Komentár Nancy Závodskej: Chránia či špicľujú?

Pravda je, že Slovákov pred sviatkami, a nielen pred nimi, určite netrápi v prvom rade terorizmus. Neviem, či naši vládni predstavitelia vôbec vedia, čo ľudí trápi.

Pred necelými dvoma týždňami som sa vrátila z Moskvy. Letela som tam s celou rodinou krátko po teroristických útokoch v Paríži a pár dní nato, ako na príkaz prezidenta Vladimira Putina začalo ruské letectvo bombardovať Sýriu. Priznám sa, bolo to prvýkrát, čo som sa na výlet do svetovej metropoly netešila.

Nebudem klamať, mala som strach. Čo ak náhodou teroristi zaútočia tentoraz v Moskve? V metre, kde sa premelú milióny ľudí denne? Alebo na Červenom námestí? V múzeu, niekde v nákupnom centre? Na letisku? Nebolo by lepšie výlet odložiť? Predsa len, Moskva je Moskva a noviny boli plné správ o tom, ako sa džihádisti vyhrážajú Vladimirovi Putinovi…

Niekedy je asi fakt lepšie noviny nečítať, lebo človeku potom chodí po rozume kadečo. Viete, kedy zo mňa strach opadol? Keď sme sa na druhý deň po prílete vybrali metrom kdesi do múzea a oproti mne sedela mladá Ruska s dcérkou. Veselo sa rozprávali, dievčatko sa smialo…

Bože, veď ony sa vôbec neboja! - povedala som si v duchu. Žijú svoj každodenný život. Svojimi usmiatymi tvárami akoby dávali všetkým naokolo najavo - haló, my tu normálne žijeme, spamätajte sa, ľudia. Obzrela som sa naokolo - a uvedomila som si to. Tí ľudia sa fakt neboja, hoci vojakov v nepriestrelných vestách hliadkujúcich v každej stanici metra či v každom vagóne si nemožno nevšimnúť.

O. k., sú tam. Na to, aby nás chránili (alebo aspoň robili ten dojem, ale fungovalo to). Ak by Putin vo veľkom začal prijímať rozsiahle protiteroristické balíčky a dávať miliardy rubľov na prezbrojenie armády a polície, asi by sa nikto nečudoval a Rusi by mu to kvitovali. Lenže nič také sa, aspoň podľa posledných informácií, nedeje.

Na Slovensku je, ako to už býva, všetko inak. Vláda v rýchlosti prijíma protiteroristické balíčky, vyzbrojuje policajtov novými drahými zbraňami, rozširuje právomoci silových zložiek. Zmenila ústavu a 15 zákonov, ktoré majú zvýšiť ochranu pred terorizmom. To všetko za desiatky miliónov eur. Akoby sa blížil koniec sveta.

Až začínam mať strach. Vedia niečo, čo my nie? Máme sa ako občania začať báť? Teda, niežeby som mala niečo proti snahe našich ústavných činiteľov chrániť životy a zdravie občanov. Ibaže kontext a rýchlosť, s akou tieto zmeny presadzujú, „smrdia“ všeličím. A človeku preto aj všeličo napadne.

Na Slovensku nebol spáchaný nijaký teroristický čin, nebol zatknutý žiadny terorista a podľa vyjadrení zodpovedných orgánov ani zatiaľ niet indícií, že by sa také niečo mohlo stať. Naozaj teda ide iba o nevyhnutné bezpečnostné opatrenia alebo je to začiatok budovania policajného štátu?

Balíček protiteroristických opatrení posilní právomoci policajtov a tajných služieb, a nie vždy len v prípade zásahov proti možným teroristom. Dáva možnosť špicľovania a kontroly aj medzi bežnými občanmi.

Zoberme si napríklad, že prevádzkovatelia webových sídiel alebo poskytovatelia domén budú od januára povinní na základe príkazu súdu vydaného po žiadosti informačnej služby zamedziť prevádzku webu alebo prístup na doménové meno, ak dochádza k šíreniu myšlienok podporujúcich alebo propagujúcich terorizmus, politický alebo náboženský extrémizmus, extrémizmus prejavujúci sa násilným spôsobom alebo škodlivé sektárske zoskupenia.

Lenže, čo považovať za extrémizmus a čo už nie? Kto o tom rozhodne? Alebo nemožno za škodlivé sektárske zoskupenie považovať aj akúkoľvek protivládnu opozíciu? Bez ohľadu na to, kto je práve pri moci. Balíček opatrení nemá obmedzenú platnosť. Čo bude, keď sa nebezpečenstvo pominie?

Prečo nebol akceptovaný rozumný návrh na prijatie ustanovenia, ktoré by obmedzilo platnosť navrhovaných zmien len na vymedzený čas, čo by umožnilo budúcej vláde vrátiť sa k tejto otázke a prehodnotiť efektívnosť a potrebu jednotlivých ustanovení?

Český expert na terorizmus Andor Šándor na rovinu povedal, že Slovensko podľa neho momentálne nijako výrazne teroristami ohrozené nie je. Je však pred voľbami a podľa Šándora premiér dobre vie, ako zbierať body.

„Fico je schopný politik, ktorý pochopil, kam má pred voľbami zacieliť, aby si zaistil čo najväčší nárast preferencií. Niekedy mám z jeho činov pocit, že posledné veľké teroristické útoky sa neodohrali v Paríži, ale v Bratislave,“ zhodnotil pre denník Pravda Šándor. Neodporúča šiť veci horúcou ihlou, ale zamerať sa na príčiny, čo podľa neho zatiaľ neurobil nikto. Svätá pravda.

Pravda je aj to, že Slovákov pred sviatkami, a nielen pred nimi, určite netrápi v prvom rade terorizmus. Neviem, či naši vládni predstavitelia vôbec vedia, čo ľudí trápi.

Pri pozeraní videa, na ktorom minister školstva Juraj Draxler zápasí s obvineným expolicajtom Tiefenbachom, ktorý surovo spacifikoval vodičku a čelí za to obžalobe z obmedzovania osobnej slobody a zneužívania právomoci verejného činiteľa, a po ministrových slovách, že nevedel, s kým zápasí, ma už asi nič neprekvapí.

Sestričky dávajú výpovede, učitelia organizujú jeden protest za druhým a vláda lepí oči občanom už tretím sociálnym balíčkom za neuveriteľnú miliardu (!) eur. Samozrejme, s podmienkou, že ficovci vyhrajú. Lebo platiť bude v rokoch 2016 - 2020, teda iba ak Smer bude vládnuť aj po voľbách.

Nezodpovedanou ostáva otázka, kde na to chcú potom vziať, keď teraz niet ani oveľa menšej sumy na vyriešenie problémov učiteľov či sestier.

Ale späť k teroristom a balíčku. Výborne prikryjú výborný biznis. Rozbehol sa síce už skôr, no teraz je vo finále. Policajti a vojaci dostanú možno už pod stromček nové pištole. Glocky a české CZ za 34 miliónov eur. Zaujímavý vianočný darček. Pre niekoho.

No ak majú byť Vianoce sviatky pokoja a mieru, mohla s tým vláda počkať. Už len z akejsi psychohygieny. Aby Vianoce neboli až tak v tieni terorizmu.

Každý má však svoje motívy a biznis plány. A tie niekedy naozaj nepočkajú. Najmä ak sú voľby za dverami. Napriek tomuto nie práve optimistickému čítaniu prajem za seba i celú redakciu všetkým čitateľom pokojné prežitie sviatkov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní