych krajinách. V skutočnosti je však oveľa viac tých slepých zrejme v ostatných európskych štátoch. Ešte stále totiž nie všetci vidíme, ako s nami Gréci opäť vybabrali.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní