Komentár Nancy Závodskej: Hra, ktorá môže zabiť

Dobrý sluha, ale zlý pán. To sa už stáročia hovorí o ohni. V dnešnej modernej dobe by sme mohli príslovie pokojne aplikovať na nášho najpoužívanejšieho, najužitočnejšieho, najmúdrejšieho, ale zároveň najnebezpečnejšieho pomocníka. Internet. Je ako oheň. Dokáže pomôcť, ale aj ublížiť. Dokonca aj zabiť.

Milí rodičia, viete, čo robia vaše deti na počítači? S kým si píšu na sociálnych sieťach, aké webové stránky navštevujú, čo alebo koho na internete vyhľadávajú? Ak áno, nemusíte čítať ďalej. Ak nie, tak vám v dobrom odporúčam pokračovať. A som presvedčená, že táto skupina rodičov bude určite väčšia. Na rovinu - ani ja neviem, čo robia moje deti na internete. Sú však už dospelé, a tak to neriešim. Vy, čo máte doma tínedžerov, by ste však mali zbystriť pozornosť. V dobrom.

Nie, tentoraz nejde o nejakých pedofilov, ktorí striehnu na nič netušiace deti na weboch. Tentoraz ide o čosi ešte horšie. O čosi, čo môže mať fatálne následky. Pred niekoľkými týždňami sme v PLUS 7 DNÍ písali o nebezpečnej internetovej hre s názvom Modrá veľryba. Objavuje sa aj pod názvom Som v hre či F58. Vznikla v Rusku a odtiaľ sa rozšírila do ostatných postkomunistických krajín. Jej podstata spočíva v tom, že správca hry zadáva účastníkom rôzne úlohy. Každý deň jednu. Spočiatku sú zdanlivo neškodné, ale každým dňom sú výzvy nebezpečnejšie.

Až natoľko, že poslednou úlohou je - samovražda!!!! Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, desiatky tínedžerov už vďaka tejto šialenej hre naozaj ukončili svoj život. Ak totiž účastník hry úlohu odmietne splniť, začne čeliť vyhrážkam, že jeho blízki zomrú… Potvrdené prípady samovrážd tínedžerov súvisiacich s hrou Modrá veľryba sú síce zatiaľ len z Ruska, kde aktuálne spáchali samovraždu skokom zo štrnásťposchodovej budovy dve 15- a 16-ročné dievčatá, ale hrozivé podozrenie máme už aj u nás na Slovensku. Pred pár dňami skočil pod vlak neďaleko Rožňavy iba 16-ročný chlapec.

Jeho smrť dávajú do súvisu so spomínanou nebezpečnou hrou nielen jeho kamaráti, ale podľa našich informácií pracuje s týmto motívom aj polícia! A nie je to jediný prípad. Pred pár dňami sa obesila 14-ročná dievčina. Takisto z Rožňavy. Aj v jej prípade by mohlo ísť o následok šokujúcej internetovej hry. Polícia už pracuje aj s touto verziou. Ak si myslíte, že vám sa to stať nemôže, nebuďte si takí istí. Obidve spomínané deti, ktoré ukončili život takým šokujúcim spôsobom, pochádzali z usporiadaných rodín. Nič nenasvedčovalo, že majú nejaké problémy alebo sa okolo nich deje niečo zlé.

Čo sa však odohráva v hlave mladého 15- či 16-ročného človeka, je väčšinou ťažké odhadnúť. O ich problémoch či pocitoch často netušia nielen rodičia, ale ani kamaráti. Hovorme preto s deťmi viac. Podľa nedávnej štúdie vraj priemerne strávený rozhovor s našimi potomkami predstavuje denne - a teraz sa podržte - sedem minút!!! Aj tie väčšinou „minieme“ na klasické otázky typu - Čo bolo v škole? Jedol si? Úlohy máš?

Byť rodičom nie je jednoduché. Hovorí sa, že malé deti - malé starosti, veľké deti - veľké starosti. Tínedžeri sú kategória sama osebe. Aj keď ich už máme niekedy naozaj plné zuby, nemôžeme rezignovať. Skúsme vydržať a pomôcť im, ako sa dá. Napríklad sa porozprávať aj o tom, že byť cool neznamená hrať Modrú veľrybu. Aspoň za pokus to stojí, nemyslíte?

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ.