Komentár Nancy Závodskej: Nadutec Procházka

Pokora, o ktorej Radoslav Procházka tak rád hovoril, sa vytratila. Teraz sa správa inak. Bohorovne, naduto.

Pamätáte si ešte rozpačitú tlačovú konferenciu spred dvoch rokov po prvom kole prezidentských volieb? Dvaja neúspešní kandidáti na nej mali vyjadriť podporu Andrejovi Kiskovi v súboji s Robertom Ficom v druhom kole.

Dopadlo to však viac ako trápne. Jeden sa ani len neunúval prísť a ten druhý sa postavil bokom a budúcu hlavu štátu nechal pred novinármi stáť samu.

Nakoniec sa síce horko-ťažko neochotne pred mikrofón postavil, ale jeho slová boli šokom: „Ja tu dnes nie som, aby som ľuďom hovoril, koho si majú vybrať. To vedia najlepšie sami,“ povedal s tým, že nie je jedno, kto bude novým prezidentom.

„Je dôležité, aby si ľudia vybrali sami vlastnou hlavou podľa vlastného presvedčenia,“ odznelo z jeho úst. Žiadna podpora Kiskovi, ako sa čakalo.

Viete, kto bol v apríli 2014 oným politikom? Radoslav Procházka. Šokoval vtedy nielen priaznivcov budúcej hlavy štátu, ale aj tých, ktorí volili v prvom kole jeho.

Médiá začali špekulovať, že si takto pripravuje pôdu pre vlastnú stranu, analytici rozoberali, o čo mu vlastne išlo. Obyčajní ľudia to však pomenovali jednoducho - arogancia. Presne tak vtedy zapôsobil.

Za dva roky od onej tlačovky sa mnoho zmenilo. Kiska Fica porazil a stal sa slovenským prezidentom, Kňažko, ten, čo vtedy na tlačovku ani neprišiel, zapadol prachom a Procházka skutočne založil politickú stranu.

Jedno sa však predsa len nezmenilo. Radov spôsob a štýl komunikácie. Aj dnes pripomína ten spred dvoch rokov. Poznávacím znamením lídra Siete sú zahmlené formulácie, nejednoznačné stanoviská a odpovede spojené s arogantným a prehnane sebavedomým vystupovaním.

Jeho nejasný postoj k budúcej spolupráci či nespolupráci s vládnym Smerom vyvoláva vrásky na čele nielen medzi priaznivcami Siete. Aj mnohých spolustraníkov zaskočil, keď v reportáži z Plesu Spišiakov redaktorovi Markízy priznal, že si vie predstaviť povolebnú spoluprácu s Robertom Ficom.

„Pre nás je kľúčové, aby sme presadili hmotnú zodpovednosť politikov a zákaz schránkových firiem. A keď sa to podarí s nimi, ľudia si to zaslúžia,“ povedal. No len čo plesová nálada vyprchala, rozposlal spolustraníkom mail, aby im toto - podľa neho z kontextu vytrhnuté vyjadrenie - vysvetlil.

„Urobil som chybu, že som po tom, ako nám smeráci v parlamente opakovane zamietli hmotnú zodpovednosť aj zákaz schránkových firiem, považoval za samozrejmé, že naše trvanie na týchto dvoch veciach činí povolebnú spoluprácu nemožnou. Ospravedlňujem sa, ak som vás zmiatol, už sa to nestane,“ sypal si popol na hlavu. Neviem, či ich tým nezmiatol ešte väčšmi.

Hovorí sa, že správny vodca vždy presne vie, kam svoje ovečky vedie. Ukazuje im smer. Aj Procházka by ho mal svojim voličom konečne ukázať. Či už k Smeru smeruje, alebo nesmeruje. Hlavne nech je v tom jasno.

„Pre plány Smeru, krátkodobé aj dlhodobé, zostávame práve my a náš volebný výsledok najväčšou hrozbou; pre Smer celkom logicky a nevyhnutne zostáva Sieť hlavným volebným súperom,“ vyťahoval sa na nedávnej tlačovej konferencii. Otázka je, kde berie na také odvážne slová istotu.

„Ideme do priameho otvoreného súboja o mandát na zostavenie vlády, do súboja buď - alebo. A, áno, bude to aj osobný súboj medzi premiérom Ficom a mnou,“ vyhlásil sebavedome Procházka.

Pokora, o ktorej tak rád hovoril, sa vytratila. „Nemáme žiadne silné esá v rukáve, možno s výnimkou dobrej karmy, ktorá sa tu zhromaždila. Preto nemám morálne právo tváriť sa ako majster sveta, ktorý má v rukách karty a vyhadzuje od stola ľudí alebo ich, naopak, k nemu pozýva,“ tvrdil ešte pred pár dňami.

Teraz sa však správa inak. Bohorovne, naduto. Odmietol prísť do Sobotných dialógov diskutovať s podpredsedom Smeru Markom Maďaričom a so šéfom OĽaNO-NOVA Igorom Matovičom.

O deň neskôr neprišiel do diskusnej relácie TA3 s predsedom SaS Richardom Sulíkom a predsedom SNS Andrejom Dankom. Dôvod? Jediným adekvátnym partnerom na diskusiu je vraj preňho Robert Fico. Teda právnik Procházka to zaobalil do trochu jemnejšieho vyjadrenia, ale podstata je rovnaká.

Možno Rado svoje ego opieral o januárové výsledky predvolebných prieskumov agentúry Focus, podľa ktorých by Sieť vo voľbách získala okolo 13 percent, čím by bola po 37-percentnom Smere druhou najsilnejšou stranou.

Nie je to však jediný prieskum. Podľa iného, ktorý pre RTVS robila agentúra Median SK a prezentovali ho v relácii O 5 minút 12, by totiž Sieť skončila v marcových voľbách až na štvrtom (!) mieste so ziskom 8,1 percenta. Predbehli by ju dankovci, bugárovci a dokonca aj matovičovci. Au, to musí bolieť, Rado!


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní