Komentár Nancy Závodskej: Niečo sa stalo

Neviem, čo všetci s tou korupciou stále majú.

Študenti nedajú pokoj s ďalšími plánovanými antikorupčnými pochodmi, zlá opozícia aj médiá sa neustále obúvajú do chudáka ministra Kaliňáka pre jeho realitné biznisy a ministrovi Lajčákovi znovu nedá spávať bývalá mladá úradníčka Hlávková. Tá, ktorá pred časom poukázala na čachre v jeho rezorte v súvislosti s naším predsedníctvom Rade Európskej únie. A to nie je všetko!

Ešte aj o toho nadaného futbalistu Vladka Weissa si v súvislosti s jeho (ne)šoférovaním všetci papuľu obtierajú. No uznajte - čo je veľa, to je veľa! Ani sa tomu premiérovi nečudujem, že sa rozhodol rázne konať a dať si to potvrdiť čierne na bielom. Na Slovensku žiadna korupcia neexistuje! Teda, doteraz sa vedelo, že len na najvyšších miestach jej niet, ale premiér chce dôkaz, že je to tak všade.

Komentár Nancy Závodskej: Mali sme vypadnúť

A tak si predvolal zahraničných investorov na Slovensku spolu s viacerými predstaviteľmi významných firiem, aby mu teda povedali, či sa niekedy pri svojej práci s nejakou korupciou alebo netransparentným správaním stretli. A nielen tak - per huba -, ale, vraj, ak sa nestretli, nech to dajú aj na papieri. Že u nás je všetko s kostolným poriadkom. „Súčasne od nich očakávam, ak nenahlásia, že sa s takýmto prípadom stretli, že, naopak, skonštatujú, že počas svojho podnikania a prítomnosti na území Slovenska sa nikdy s takýmto správaním nestretli,“ vysvetlil Fico, čo by malo byť obsahom deklarácie. Veru tak. Asi budeme mať európsky a možno aj svetový unikát. Deklaráciu o neexistencii korupcie na Slovensku. Neviem, či sa mám smiať, alebo plakať. Asi skôr to druhé.

Keď pred pár týždňami náš týždenník priniesol odhalenie o tom, ako minister vnútra Robert Kaliňák podivnou zámenou pozemkov pripravil štát o tisícky eur, spustila sa lavína ďalších jeho prešľapov. Budova klientskeho centra v hlavnom meste či kúpa budovy v Martine. A to sme už akosi pozabudli na jeho účinkovanie v kauze Bašternák. Mimochodom, aj v tejto kauze očakávam, že čoskoro padne rozhodnutie - skutok sa nestal. Pán podnikateľ totiž podal proti obvineniu z daňových podvodov sťažnosť na Úrad špeciálnej prokuratúry. Nechajme sa teda prekvapiť, aké rozhodnutie prinesie.

Komentár Nancy Závodskej: Hrozí digitálna demencia?

Neviem, akého obhajcu má Ladislav Bašternák, ale Robert Kaliňák má rozhodne toho najlepšieho. Doc. JUDr. Roberta Fica, CSc. Momentálne predsedu vlády. Ten sa ho v poslednom čase zastáva tak vehementne, až to smrdí. Vraj sme už všetci Kaliňákom posadnutí. Posadnutý je zrejme aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý v prípade Kaliňákovej kauzy s klientskym centrom jasne povedal, že minister porušil zákon. Podľa premiéra však išlo len o „technickú chybu“.

Samotný minister vnútra akékoľvek tvrdenia o nevýhodnosti spomínaných realitných transakcií v jeho rezorte odmieta. Ako inak. Skutok sa nestal. Tak ako v prípade futbalistu Vladimíra Weissa. Veď keď raz Generálna prokuratúra povie, že Weiss nešoféroval, tak ako si vôbec niekto dovolí o tom pochybovať? Tam nech ťahá ten policajt, ktorý ho videl na vlastné oči, radšej k očnému. Veď aj na prokuratúre mu to medzi riadkami odporučili. Ale v podstate sa im treba poďakovať.

Lepší návod pre opitých vodičov dať naozaj nemohli. Hovorí sa, že na Slovensku trvá každá kauza tri dni. Toto pravidlo by sme mohli rozšíriť o ďalšiu vetu - čím viac káuz, tým väčšia šanca na zotrvanie vo funkcii. Smutné, ale pravdivé. Možno by sme si mohli zobrať príklad z našich bratov Čechov. Tam to funguje opačne - čím viac káuz, tým skorší odchod zo scény.

Pozri aktuálne prípad Andreja Babiša. Ten to má na poste ministra financií v českej vláde už zjavne zrátané. V jeho prípade totiž to slovenské - skutok sa nestal - akosi nefungovalo. A to bojoval všetkými možnými prostriedkami. Pripadá mi to u nás ako v Hellerovej knihe Niečo sa stalo. Svetoznámy autor ju vraj písal dvanásť rokov. Otázka je, čo sa vlastne stalo. Aj keď... stalo sa vôbec niečo?

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

Vianočné tipy na darček