Komentár Nancy Závodskej: Fico v koncoch?

Robert Fico zrejme nepochopil, že to, čo sa momentálne deje v jeho krajine, nie sú bežné politické šarvátky či nezhody, aké sme tu mali v minulosti.

Úprimne, nezávidím mu. Komu? Robertovi Ficovi predsa. Niežeby som ho chcela poľutovať, ale treba reálne uznať, že sa to naňho sype z každej strany. A on namiesto radikálnych riešení a postojov sa zasekol ako malé dieťa, ktoré ukazuje prstom okolo seba. To oni sú tí zlí - opozícia aj médiá, ktoré sú proti vláde a škodia Slovensku. S obľúbenou obohranou platňou však tentoraz prestrelil.

Robert Fico zrejme nepochopil, že to, čo sa momentálne deje v jeho krajine, nie sú bežné politické šarvátky či nezhody, aké sme tu mali v minulosti. Ak odhliadneme od Gorily, ktorá vyhnala ľudí do ulíc, na Slovensku sa väčšina káuz skončila po pár dňoch. Politici si sem-tam niečo vykričali, premiér sem-tam niečo pridal alebo v tom nechal svojich kolegov vymáčať - ale karavána išla ďalej.

VŽDY sa to nejako vyriešilo a Fico to vždy zvládol. Až po kauzu Kaliňák - Bašternák. To je ten zlomový bod, ktorý si premiér nevšimol. Robert Fico stratil schopnosť rozoznať bežnú politickú šarvátku či kauzu od vážneho problému, keď treba rázne zasiahnuť. Svojou tvrdošijnou, ba až nepochopiteľnou obhajobou neobhájiteľného ohrozuje už nielen seba či svoju stranu, ale celú krajinu.

V kauze Kaliňák ide aj o prežitie Roberta Fica. A to on dobre vie. Presne to vystihol komentátor Trendu Marián Leško v rozhovore pre denník Sme. „Kaliňák je poslednou prekážkou medzi tlakom opozície i verejnosti a Ficom. Keď padne Kaliňák, už žiadna prekážka nebude. Ďalší tlak by smeroval priamo na Fica.“

Dvojka v Smere, o ktorej sa kedysi hovorilo ako o možnom nástupcovi Roberta Fica, túto kauzu, podľa môjho názoru, nevydrží. Skôr či neskôr ho stiahnu bez ohľadu na to, že teraz sa zaňho poslanecký klub postavil. Už aj vrabce (nielen Matovič) čvirikajú, že v Smere sú ľudia, ktorí žiadajú Kaliňákovu hlavu. A ich tlak bude narastať.

„Nie, tu nejde o vinu či nevinu, tu ide proste o to, ako pôjdeme ďalej. Kto má byť ten, kto ,toho, kto strane reálne škodí‘, potľapká po chrbte a pošepká mu, že je čas s tým prestať. Áno, súhlasím aj s tým, čo zaznelo na zasadnutí poslaneckého klubu, že ministrov nám tu opozícia ani médiá odvolávať nebudú. Som za, len im teda na to konečne prestaňme dávať náboje,“ napísala vo svojom blogu Monika Flašíková-Beňová, majiteľka straníckej legitimácie číslo 002.

Zdá sa však, že držiteľ legitimácie číslo 001 vníma realitu úplne odlišne: „Vnútorná stabilita v Smere je to, čo nás zdobí na politickej scéne,“ tvrdil Robert Fico v nedeľnej relácii TA3. Buď premiér naozaj netuší, čo sa mu deje za chrbtom (čomu ťažko uveriť), alebo už úplne stratil zmysel pre politickú realitu.

Je zjavné, že Fico sa postupne ocitne vo svojom márnom boji za Kaliňáka sám. A on to dobre vie. Preto teraz útočí na všetky strany a straší. Cez víkend vo dvoch reláciách päťkrát povedal, že ak sa podobná tragédia ako v Británii (zastrelili tam poslankyňu, zástankyňu zotrvania Veľkej Británie v Európskej únii) stane u nás, na vine bude opozícia a médiá.

Pán premiér, to azda nemyslíte vážne! Alebo máte, nebodaj, nejaké informácie, ktoré my nie? Tak potom by ste mali konať. A nie tárať nezmysly vo verejnoprávnom rozhlase.

Smutné je, že Robert Fico sa pri obhajovaní Kaliňáka zastrešuje aj Európskou úniou. „Vy si myslíte, že Európa by rokovala s nejakým zločincom, ako ho nazýva opozícia? Robert Kaliňák bude mať najdôležitejšie rokovania v rámci nášho predsedníctva a európski partneri ho rešpektujú,“ povedal Fico.

Nuž, neviem si predstaviť, že by sa nejaká vláda miešala do vnútorných záležitostí inej krajiny, ale fakt, že eurosocialisti zvažujú vylúčenie ficovcov zo svojich radov, zrejme o niečom svedčí. Vrásky na čele premiérovi však zjavne nerobí len opozícia, médiá či napätie v jeho vlastnej strane, ale škrípe mu to aj medzi jeho koaličnými partnermi.

Nie je to tak dávno, keď sa Fico bil do pŕs, aká jednotná je jeho tretia vláda a že u nich rozhodne nehrozí niečo podobné ako pri pravicovom zlepenci.

A zrazu je to tu! Procházkovi sa rozpadáva Sieť a hoci piati odídení poslanci tvrdia, že budú koalíciu podporovať, isté dnes nie je nič. „Už to nie je štvorkoalícia, ale minimálne päťkoalícia,“ vyjadril sa politológ Ján Baránek. Zlepenec ako vyšitý, najmä ak si predstavíme všetky postavičky v tejto hre - bezpohlavný Bugár, politická mŕtvola Procházka a nevypočítateľne vypočítavý Danko.

A ešte drobnosť. Celkom ma pobavilo, ako sa premiér bojí vysloviť meno Ladislava Bašternáka. Pri každej otázke je to - ten podnikateľ, prenajímateľ bytu, majiteľ môjho bytu… Akoby sa bál jeho mena ako čert kríža. Ani sa nečudujem. Zrejme tuší, že meno Ladislav Bašternák môže znamenať začiatok jeho politického konca. Či sa to niekomu páči, alebo nie.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní