Komentár Nancy Závodskej: Ficov papiňák

Poviem vám, taký papiňák je vynikajúci vynález.

V uzavretej nádobe a pri zvýšenom tlaku sa všetko oveľa rýchlejšie urobí. A ešte ušetríte kopu času aj energie. Denis Papin, francúzsky fyzik a metematik, ktorý tlakový hrniec ešte v roku 1679 (!) vyrobil, zrejme ani len netušil, akú službu nám urobil. Ibaže aj taký papiňák má svoje ale. Aj ten najlepší totiž môže… vybuchnúť. Keď je tlak priveľký a bezpečnostný ventil zlyhá - prásk!

Víkendová programová konferencia Smeru mi tak trochu tento technický vynález pripomenula. Vo Ficovej strane to totiž už dlhší čas pod pokrievkou riadne buble, nevraviac o zvyšujúcom sa tlaku vnútri. Najvyšší čas uvoľniť trochu ventil. Tým malo byť stretnutie smerákov k programovým tézam strany. Otázka je, či to stačilo. A najmä dokedy.

Fico sa ukázal síce trochu chorý a unavený, ale inak to bol ten starý dobrý Robert, ako ho poznáme. Stále rovnako neznášajúci novinárov, ktorí podľa neho píšu samé zlé správy, a tak nech idú radšej do čerta. V slovníku pán premiér oproti minulosti tiež trochu pritvrdil. Vtip o škrečkovi a potkanovi, ktorý má „na hovno píár“, keďže ho na rozdiel od škrečka nikto nemá rád, mi trochu vyrazil dych.

A pravdupovediac - veľmi som nepochopila, čo tým myslel. Žeby tým narážal na to, že aj jeho strana potrebuje lepší marketing? Možno je Robo naozaj vizionár, pretože dva dni po konferencii sa objavili výsledky prieskumu verejnej mienky agentúry AKO, podľa ktorých ficovci stratili dve percentá. V súčasnosti by ich tak volilo 27,5 percenta ľudí, zatiaľ čo ešte pred mesiacom to bolo takmer tridsať percent. Hm, tieto čísla múdre hlavy na Súmračnej rozhodne nepotešili. Najmä ak dankovcom a sulíkovcom, naopak, preferencie narástli.

Kde a prečo sa ficovcom strácajú percentá? Na to hádam pozná odpoveď každý. Na rozdiel od smerákov, ktorí si pred svojimi kauzami zakrývajú oči a myslia si, že ich potom nevidia ani ostatní, občania slepí nie sú. Pre nich kauza Bašternák očividne existuje. A neprekryjú ju ani Ficove sľuby o tom, ako chce jeho strana „dosiahnuť do roku 2020 85 percent priemeru životnej úrovne občanov Európskej únie“. Trochu to pripomína Mečiarom sľubované švajčiarske dôchodky… Ale o tom niekedy inokedy.

Inak, kauza Bašternák ešte pred pár dňami existovala aj pre europoslankyňu Moniku Flašíkovú-Beňovú, ktorá patrila spolu s Borisom Zalom k najväčším kritikom strany Smer. Ale, čuduj sa svete, iba do víkendovej konferencie. Zatiaľ čo Zala zobral svoj postoj k strane vážne a opustil ju, vyzerá to tak, že Monika stratila odvahu. Jej slová o nutnosti Kaliňákovho odchodu nahradili na konferencii nič nehovoriace frázy o potrebe „byť konzekventnejší aj vtedy, keď prívlastok ako korupcia a klientelizmus smerujú k našej strane“.

Hoci tým jasne narážala na kauzu Bašternáka, meno Kaliňáka, ktorý, mimochodom, sedel na konci predsedníckeho stola, a nie, ako bolo kedysi zvykom vedľa premiéra, akoby sa bála pred spolustraníkmi vysloviť. Vraj nechcela škodiť Smeru a radšej pripomenula, že v novom programe by sa malo viac pamätať na rovnosť príležitostí. Veď aj za predsedníckym stolom sedia samí muži. Ktovie, či práve za ním treba hľadať jej náhly obrat.

Na rozdiel od nej sa však premiér Fico stále tvári, akoby v prípade Bašternák išlo o vymyslený príbeh: „Nebudem sekať hlavy pre to, že si to nejaký novinár myslí alebo že niekto si vymyslí nejaký príbeh.“ Nie, pán premiér, to od vás rozhodne nikto nechce. V slušnej spoločnosti ponúkne totiž slušný politik svoju hlavu sám. Už pri podozrení. Mimochodom, podľa mňa by týmto krokom urobil Kaliňák také PR Smeru, že by sa Beblavý s Matovičom nestačili diviť. Nemyslíte?

O moci oligarchov, o korupcii a klientelizme v strane nehovoria len novinári. To, že vplyv oligarchov v Smere presahuje mieru únosnosti, si myslí aj niekdajší poslanec Národnej rady za Smer Anton Martvoň. „Buď v Smere dostanú väčší priestor mladí politici a ľudia, ktorí chcú robiť politiku pre bežných ľudí a pomáhať im, alebo zostanú v popredí starší politici, ktorí prihliadajú iba na svoje záujmy a záujmy oligarchov. Ak sa toto v Smere primárne nevyrieši, nemá význam pre mladých politikov zostávať naďalej v Smere,“ napísal na sociálnej sieti Facebook.

Z korupcie, klientelizmu i nemorálneho správania obviňuje svojich niekdajších straníckych kolegov aj bývalá krajská tajomníčka Smeru v Nitre Renáta Kolenčíková. Ale späť k tomu papiňáku. Fakt je, že v Smere to vrie, hoci jeho predseda sa snaží všetkých presvedčiť o opaku. O napätí v Smere sa v kuloároch hovorí najmä v súvislosti s jednotlivými záujmovými skupinami, ktoré sú v pozadí strany.

Kritici sa síce zatiaľ umlčali sami alebo boli umlčaní. Problémoví členovia, napríklad Pavol Paška, pre istotu radšej neprišli a zvyšok Ficovi cez víkend nadšene tlieskal. Zvyšujúci sa tlak v smeráckom hrnci trochu povolil. Otázka je, dokedy ventil plný špiny ešte dokáže fungovať. A Fico s ním.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní