Komentár Nancy Závodskej: Majster Matovič

Keď som pred niekoľkými mesiacmi písala o šašoch a extrémistoch v našom parlamente, zopár čitateľov mi vyčítalo, že som medzi nich zaradila aj Igora Matoviča, lídra hnutia OĽaNO. „Matovič nie je predsa žiaden šašo,“ napísal mi vtedy rozhorčený čitateľ. Dnes, po určitom čase, mu dávam za pravdu. Ale zrejme nie tak, ako by čakal.

Igor Matovič nie je šašo, hoci na prvý pohľad to tak môže vyzerať. Igor Matovič je - a nech mi jeho voliči či priaznivci odpustia – na seba sústredený namyslený populista. A za tým si stojím. Utvrdili ma v tom aj posledné rozhovory, ktoré poskytol médiám, medzi inými aj nášmu týždenníku. Ak si ho prečítate a zamyslíte sa, možno aj vám to dôjde. Pre Igora Matoviča nie je nepriateľom číslo jeden Robert Fico, hoci on sám je o tom presvedčený a na rovinu premiéra nazýva nádorom, ktorý treba odstrániť. Pre Igora Matoviča je nepriateľom číslo jeden - on sám.

Problém je však v tom, že on sám to ešte nepochopil. Škoda. „Myslím si, že robíme vzorovú opozičnú politiku,“ povedal hneď na úvod v našom rozhovore. Nuž, ťažko povedať, čo si líder Obyčajných ľudí pod týmto slovným spojením predstavuje. Ak mal na mysli počet tlačoviek, opozičných vyhlásení či predložených návrhov, tak v tom je jeho hnutie určite jednotka. Hoci niekedy mu to s bombastickými odhaleniami celkom nevyjde a zostanú v rovine - vraj to tak je, počul som, všetci o tom hovoria. Napríklad ten nešťastný Ficov účet na Belize - akože to vlastne dopadlo? Nijako.

Buď ten účet Fico fakt nemá, alebo to len neschopný Matovič nevie dokázať. Alebo taký Béla Bugár - podľa Matoviča vraj okradol svoju rodinu, keď od nej odkúpil pozemky a potom výhodne predal štátu pri výstavbe diaľnice. A vraj sa s rodinou ani nepodelil. Na otázku Denníka N odkiaľ vie, že to neurobil, odpovedal: „Určite by to povedal.“ Tak to je naozaj prvotriedny argument. Ani s tou nešťastnou mŕtvou babičkou na fotografii mu to celkom nevyšlo - a dobrý úmysel poukázať na nehoráznu kauzu s predraženými faktúrami za elektrinu tak pre amaterizmus dostal celkom iný rozmer.

Ani v tomto prípade si však Matovič chybu neuzná. „Už vo vašej otázke je predpojatosť, akí sme amatéri,“ posťažoval sa namiesto odpovede. Veď ste. Nech mi Igor odpustí, ale trochu mi to pripomína Fica. Pre Matoviča sú novinári predpojatí. Zatiaľ. Fico, ako vieme, to v hodnotení žurnalistov dotiahol už trochu ďalej. Ale o tom inokedy. Na prvý pohľad sa naozaj môže zdať, že Igor Matovič a jeho traja verní sú jediní strážcovia „vládnej moci, zlepenca oligarchov a zlodejov, ktorí nám vládnu“. No čo vám poviem, hotový Batman. Veď som najlepší, nie? V robení si nepriateľov určite, Igor.

Inak si nemožno vysvetliť kritiku všetkých a všetkého. Odmyslite si teraz Fica, Danka či Bugára. Iste, tí sú uňho v prvej línii, ale nasucho neobídu ani ostatní. Opozičných politikov nevynímajúc. Beblavý a Krajňák sú podľa neho „ľudia, ktorí sa vám do očí budú usmievať a pri prvej príležitosti vám pichnú dýku do chrbta“. A hneď nato nasleduje obvinenie, ako Beblavého rodina privatizovala Palmu Tumys a zarobila na tom 60 miliónov eur. Sama som zvedavá, čo bude nasledovať. Zlizol si to aj Boris Kollár, ktorý vraj kryje Krajňáka. Čo konkrétne tým líder obyčajných myslel, sme sa už nedozvedeli.

To je pri Matovičových vyhláseniach časté. Najprv bombastické odhalenie, desať tlačoviek a potom vo väčšine prípadov - ticho. To však opozičnému lídrovi neprekáža v ďalšom ťažení. Hoci aj v opozičných radoch. Taký Richard Sulík je podľa Matoviča málo empatický a často vraj „nedomyslí dôsledky svojho konania“. Z jeho úst vtipné, však? Takto ho zhodnotil v našom rozhovore, keď spomenul Sulíkovo nešťastné stretnutie s Kočnerom. A vraj je šéf liberálov aj dosť nevďačný - za predvolebnú podporu poďakoval lídrovi OĽaNO až po roku! Hoci uznal, že lepšie neskôr ako nikdy.

„Jasné, všetka česť.“ Načo to však teraz vyťahuje? Vylepšuje si imidž? Nuž, Sulík to bude vidieť asi trochu inak. Šikovný politik by mal byť lídrom, ktorý spája. Lídrom, ktorý dokáže spolupracovať v mene nejakej vízie. Igor Matovič však žiadnu víziu nemá. Počuli ste niekedy z jeho úst, ako chce vyriešiť nefungujúce školstvo, korupciou prerastené zdravotníctvo, problémové súdnictvo či ten niekoľkomiliardový dlh v ekonomike, o ktorom stále a tak rád rozpráva? Alebo ako by vyriešil rómsku otázku? Migrantskú krízu? Ja teda nie. Matovič je majster slova alebo lepšie majster táranín. Škoda.

Okolo seba má totiž kopu šikovných a schopných ľudí, ale spájať ich nedokáže. Skôr naopak. Žiaľ. Matovič je skôr majstrom rozkladu. Aj vo vlastnom hnutí. Odchody dvoch poslancov - Ota Žarnaya a Viery Dubačovej celkom iste nesúvisia len s tým, že chcú v regionálnych voľbách kandidovať ako nezávislí. Samotný Oto Žarnay priznal - nepáči sa mu, že sa „hnutie profiluje ako protestné“. Presné označenie. Tak rozmýšľam, ako dlho pri ňom ostane šikovná Veronika Remišová, ktorú momentálne jej šéf velebí a vidí v nej druhú Ivetu Radičovú.

Ozaj, spomínate si ešte, ako svojho času bol rovnako nadšený zo svojho najbližšieho spolupracovníka Alojza Hlinu? Aj ten napokon od Matoviča odišiel. A dnes? Nuž, vyzerá to tak, že Matovič s ním chce opäť nájsť spoločnú reč. Ani sa nečudujem. Pri jeho konfrontačnej politike sa mu možnosti na spoluprácu čoraz viac sužujú. Škoda. Horšie je, že to nie je iba Matovičova škoda. Neschopná a nejednotná opozícia, do ktorej, žiaľ, patria aj extrémisti, je zlá správa pre celé Slovensko. A k tomu vládna trojnožka, ktorá sa môže kedykoľvek zosypať. No zbohom! A to prešiel od volieb len necelý rok.

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ.