Komentár Nancy Závodskej: Diplomat Fico

Keď človek stráca argumenty, začne kričať. Keď stráca pôdu pod nohami, začne svojho súpera v diskusii urážať. A hoci súper napokon ustúpi, prehral ten, kto zároveň s argumentmi stratil aj nervy. Bodka.

Tieto jednoduché poučky sa učia študenti už v prvom ročníku na diplomacii. A rovnako sa ich dozviete na každej prednáške o tom, ako byť úspešným manažérom či ako správne riadiť ľudí. Evidentne ani jedno z takýchto školení premiér Robert Fico neabsolvoval. A zjavne ani jeho mediálny tím. V opačnom prípade by nepredvádzal to, čo predvádza. A ešte s úsmevom na tvári.

Hoci verejnosť o kauzu nahrávky rozhovoru predsedu Smeru so šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslavom Kočanom už pomaly stráca záujem, myslím si, že by sme ju nemali obísť len zopár článkami. Pretože to, čo predviedol predseda vlády, je za hranicou všetkého. Profesionality, manažérskeho prístupu, slušnosti. A možno aj obyčajnej ľudskosti.

Neviem, ako vy, ale ja som mala pri sledovaní videa pocit, že premiéra to, ako karhá šéfa poisťovne, doslova teší. Budem teraz veľmi expresívna. Normálne sa na ňom odbavoval. Silné slová? Je mi to jedno. Úsporné opatrenia poisťovne nazýval „hovadinami“ a jej šéfovi odporúčal, aby sa nabudúce radšej prišiel vopred poradiť, než mu, nebodaj, napadne niečo podobné schváliť. Vyzauškoval ho ako malého chlapca a strápnil pred celým národom. A chudák Kočan aj s Druckerom - keďže nie sú ako špičkoví manažéri naučení inak - iba ticho skonštatovali, že na podobný spôsob komunikácie nie sú zvyknutí. Ani sa im nečudujem. V profesionálnej manažérskej komunikácii na takéto čosi naozaj naraziť nemohli. Trochu ma však mrzí, že namiesto mlčania sa nebránili protiargumentmi. A tých by v súvislosti s poisťovňou našli veru habadej.

Napríklad, že úsporné opatrenia, za ktoré teraz premiér Kočana tak primitívne kritizoval, musí poisťovňa robiť práve preto, že za Ficovej vlády si z nej vyvolení urobili jednoducho dojnú kravu. Pripomeňme, že obaja predošlí šéfovia štátnej zdravotnej poisťovne boli Ficove kone. Marcel Forai aj Miroslav Vaďura.

Na osvieženie pamäti - napríklad firmy tety Anky, príbuznej Marcela Foraia, dostávali nadštandardné zmluvy a tomu zodpovedali aj ich príjmy. V prípade miliónového maséra Pavla Kostku, ktorý prevádzkoval niekoľko kliník, si poisťovňa zazmluvnila špeciálnu starostlivosť s kódom, ktorý nebol schválený. Samozrejme, s rovnako špeciálnymi sumami. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý ešte pred niekoľkými mesiacmi hovoril o sume 4,15 milióna eur, ktorú by si podľa neho mala poisťovňa nárokovať ako náhradu škody. Ako to dopadlo, priznám sa, netuším. Teda až na to, že nové vedenie poisťovne všetky nevýhodné zmluvy zrušilo a rozbehlo ozdravný plán. Ten, za ktorý dnes Fico šéfa Kočana kritizuje. Ozaj, napadla mi taká nemiestna otázka - pán premiér, kam chodíte na masáže? Len by som vás chcela v dobrom upozorniť, že napríklad taká firma Bioreštart by zrejme nebola dobrou voľbou. Funguje v bývalých Kostkových priestoroch a vraj má k nemu aj inak celkom blízko… Karavána ide ďalej?

Ale poďme späť k onomu zverejnenému videotelefonátu. Viete si predstaviť, čo by sa dialo, keby sa čosi podobné odohralo v opačnom garde? Napríklad že by si prezident Andrej Kiska zavolal Roberta Fica, vyčistil mu žalúdok (a bolo by za čo), nahral si to a potom bez jeho vedomia zverejnil na sociálnej sieti? Dovolím si tvrdiť, že premiér by bol schopný z toho urobiť medzinárodný škandál. Samozrejme, ide len o fikciu, pretože som presvedčená, že prezident by sa k niečomu takému nikdy neznížil. Na rozdiel od Fica totiž ovláda základy profesionálnej komunikácie aj spôsoby spätnej väzby.

A možno sa nášmu pánovi premiérovi len zapáčila komunikácia na sociálnych sieťach a nevie si povedať dosť. Možno by mu to mal povedať niekto iný. Aj to, že v tejto kauze prehral.

Len to, preboha, nehovorte jeho mediálnemu tímu. Zase by mohli niečo vymyslieť. :)

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

Vianočné tipy na darček