Komentár Nancy Závodskej: Déja vu?

Neviem ako vy, ale ja fakt neviem, ako je to vlastne s tými faktúrami za elektrinu. Teda, mne zatiaľ žiadna domov neprišla, ale suseda, ktorá má dcéru v Žiline, sa ma spýtala, či to má jej Evička zaplatiť, či nie. „Keď ich pán premiér v telke trhal, tak som si povedala, že ich asi fakt treba zahodiť. Ale potom o pár dní nejakí právnici vraveli, že sú platné a zaplatiť ich treba. Tak teraz neviem,“ zúfa si susedka. Ešte aj Matovič ju nastrašil, keď tvrdil, že prídu síce nové faktúry, ale tie budú ešte drahšie. Tak ako to vlastne je? Povie nám niekto v tomto, nebojím sa povedať, bordeli, čo má vlastne občan robiť?

Mám zlú správu - nepovie. Naozaj, nerobím si žarty. Nikto nám odpoveď nedá. Pretože našim politikom sme ukradnutí. Tu totiž vôbec nejde o nejaké ceny elektriny. Kauza okolo faktúr je len zásterkou. V skutočnosti ide o špinavý boj o politickú moc. Smer verzus Slovenská národná strana. Kto z koho. Momentálne sú v ringu Fico a Danko. Pred pár mesiacmi to bol Danko s Maďaričom.

Ak si teda ešte pamätáte na škandál okolo koncesionárskych poplatkov, keď predseda SNS Andrej Danko zablokoval ich zvyšovanie. Návrh na financovanie verejnoprávnej RTVS, o ktorom vtedy šéf parlamentu tak vehementne hovoril, zatiaľ však svetlo sveta neuzrel. Vraj musí najprv televíziu „dostať“. A škandál okolo poplatkov utíchol. Jedna nula pre Danka. Ficov minister Maďarič musel ustúpiť.

Ale iba na chvíľu. Robert Fico nezabúda. A tak sa tu naraz objavila kauza kapitán. Teda, nie vždy dávam za pravdu politikom, ale v tomto prípade súhlasím s Dankom, že to asi nebude len taká náhoda. Skôr som naklonená veriť, že to fakt naňho niekto zámerne vytiahol. V správnom čase zasadiť úder protivníkovi je základ pre víťazstvo. Pretože ak dovtedy nikomu nevadilo rozdávanie vojenských hodností exministrom Glváčom, v čom sú kapitánske výložky predsedu parlamentu horšie? A hlavne iné? V ničom.

Iba splnili svoj účel - potopiť kapitána. Efekt na seba nedal dlho čakať. Hoci treba jasne povedať, že si k tomu dopomohol Danko sám svojou teatrálnosťou. Bod pre Fica. Kauza totiž prepukla vo chvíli, keď sa Danko chystal zaútočiť na premiéra cez smeráckeho nominanta, šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka pre zvýšené ceny energií.

A hoci by to mohlo čisto teoreticky vyzerať, že medzi SNS a Smerom je teraz remíza, realita je iná. Danko dostal riadnu facku. Najprv od Jozefa Holjenčíka, ktorý neprišiel do parlamentu - a jasne tým dal najavo, čo si o jeho predsedovi myslí - a potom od Fica, ktorý Holjenčíkovým „dobrovoľným“ odstúpením z funkcie získal ďalší bod pre seba.

Navyše možno povedať, že Danko si v tejto kauze tak trochu nas..l aj do vlastného hniezda. Jeho nominanti totiž sedia v dozorných radách a predstavenstvách energetických podnikov. Po prepuknutí kauzy však naraz tvrdili, že nemali dostatočne jasné informácie o zvyšovaní cien. Počuli ste už hlúpejšiu výhovorku? Tak načo tam sedia, keď nevedia, čo schvaľujú? Tomu azda neuveria ani malé deti.

To, že ľudia sú z chaosu okolo cien energií stále zmätení, však nikoho z týchto pánov zjavne netrápi. Ani politikov. V hre je predsa viac, či nie? „Občanov vôbec nezaujíma, kto bude namiesto Holjenčíka. Ich zaujíma, či ceny pôjdu hore, alebo nie,“ vyhlásil na margo kauzy okolo cien elektriny v diskusnej relácii TA3 Béla Bugár. No dobré ráno, pán predseda. Hneď sa cítim lepšie, keď viem, že nový mediátor na politickej scéne - za ktorého sa Béla sám pasoval - vie, čo zaujíma občanov. Skonštatovať to však nestačí.

To, že v tejto podarenej trojkoalícii je kríza - a dovolím si povedať, že to bolo jasné od začiatku jej vzniku -, vieme všetci. Čoraz viac však začínam nadobúdať dojem, že páni si tak trochu poplietli vládnutie s hrou na pieskovisku. Nechcem, aby môj komentár vyznel feministicky, ale nemôžem sa ubrániť pocitu, že chlapci tam hore sa hrajú na vojačikov. Plukovník, kapitán, poručík - kto je silnejší? Kto získa viac?

Akosi však zabudli, že pieskovisko, na ktorom si ukazujú svaly, sa volá Slovenská republika. Žije v nej vyše 5 miliónov ľudí, ktorí naozaj čakajú, že sa v tejto krajine bude vláda venovať tomu, načo sme ju zvolili - vládnutiu. Inak, spomínate si ešte, ako sa svojho času Robert Fico - vtedy v opozícii - vysmieval vláde Ivety Radičovej? Že zlepenec si rieši len vlastné spory a dlho nevydrží? Déja vu?

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ.