Komentár Nancy Závodskej: Kaliho hrošia koža

Moc je obrovské afrodiziakum. Ak to je dôvod, pre ktorý sa Kaliňák drží svojej funkcie ako kliešť, tak je jeho tragédia o to väčšia.

Kde sú tie časy, keď sa Robert Kaliňák radil medzi najsympatickejších politikov. Napriek tomu, že bol odjakživa tvárou Smeru, dokázal si získať sympatie aj opozičných voličov. Kali to s ľuďmi, aj s novinármi, jednoducho vždy vedel - vždy ochotný odpovedať na otázky, vždy prístupný diskusii, vždy usmievavý a otvorený.

V rebríčkoch popularity politikov sa pravidelne umiestňoval na popredných priečkach. Aj v politickej kariére to mal našliapnuté priam ukážkovo - korunný princ Smeru bol donedávna jediný adept na možné nahradenie Fica vo funkcii.

Čo bolo, bolo, terazky som majorom. Figu borovú. Terazky som - lúzrom roka. Sorry za ten výraz, ale lepší mi v súvislosti s Robertom Kaliňákom akosi nenapadá. Je totiž ukážkovým príkladom toho, ako sa dá z výslnia padnúť na absolútne dno. Politické, morálne, ľudské.

Nikdy som si nerobila o politikoch nejaké ilúzie, ale predsa len som pri niektorých mala pocit, že im slovo morálka aspoň čosi hovorí. Že sa aj medzi politikmi nájdu takí, pre ktorých existujú hranice, lebo by sa im už ťažko pozeralo do zrkadla. Robert Kaliňák pre mňa medzi takých ešte donedávna patril.

Možno som bola fakt politicky naivná. Už nie som. Nechcem sa teraz rozpisovať o politickej morálke a o tom, ako je v civilizovaných krajinách bežné, že politik odstúpi z funkcie už len pri podozreniach, že má určité pochybné styky alebo sa v jeho rezorte stala nejaká závažná vec.

Nedá mi však neuviesť zopár naozaj zaujímavých prípadov z minulosti. Napríklad taký premiér austrálskeho Nového Južného Walesu Barry O’Farrell odstúpil svojho času po tom, ako nezdanil fľašu vína z roku 1959 za tritisíc dolárov, ktorú dostal do daru.

Viete si predstaviť, čo by asi tak urobil, keby vyšlo najavo, že má kontakty s podnikateľom podozrivým z daňových únikov??? Preboha, veď ten by hádam spáchal samovraždu!

Alebo taký britský minister pre imigračnú politiku Mark Harper - v roku 2007 vyšlo najavo, že u seba doma zamestnáva upratovačku, ktorá bola v krajine ilegálne. Hoci o tom nevedel (v tomto prípade tomu fakt verím), odstúpil okamžite z funkcie. Aj v Nemecku nájdeme krásny príklad.

V roku 2012 musel svoj úrad opustiť bývalý nemecký prezident Christian Wulff. Donútil ho tlak verejnosti po tom, ako vyšlo najavo, že získal výhodnú pôžičku na stavbu domu od svojho priateľa, ktorý podnikal.

Pripomínam, že onen priateľ nebol podozrivý z daňových podvodov ako Kaliňákov kamoš Bašternák. Na Slovensku však majú politici zjavne hrošiu kožu. Ale kožu na papuli, ako sa zvykne tak expresívnejšie v našich kruhoch hovoriť, zjavne nemajú. Teda Robert Kaliňák určite.

Neviem, ako sa pri pozeraní správ z demonštrácií ľudí, ktorí pochodujú s maketou Kaliho postavy pred luxusným komplexom Bonaparte a žiadajú jeho odstúpenie, musí asi cítiť jeho manželka. Ako jej doma, v súkromí, vysvetlil, prečo sa zachoval tak, ako sa zachoval, a jednoducho z funkcie neodíde? Čím ju dokázal presvedčiť, aby si ho vážila? Teda, ak vôbec v týchto intenciách premýšľa.

Moc je obrovské afrodiziakum. Ak to je dôvod, pre ktorý sa Kaliňák drží svojej funkcie ako kliešť, tak je jeho tragédia o to väčšia. Pretože v tejto krajine už je hádam všetkým jasné, že šarmantný minister vnútra to má politicky za sebou. Iba on to akosi nechce pochopiť.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní