Komentár Nancy Závodskej: Choďte dočerta, pán premiér!

Nie som veľký tenisový fanúšik, ale famózne víťazstvo Dominiky Cibulkovej na Turnaji majsteriek v Singapure ma dostalo.

Priznávam, keď som novú majsterku sveta v tenise videla bežať po kurte s roztiahnutou slovenskou vlajkou v rukách, mala som slzy v očiach. No a čo. Nehanbím sa za to. Radšej slzy dojatia pri fenomenálnych úspechoch našich športovcov ako slzy zahanbenia pri pohľade na našu vládnu garnitúru.

Zatiaľ čo športovci nám svojimi úspechmi robia dobrý deň, politici si robia dobrý deň z nás občanov. A pomaly mám pocit, že každý deň. Napríklad taký prípad Bašternák. Nie, nechcem sa teraz znovu rozpisovať o tom, že je podozrivý zo spáchania miliónových podvodov a že v jeho bytovom komplexe má náhodou za lacný peniaz prenajatý obrovský byt pán premiér. To už všetci vieme. Aj to, že keď pána Bašternáka v roku 2012 zastavila policajná hliadka, tak ho pustila, pretože policajtom dal niekto po telefóne najavo, že je to „náš človek“. A toho predsa nebudú nejakí uniformovaní a premotivovaní policajti otravovať. Pointa príde až teraz.

V skutku tragikomická. V júni poslanec Daniel Lipšic zverejnil úradný záznam veliteľa hliadky polície z roku 2012. Ten v ňom opísal, ako mu nadriadení zavolali a povedali, že Bašternák je „náš človek“, aby ho pustili. Keď sa to prevalilo, inšpekcia ministerstva vnútra začala celú vec vyšetrovať. Všetkých vypočuli a dospeli k neuveriteľnému záveru - to, čo sa stalo, bolo obyčajné NEDOROZUMENIE. Nadriadený policajta vraj iba zle pochopil svojho nadriadeného! K žiadnemu ovplyvňovaniu policajtov nedošlo a nikto ich nenútil podnikateľa pustiť, hoci to tak mohlo vyznieť. Nie, toto nie je scénka z komediálneho seriálu o policajtoch Profesionáli. Toto je vážne záver vyšetrovania. To si, páni, naozaj myslíte, že sme tu všetci padnutí na hlavu? To sa inšpekcia pod rezortným vedením Roberta Kaliňáka (náhodou tiež zapleteného do kšeftov s „naším človekom“) nehanbí prezentovať verejnosti takéto bludy?

Očividne nie. A prečo by aj mala. Veď verejnosť už musela zhltnúť oveľa väčšie kúsky. Napríklad tu máme stále kauzu Gorila. Kauzu o údajnej korupcii v najvyššej politike, ktorá oslávila svoje prvé okrúhle výročie. Má za sebou celú jednu dekádu. Každého pol roka sa dozvedáme, že v tom ďalšom polroku by mohla byť už ukončená. Že veľké finále je na obzore. No napokon je vždy všetko inak. Aj teraz bolo už-už na spadnutie, že sa čosi dozvieme, pretože šéfovi vyšetrovateľov Markovi Gajdošovi došli nervy a povedal, že končí nielen s Gorilou, ale tiež s políciou. A vysvetlí prečo. Navyše, hlavný aktér kauzy, finančná skupina Penta, súhlasila so zverejnením všetkých záverov z vyšetrovania.

No Marek Gajdoš nevysvetlí nič. Niežeby nechcel. Ale... Len čo sa tak rozhodol, dostal verejný odkaz od premiéra, ktorý ho označil za zbabelca: „Ak sa niekto zbavuje zodpovednosti, uteká, tak nech je potom radšej ticho.“

Poslanci Brannobezpečnostného výboru NR SR sa však predsa len rozhodli, že si na mimoriadnom zasadaní v utajenom režime argumenty odchádzajúceho elitného policajta vypočujú. A prišiel opäť šok. Muž, ktorému by malo na objasnení kauzy najviac záležať, minister vnútra Robert Kaliňák, zakázal svojmu podriadenému medzi poslancov prísť. A keby si to náhodou rozmyslel a neposlúchol, mal by vedieť, že je viazaný mlčanlivosťou a pán minister ho rozhodne mlčanlivosti nezbaví. Takže si to zhrňme. Máme dvoch čerstvých majstrov sveta - v cyklistike Petra Sagana a v tenise Dominiku Cibulkovú. Svetové médiá vďaka nim skloňujú mená našich športovcov aj našej krajiny. To je reklama! A potom tu máme ďalších majstrov sveta - v zakrývaní korupcie, zavádzaní, klamaní, vo vysmievaní občanom. To sú naši politici. „Vďaka“ nim tiež kraľujeme, aj keď v značne odlišných rebríčkoch. Podľa čerstvej štúdie Svetového ekonomického fóra sme druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európy.

Ale asi by sme si my novinári mali vstúpiť do svedomia. Ono to bude zrejme naozaj naša vina, že občania neveria polícii ani politikom. Veď keď to tvrdia obaja Robertovia, Kaliňák aj Fico, tak to tak musí byť. Pán premiér nám nedávno odkázal: „Choďte do čerta, novinári, píšte poriadne!“ Ja som si teda povedať dala a dovolím si napísať: „Choďte do čerta, pán premiér, dodržujte slovo!“ Na začiatku svojej prvej vlády ste povedali, že ministra, u ktorého vznikne len náznak podozrenia z korupcie, odvoláte do troch minút. A ešte v roku 2009 ste ubezpečovali, že v roku 2014 už v politike nebudete.

Ozaj, nemohla by nám vládnuť Cibulková so Saganom? Vedia tvrdo makať, zarobené už majú, podporu verejnosti tiež a ani jeden z nich sa nepozná s Bašternákom. Aspoň dúfam...


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní