Komentár Nancy Závodskej: Keď dvaja robia to isté

Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Túto starú múdrosť si premiér Robert Fico osvojil dokonale.

Komentár týždňa

„Prečo by mal mať človek v Bratislave o polovicu alebo dokonca o dve tretiny nižší plat ako človek, ktorý robí pre koncern v inej krajine na Západe, pričom u nás sa vyrábajú luxusnejšie autá a je tu aj vyššia produktivita práce,“ povedal náš pán premiér krátko po začatí štrajku v bratislavskom Volkswagene.

Komentár Nancy Závodskej: O našich psoch a o nás ľuďoch

Týmto slovám nemožno nič vyčítať. Jediné, čo mi na nich vadí, je, že ich vyslovil práve Robert Fico. Predseda slovenskej vlády. Ten istý predseda vlády, ktorý v prípade štrajku sestričiek či učiteľov vyzýval na trpezlivosť, presviedčal štrajkujúcich, ako im chcú postupne vyhovieť, ako treba počkať, že vláda má v pláne zvyšovať im platy po pár percentách… Zaujímavé. V prípade súkromnej firmy, akou bratislavská automobilka je, Robert Fico ako politik nemá problém otvorene prehovoriť predstavenstvu do duše, ale v prípade inštitúcií spadajúcich pod štát je jeho rétorika zrazu úplne iná. Bodaj by aj nebola. Platy štrajkujúcim sestričkám či učiteľom idú zo štátneho, tie pre zamestnancov Volkswagenu nie. Ale ako populistický ťah - klobúk dolu. Jasne to skonštatoval politológ Eduard Chmelár: „Zo strany politikov to musíte vnímať ako farizejstvo a populizmus, pretože je to otázka, na ktorú nemajú dosah. Niečo iné by bolo, keby sa zvýšenia platov dožadovali učitelia alebo lekári a tam by sme videli, či by im zo štátneho rozpočtu dopriali o tretinu vyššie platy,“ vyjadril sa v médiách.

Mimochodom, sestričky v mnohých nemocniciach sa dodnes nedočkali ani tých smiešnych pár percent navyše. Ani učitelia. Možno prišiel čas pustiť sa do boja za vyššie mzdy opäť. Veď prečo by mali mať o polovicu alebo dokonca o dve tretiny nižší plat ako učitelia či sestričky na Západe, pričom u nás odvádzajú rovnako kvalitnú prácu? V Európskej únii sme už trinásť rokov, kohézne fondy k nám stále prúdia. Prečo by sme teda nemohli mať životnú úroveň a sociálne štandardy aspoň blízke Západu?

Komentár Nancy Závodskej: Rišova liga

Dvojtvárnosť Ficovho postoja dokumentuje aj ďalší fakt. Platy mnohých zamestnancov štátu či vo verejnej správe nedosahujú ani len výšku minimálnej mzdy, čo je v súčasnosti 435 eur. Odborníci na to upozorňujú už roky. A čo vláda? Tá radšej tlačí na súkromných podnikateľov, aby zvyšovali platy.

Vo verejnej správe pracuje približne 350-tisíc ľudí. A nie sú to len úradnícke šimle, ale napríklad aj administratívni zamestnanci na súdoch, z ktorých mnohí zarábajú okolo tristo eur. Opoziční poslanci sa preto rozhodli obrátiť na Ústavný súd SR. Podľa nich totiž vláda porušuje Zákonník práce. „Štát nedodržiava vlastnú minimálnu mzdu, ktorú diktuje podnikateľom, a zároveň znevažuje vysokokvalifikovanú prácu svojich zamestnancov,“ vyjadrili sa pre tlačovú agentúru. Podanie na Ústavný súd je podľa nich jediný krok, ktorý možno prinúti vládny kabinet konečne konať. Ale nie tak ako doteraz, keď vláda mnohým zamestnancom - napríklad v školách - dopláca minimálnu mzdu z prostriedkov, ktoré by mali prioritne smerovať inam. Uznáte, že to asi nie je v poriadku. To je, akoby ste si napríklad peniaze určené na splácanie hypotéky jednoducho presunuli na dovolenku…

Späť k štrajku vo Volkswagene. Odborári v najväčšej slovenskej automobilke napokon po šiestich dňoch dosiahli svoje. Nenechali sa zastrašiť ani rečami o tom, ako sa výroba presunie inde, ako prídu o prácu. V čase, keď je všade nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, stráca totiž aj tento argument na sile. Napokon vyhrali. Dovolím si tvrdiť, že v tomto prípade ide o prelomovú aktivitu, ktorá môže mať vplyv na to, ako sa bude vyvíjať zamestnanosť a platy na Slovensku. Dokonca som si niekde prečítala, že to môže byť míľnik na ceste k vyšším príjmom v strednej Európe.

Komentár Nancy Závodskej: Čo je veľa, to je veľa

Neviem, budúcnosť ukáže. Ale viem, že bol najvyšší čas, aby sa Slováci znovu ozvali a silne zakričali, že už nechceme byť treťotriedni občania v Európskej únii. Ani lacná pracovná sila. Sme schopní, kvalifikovaní, pracovití. Tak prečo by sme sa mali nechať stále vykorisťovať? Prečo by mali mať naši ľudia menšie platy? Iste, treba brať do úvahy aj životné náklady v iných krajinách, ale aj potom z toho vychádzame stále ako chudáci. Najvyššia tarifná trieda v bratislavskom Volkswagene nedosahuje ani výšku najnižšej (!) tarifnej triedy v nemeckom Volkswagene. Iste, Nemec platí za bývanie a ďalšie veci viac ako Slovák, ale za tie potraviny dá plus mínus rovnakú sumu. A všetci dobre vieme, že to býva najvyššia položka v rodinných rozpočtoch.

Komentár týždňa
  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ.