Komentár Nancy Závodskej: Nejde o život

Ste šťastní? Spokojní so svojím životom? So svojou prácou? So svojím partnerom? S bývaním? Platom? So vzťahmi v rodine? Úprimne - neverím, že niekto môže na všetky tieto otázky odpovedať kladne. Ani ja nie.

Ale tento bodliak nemá byť o mne. A výnimočne ani o politike či ekonomike. Možno je to blížiacimi sa Vianocami, ale akosi mám chuť napísať niečo pozitívne. Pretože negatívneho už bolo dosť. Aj v novom roku určite bude. Podľa prieskumu, ktorý pred pár dňami zverejnil Google, si Slováci na internete často vyhľadávajú odpoveď na otázku - čo je šťastie? Dobrá otázka. Pre každého je šťastie asi niečo iné, ale základ je rovnaký. Šťastným nás neurobia tí druhí. Dokonca ani tí najbližší okolo nás. Šťastie je totiž v každom z nás. Ak človek nie je spokojný sám so sebou, darmo si bude gúgliť. Na internete šťastie nenájdete. Teda, minimálne to ozajstné. Ako sa vraví, v jednoduchosti je krása.

A šťastie je pomerne jednoduché a nenáročné. Nedá sa kúpiť. S výnimkou krátkodobej spokojnosti v podobe občas zbytočných materiálnych vecí. A je prchavé. Neostane u vás dlho, je prelietavé ako mladá milenka, ale pre ten krátky pocit blaženosti sa za ním pachtíme všetci. Rok 2016 bol podľa čínskeho horoskopu rokom ohnivej opice. Hoci bol plný výziev a nebezpečenstiev, prial rodinným hodnotám a harmónii. V politike to tak síce nevyzeralo, no - mohlo to dopadnúť aj horšie. Aj keď si teraz rýchlo neviem predstaviť horšiu kombináciu… ale dobre, dnes len pozitívne. Aj politici sú len ľudia. Nevyhýbajú sa im zdravotné problémy - spomeňte si na Ficov bypass či Dankovu operáciu žalúdka.

A sú omylní, hašteriví, bažiaci po moci a peniazoch. Ruku na srdce - taký je človek odjakživa. Ibaže niekto má v tých morálnych hodnotách upratané viac, druhý menej. Škoda, že to tí politici nemajú napísané na čele, to by sa nám volilo! A možno že čoskoro sa už aj bude, teda ak sú pravdivé šuškandy o predčasných voľbách… Veď keď sa už o tom baví Danko so Sulíkom, tak na tom možno niečo bude, však? Inak, ja tým politikom nezávidím. Všetky chyby a prešľapy, ktoré urobia, sa skôr či neskôr prevalia. Hoci iba na pár dní, ako je na Slovensku zvykom, ale aspoň niečo. Teda, v prípade nešťastníka Procházku to trvá takmer rok, ale to je naozaj trochu špecifický prípad.

Aj taký minister zahraničia Miroslav Lajčák - preňho to mohol byť, naopak, úžasný rok. Po úspešnom absolvovaní predsedníctva šup do OSN. No čo už, nevyšlo to. Najprv ten Ficov sloní lobing a potom tá nešťastná Zuzana Hlávková. Raz darmo, život je plný prekvapení. Občas veľmi nepríjemných. Ale občas aj pozitívnych. Vianočné nákupy nám nezdraželi, s výnimkou kryštálového cukru, na druhej strane, cukor je biela smrť, ako vraví jeden môj kamarát, takže vlastne vďaka za jeho vyššiu cenu. A máme vlaky zadarmo - hoci celkom zadarmo to asi nebude, ale dobre, aj dcéra sa minule viezla na chatu a tešila sa, že nemusí platiť. Tak čo jej budem vysvetľovať?

Alebo dôchodcovia - veď dostanú pridané, rovnako ako učitelia. Aj keď nie veľa, ale keď neprší, aspoň kvapká. A čosi kvapne aj mamičkám na materskej. Dokonca aj ten rodičovský príspevok sa zvýši. Viem, desať eur je možno smiešna suma, ale, ako vravím, aspoň niečo. A tým s minimálnou mzdou tiež pridajú. Od januára by mali dostávať 435 eur. Jasné, nie je to žiadna výhra, ale stále lepšie ako sedieť na úrade práce. Hoci aj tam už sedí čoraz menej ľudí. Chvalabohu. A úplne najpozitívnejšie správy nám tento rok sprostredkovali naši športovci. Zlatý Matej Tóth - dávno som už nevidela tak sympaticky skromného človeka. Alebo famózna a vždy pozitívne naladená Dominika Cibulková.

Keď sa na ňu pozriete, musíte mať automaticky dobrú náladu. Pretože z nej dobrá karma doslova trčí. Tak prečo sa pozerať na zachmúrené tváre hádajúcich sa politikov? Načo? Aj tak je to vo väčšine prípadov len divadielko pre voličov - v zákulisí si podávajú ruky… Dobre, dobre, viem, dnes len pozitívne. Tak ešte jedna vec. Kriminalita sa znižuje a Kaliňák sľúbil, že zatočí aj s Rómami. Teda, môžeme si o týchto trochu rasistických rečiach myslieť všeličo, ale ľudí na východnom Slovensku asi potešil. V hlavnom meste sme sa v tomto roku dočkali električky do Petržalky. A vraj pôjde ešte ďalej, no super! Možno sa v novom roku konečne vyriešia aj problémy s parkovaním.

Jasné, nebude to zadarmo, ale - videli ste nejakú metropolu, kde by za parkovanie vodiči neplatili? Takže nefrflime a dúfajme, že nám naša mestská časť vyrubí poplatky v dolnej hranici. Aj IC vlaky sú späť. Dobrá správa. Neviem, načo ich predtým rušili, ale o. k., iba hlupák nemení svoje rozhodnutia. S tými zrušenými zastávkami v niektorých krajských mestách to však možno celkom nedomysleli, takže Trenčania asi Danka či Érseka zrejme v láske nebudú mať. Takže tak, priatelia. Keď budete sedieť pri vianočnom stromčeku a užívať si zaslúžený oddych, skúste sa pozrieť na svet trochu ružovejšími okuliarmi. A tolerantnejšími.

Koniec koncov, máme sa naozaj dobre. Nie, nežartujem. Všetko je vec uhla pohľadu. Pozrite si zábery zo sýrskeho Halabu (Aleppa) zmietaného vojnou. Tam ľudia naozaj neriešia hlúposti. Ako kedysi povedal nezabudnuteľný Jan Werich - Keď nejde o život, ide o… Krásne a pokojné prežitie vianočných sviatkov a šťastné vhupnutie do nového roka!

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

Vianočné tipy na darček