Komentár Nancy Závodskej: Na Vianoce hojno, v novom roku…

Nie, nebojte sa, naozaj sa nechystám v tomto krásnom adventnom čase začínať bodliak nejakými vulgarizmami. Neviem však, či je výraz krásny adventný čas ten správny na označenie toho, čo sa okolo nás deje. A nemám tým vôbec na mysli politiku.

Komentár týždňa

To, o čom chcem písať, s ňou síce tak trochu súvisí, ale dusí nás to rozhodne viac. Aj ničí. A pritom si za to môžeme - sami.

Tak poďme rovno k veci. Už ste začali zháňať vianočné darčeky? Alebo ich už, nebodaj, máte? Ruku na srdce - koľkí z vás si na ne požičali alebo plánujú požičať? Koľkí z vás sa rozhodli pre kúpu darčeka na splátky alebo ste si naň zobrali nejaký spotrebný úver? Nie, nechcem vám vstupovať do svedomia, pretože odolať je naozaj veľmi náročné. Peniaze tu a teraz! Kupujte dnes a splácať začnete až v novom roku! Doprajte si, po čom ste vždy túžili. My vám to umožníme! S nami budú Vianoce najkrajšie, najštedrejšie, najnezabudnuteľnejšie, naj… Až natoľko, že pri tom všetkom akosi zabudneme používať zdravý sedliacky rozum. A ten, spolu s ľudovou múdrosťou, vraví, že prikrývať sa treba takou perinou, na akú máš.

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí nemajú žiadne dlhy v banke, pokojne prestaňte čítať. Vy ostatní - a patrím k nim aj ja -, prosím, čítajte ďalej. Zadlžovanie slovenských domácností stúpa nepretržite od roku 2003 a narástlo tak, že sme sa dostali na čelo rebríčka krajín strednej a východnej Európy. Ako vyplynulo z výsledkov štúdie skupiny Allianz, ktorá skúma majetok a dlhy domácností vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta, Slováci boli vlani v rebríčku bohatstva domácností na 40. mieste. Priemerný našinec má úspory vo výške 5 300 eur. Dlhy Slovákov však prevyšujú úspory. Zatiaľ čo vlani dlhoval každý dospelý občan Slovenska bankám 5 750 eur, tento rok to už bolo podľa údajov Národnej banky Slovenska na konci júna 2016 priemerne 5 938 eur.

Ak sa vám tieto čísla nezdajú až také zlé, pozrime sa na susedov. Česi majú čisté úspory 12 614 eur, Poliaci 6 540 eur a takí Bulhari, ktorí väčšinou dominujú v negatívnych rebríčkoch, majú „v pančuche“ 6 370 eur! Ste na tom, nebodaj, lepšie? Tak potom klobúk dolu. Ale fakty nepustia. Raz darmo, Slovák a šetrenie akosi nejdú dohromady. Žeby to bolo našou príslovečnou slovenskou pohostinnosťou? Dopriať druhým čo najviac? Veď na rodine predsa šetriť nebudem, však? Ibaže to má jeden háčik.

Vianoce reálne pokrývajú tri dni v roku, nepremyslené dlhy a pôžičky však môžu váš rodinný rozpočet položiť na dlhý čas. Ihličie zo stromčeka opadne, koláče budú zjedené, darčeky rozbalené a potom príde realita. Občas veľmi krutá. Napríklad v podobe exekúcie. Na súdoch je podľa údajov ministerstva spravodlivosti až 3,6 milióna otvorených exekúcií. Obeťami nie sú len neúspešní podnikatelia, ale aj obyčajní ľudia, ktorí už nevládali splácať svoje dlhy. Možno si hovoríte, že vám sa to stať nemôže. Môže. Mnoho exekúcií sa začalo takzvanou dlhovou špirálou, keď si človek berie ďalšie pôžičky, aby zvládol splácať tie predošlé. Odborníci na financie sa zhodujú, že na začiatku je vždy precenenie svojich finančných možností a neuvážené prevzatie záväzkov, ktoré treba v budúcnosti splatiť. Zväčša v ošiali nákupného festivalu, ktorý v týchto dňoch zažívame. A keď, ako ukázal prieskum, takmer dve tretiny ľudí nerozpoznajú nevýhodnosť úveru.

Inak to, čo nepoteší vašu peňaženku, nášho ministra financií Petra Kažimíra áno. Naša spotreba - teda to, že čerpáme úvery a míňame peniaze - totiž jednoznačne ekonomike pomáha. Otázka však je dokedy. Pretože keď budeme musieť kruto splácať dlhy, tak spotreba opäť klesne. Začarovaný kruh.

Dosť bolo čísel. Nechcem, aby môj komentár vyznel ako kázanie farára. Pod vianočný stromček rozhodne darčeky patria. Veď aj o tom tieto najkrajšie sviatky v roku sú. A na rovinu - rozžiareným detským očkám asi ťažko budete vysvetľovať čosi o domácom rozpočte, keď si pod stromčekom budú hľadať obľúbenú hračku. Stačí sa však iba trochu zamyslieť - menej je niekedy viac. A uvedomiť si, že najlepší úver je žiadny úver.

Keď už sa týmto heslom neriadia naši politici, skúsme byť aspoň my v tomto adventnom čase iní. Myslime viac na seba a svojich blízkych. Oni sú dôležití. Nie politici. Aj keď nás asi neprestanú štvať ani v tomto predvianočnom období, nenechajme si vziať pokoj. A nepridávajme si zbytočné problémy. Ono ich v novom roku aj bez zbytočných dlhov bude tak či tak určite dosť.

Komentár týždňa
  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

Vianočné tipy na darček