Komentár Nancy Závodskej: Horší ako Fico?

Úsilie o získanie priazne bez ohľadu na vec samotnú. Takéto vysvetlenie nájdete vo Wikipédii pri slove populizmus.

Populista presadzuje rýchle a ľúbivé, hoci ťažko uskutočniteľné riešenia zložitých sociálno-ekonomických problémov. Šikovne manipuluje s náladami a požiadavkami ľudí, pričom to vyzerá tak, že iba na ich nálady a požiadavky reaguje. Slušným, ľúbivým, ľudu zrozumiteľným slovníkom sa snaží získať masy na svoju stranu, aby posilnil svoju popularitu.

A teraz kontrolná otázka. Ktorý slovenský politik sa vám pri týchto slovách vynoril pred očami? Mečiar? Fico? Danko? Ako sa hovorí, cé je správne, v tomto prípade však na upresnenie dodávam - cé je najsprávnejšie. Pretože tú trojicu akoby jedna mater mala.

Hrdo, odborne, slušne. S týmto heslom si to namieril do slovenskej politiky nový, ambiciózny šéf SNS Andrej Danko. Pred pár rokmi začínal ako podržtaška národniarskych poslancov, no rýchlo sa podučil miestnym politickým intrigám. A treba uznať, že veľmi úspešne. Najskôr sa odvďačil svojmu tútorovi tým, že ho nahradil na čele SNS, a napokon ho zo strany vykopol.

Po hulvátovi Slotovi tak prišiel milý, usmievavý, uhladený štyridsiatnik, ktorý sa síce vyjadruje trochu neobratne, ale zato veľmi ľúbivo. Rodný jazyk sem-tam przní, ba niekedy aj ťažko pochopiť, čo chcel povedať, no v tom nie je prvý. Jednoduché vety mu idú. Úcta, rešpekt, boj proti deštrukcii, vzájomné porozumenie, láska, národná hrdosť. To sú slová, ktoré má vo svojom slovníku najradšej. A dookola ich omieľa.

„Odmietam sa pozerať na to, ako sa tu budú poslanci hádať, biť, klamať, hašteriť. To mňa do politiky dostalo,“ vyjadril sa pred pár dňami pre Denník N na margo pripravovanej zmeny rokovacieho poriadku Národnej rady. No uznajte, nie je to naozaj to, čo tento štát potrebuje? Nemá vari pravdu, keď chce, aby sa poslanci do parlamentu slušne obliekali a nechrúmali počas zasadnutia nášho zákonodarného zboru kadejaké keksíky?

Pravdu má ten Danko. Aj tárať by mohli tí poslanci trochu kratšie. Dvadsať minút a basta. Smrdí to už trochu hnedým sfarbením, no rovnošaty zatiaľ nenavrhuje, na to má v parlamente časť opozície. A aby nebol ako úplný diktátor, tak v prípade poverenia klubom bude môcť poslanec hovoriť o desať minút dlhšie. No nie je to demokrat? Paráda! Ešteže sa toto nariadenie nebude týkať ministrov a vedenia parlamentu - veď uznajte, nebolo by škoda, keby sme štátotvorné vystúpenia nášho milého pána predsedu mohli počúvať maximálne pol hodiny? Alebo našich ministrov? Veď čo im má čo Národná rada diktovať, oni si budú hovoriť, koľko chcú.

To, že máme parlamentnú demokraciu, kde by mal parlament kontrolovať vládu, a nie naopak, je nepodstatné. Hlavne, že zbierame politické body. A popularita stúpa. On poriadok urobí! Es kommt der Tag... „Keď raz budem odovzdávať svoju funkciu nástupcovi, nikto v tejto sále nebude mať tričko, nebude urážať kolegov a otvárať si horalku,“ povedal ctihodný pán predseda.

Aj majster tesár sa však občas utne. Staré známe príslovie dobehlo aj Andreja Danka. Ako sa vraví, kam nemôže čert, tam pošle ženu. A k Dankovi poslal po tej neporiadnici s horalkami ďalšiu - parlamentnú podpredsedníčku Luciu Nicholsonovú. Baba jedna mu kazí renomé empatického slušniaka. Tvrdí, a hneď v otvorenom liste, že ju predseda Andrej Danko verejne ponižoval a šikanoval pre nastávajúci pôrod (dnes už je pani poslankyňa niekoľko dní čerstvou mamou) a starostlivosť o dieťa. Svedkami boli zástupcovia všetkých poslaneckých klubov, lebo k tomu došlo na poslaneckom grémiu. Danko vraj od nej žiadal písomné stanovisko, že bude zvládať po pôrode svoju funkciu, inak ju vraj odvolá. Jej slová potvrdili niekoľkí opoziční poslanci.

Danko tvrdí, že to nie je pravda. Vraj sa jej iba spýtal „v akom režime je pripravená pracovať, pretože má veľmi milú očakávanú udalosť“. Aké milé slová, však? No neuverte mu. A písomné stanovisko vraj žiadal k vysvetleniu, prečo viedla predchádzajúcu schôdzu parlamentu zvolanú ku kauze Bašternák, a na základe akého zákona sa rozhodla spočítavať poslancov a zisťovať ich účasť. Prečo však takéto písomné stanovisko žiada až takmer dva mesiace po schôdzi, už akosi nevysvetlil. Nepodstatné?

Pre Danka asi áno. Ten má totiž v pláne oveľa dôležitejšie veci. Najnovšie okrem pripravovanej zmeny rokovacieho poriadku pripravuje nový návrh zákona o politických stranách. Podľa neho by vraj strana, ktorá bude chcieť kandidovať do parlamentu, mala mať minimálne 500 členov. Politický analytik Ján Baránek to označil za „úplnú hovadinu“, no Danko trvá na svojom: „Strana má byť organizácia, ktorá je pripravená na riadenie štátu. Počet 500 členov je určitou garanciou demokratického režimu.“

Odkiaľ nabral práve toto číslo, nevedno. Isté však je, že on sa už so svojimi 6-tisíc členmi rozhodne na riadenie štátu pomaly chystá. „S každým v mojom veku si to rád rozdám a zasúťažím. Ale na to, aby bol človek premiér, musí byť pripravený,“ vyhlásil pred pár dňami pre agentúru SITA a dodal, že ak raz dostane dôveru, ten čas, že bude premiér, môže prísť.

Že je presvedčený o svojich kvalitách, naznačil už po podpísaní novej koaličnej zmluvy, kde sa obul do opozície: „Hádam nechcete, aby takíto blázni riadili štát, aby zodpovedali za Slovensko, prijímali zahraničné návštevy. Ak si niekto želá Luciu Ďuriš Nicholsonovú, Richarda Sulíka (obaja SaS) či Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) za premiéra, neprajem mu to ani v najhoršom sne,“ povedal Andrej Danko.

V jednom dávam Dankovi za pravdu. Premiéra Matoviča by som nedopriala v tom najhoršom sne ani ja nikomu. Ale rovnako to cítim aj pri Andrejovi Dankovi. A to som si ešte donedávna myslela, že Fico je už neprekonateľný. Sorry za ten omyl.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní