Komentár Nancy Závodskej: Leniví Slováci?

Reportáž s týmto titulkom, ktorú sme uverejnili v našom týždenníku aj na našom webe (plus7dni.sk) vyvolala obrovskú vlnu reakcií. Opisovala pracovné podmienky v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën. Výpovede ľudí o pomeroch vo fabrike, finančnom ohodnotení, prístupe nadriadených či situácii okolo prijímania zahraničných pracovníkov boli ukážkou reality na našom pracovnom trhu. A dôkazom, aké skreslené predstavy má vláda o našincoch a ich pracovných návykoch.

Reportáž s týmto titulkom, ktorú sme uverejnili v našom týždenníku aj na našom webe (plus7dni.sk) vyvolala obrovskú vlnu reakcií. Opisovala pracovné podmienky v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën. Výpovede ľudí o pomeroch vo fabrike, finančnom ohodnotení, prístupe nadriadených či situácii okolo prijímania zahraničných pracovníkov boli ukážkou reality na našom pracovnom trhu. A dôkazom, aké skreslené predstavy má vláda o našincoch a ich pracovných návykoch. Tento rok by sa malo Slovensko niesť v znamení ďalšieho rastu ekonomiky a znižovania nezamestnanosti. Mali by pribudnúť pracovné miesta, platy by sa mali zvyšovať, no zároveň sa prejaví nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Preto sa vraj firmy budú čoraz častejšie obzerať po pracovníkoch zo zahraničia. Kým v roku 2013 malo problém zohnať ľudí približne desať percent firiem, vlani to už bola takmer polovica. A situácia sa ešte zhorší. „Rok 2017 bude znamenať nedostatok ľudí na všetky typy pracovných miest vrátane nízkokvalifikovaných. Na pracovné inzeráty bude reagovať o polovicu menej ľudí, čo začne vytvárať tlak na zvyšovanie platov, ktoré porastú rýchlejšie než inflácia,“ vyjadril sa pred pár dňami pre médiá manažér marketingu spoločnosti Manpower Jiří Halbrštát. Prečo na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci? Tak na túto otázku existujú dve diametrálne odlišné odpovede.

Kým vláda je presvedčená, že na vine je najmä nedostatočná pripravenosť absolventov škôl pre potreby praxe a nízka mobilita pracovnej sily, občania si myslia čosi iné. Že na vine sú najmä nízke mzdy a zlé pracovné podmienky. „Pri nástupe nám sľubovali okolo tisíc eur. Keď nám však všetko strhli, v čistom to bolo 600,“ povedali otvorene v našej reportáži viacerí zamestnanci trnavskej automobilky. Realita je totiž taká, že platy pre nováčikov a agentúrnych zamestnancov sa od prezentovaného priemeru značne líšia. Ak sa k tomu pridajú nevhodné pracovné podmienky (málo času na obyčajnú prestávku či obed alebo neustále pridávanie zmien), nečudo, že ľudia odchádzajú.

„Každý piaty Slovák pracuje v nedeľu, čo je najviac zo všetkých európskych krajín,“ povedala v rozhovore pre náš týždenník poslankyňa Anna Verešová. A tak Slováci - najmä tí kvalifikovaní - idú radšej do zahraničia. Ak si myslíte, že sú to predovšetkým mladí ľudia, ste na omyle. Vlani odišlo zo Slovenska pracovať do cudziny o osemnásť percent viac ľudí ako v roku 2015. A skoro polovica z nich mala podľa Verešovej nad štyridsať! Takže odpoveď na otázku, kam sa podeli kvalifikovaní pracovníci, je jasná. Odišli. Prečo, je jasné tiež. Pre lepšie platy aj pracovné podmienky. Iste, bolo by nereálne očakávať, že firmy na Slovensku budú platiť Slovákom rovnaké mzdy, aké majú ich nemeckí, rakúski či švédski kolegovia.

Za povšimnutie však stojí jeden fakt. Podľa údajov Eurostatu dosahujú odmeny zamestnancov štyridsať percent hrubej pridanej hodnoty v ekonomike. Zvyšných šesťdesiat percent tvorí takzvaný hrubý prevádzkový prebytok. Po lopate povedané, na mzdy ide 40 percent, na zisk firmy 60 percent. V západnej Európe je tento pomer vo väčšine prípadov obrátený. Myslím, že na tieto čísla nemusí byť človek žiaden ekonomický odborník, aby pochopil. Iste, nič nie je čierno-biele a mnohé firmy by vedeli oponovať, ako ťažko sa na Slovensku podniká a na aké prekážky tu narážajú. Ibaže to je na trochu inú diskusiu a v iných kruhoch. Tak, ako tlačia zamestnanci, by mali tlačiť aj firmy.

Bojovať za seba aj za svojich ľudí. Tam, kde treba. Mzdy na Slovensku sú stále hlboko pod priemerom Európskej únie. Ak odborníci tvrdia, že tento rok porastú, osobne taká optimistka nie som. Ako som spomenula už na začiatku, firmy majú na nedostatok pracovníkov stále ešte recept - najímajú si Rumunov, Srbov či Bulharov. Tí sú totiž ochotní pracovať za menej peňazí ako Slováci. Má to však háčik. Vlastne hneď niekoľko háčikov. Cudzinci, ktorí k nám prichádzajú, sú nekvalifikovaní - a tak ich firmy musia zaškoliť, dať im tlmočníka, a ich produktivita aj tak nebude nikdy taká ako našincov. „Robotu, ktorú zvládol jeden starý pracovník, ledva spravia dvaja cudzinci,“ tvrdili robotníci v našej reportáži.

Hoci sú cudzinci na rozdiel od Slovákov ochotní ešte pracovať v trojzmennej prevádzke za málo peňazí, mnohí sa po pár mesiacoch zbalia a odídu. „Stále hovorím - dajte Slovákom osemsto na ruku a robiť budú. Cudzincov by nepotrebovali,“ povedal muž v našej reportáži. Na rovinu to napísal aj jeden náš čitateľ: „No to je pekné, že nám tu v automobilkách, ktorým sme poskytli daňové prázdniny, dali im pozemky zadarmo a ďalšie výhody, budú pracovať Srbi a Rumuni. Len preto, že kompetentným sa ťaží zdvihnúť platy o sto-dvesto eur. Ale už sa im zlaté časy otrokárske končia. Tento rok sa totiž očakáva lavína štrajkových pohotovostí… “

Prisilné slová? Nie, Slováci nie sú leniví. Ani takí neochotní presťahovať sa za prácou. Len si už začínajú uvedomovať svoju hodnotu. A za tú chcú adekvátnu mzdu. Už nemienia otročiť vo vlastnej krajine. Chcú v nej pracovať a normálne žiť so svojimi rodinami. Nie rátať každé euro od výplaty do výplaty a počúvať, ako nám ekonomika rastie. Z čísel ani z rečí sa totiž ešte nikto nenajedol. O nás Slovákoch sa hovorí, že sme holubičí národ. Možno sme. Ale aj taký holub má pazúriky. Najvyšší čas ich ukázať.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní