Komentár Nancy Závodskej: Niet nad zdravý sedliacky rozum

Nešťastie nechodí po horách, ale po očkovaných deťoch. Nie, nebojte sa, toto naozaj nemyslím vážne. Ani to nie je môj výrok. Prečítala som si ho na obľúbenom a známom portáli mamičiek a oteckov s názvom modrého nepárnokopytníka. Schválne ho nechcem menovať, pretože si podľa mňa takúto publicitu nezaslúži. Navyše, kvôli objektivite musím priznať, že tam boli aj opačné, rozhodne rozumnejšie názory.

Takže - očkovať či neočkovať? Toto je momentálne téma, ktorá vŕta v hlavách mnohých rodičov a zamestnáva aj novinárov. Teda minimálne polovicu. Tá druhá sa totiž venuje Mečiarovým amnestiám.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa za posledné roky klesla celoslovenská zaočkovanosť proti osýpkam z 99 na 94,5 percenta. A rodičov, ktorí odmietajú dať svoje deti zaočkovať, neustále pribúda. Odborníci preto bijú na poplach. Oprávnene. Vo viacerých krajinách sa totiž rozšírila epidémia osýpok. Straší v Rumunsku, v Rakúsku, v Nemecku, v Taliansku aj v Belgicku. U nás - zatiaľ - nie. Sme však už pod 95-percentnou hranicou zaočkovanosti, ktorá garantuje „bezpečnosť“ a kolektívnu imunitu.

Ešte pred tridsiatimi rokmi by očkovanie nikto nespochybňoval. Strašiak čiernych kiahní, čierneho kašľa, mumpsu či rubeoly bol príliš veľký. Išlo totiž o choroby, ktoré sa často končili smrťou. A tak rodičia jednoducho dali svoje deti zaočkovať a hotovo. Dnes to majú matky a otcovia oveľa zložitejšie. Doktor Google ordinuje 24 hodín denne a ponúka odpoveď na všetky otázky. Teda aspoň to tak vyzerá. „Sociálne siete a prístup k informáciám spôsobujú revolučnú zmenu v tom, ako vnímame svet okolo seba, ako vnímame autority či štát… Akoby sme si zvykli, že ku všetkému máme na výber niekoľko alternatív, ktoré sú rovnocenné. Potom ľahko podliehame ilúzii napríklad v zdravotníctve, že existujú alternatívne metódy, ktoré sú rovnocenné,“ povedal pre Denník N Radomír Masaryk z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, kde robili výskum o tom, prečo stúpa počet rodičov, ktorí odmietajú dať očkovať svoje deti.

Odmietanie očkovania prirovnal k neplateniu daní. Možno sa to niekomu môže zdať pritiahnuté za vlasy, ale podstatu to rozhodne vystihuje: „Ak by sa všetci rozhodli, že nebudeme platiť dane vôbec, tak máme problém. Očkovanie je niečo podobné. Nie je ľahké prijať, že očkovanie má krátkodobé riziká pre jednotlivcov, ale z pohľadu spoločnosti je to prínosná technológia, ktorá funguje.“

Očkovanie je nepochybne zásah do ľudského organizmu a môže mať celý rad neočakávaných reakcií. Je bežné, že u dieťaťa sa môže prejaviť začervenanie po vpichu, opuchy či zvýšená teplota. Žiadne štúdie však doteraz jednoznačne nepreukázali súvis medzi očkovaním a napríklad autizmom či cukrovkou. Dokonca mnohé, ktoré sa objavili na „odborných“ protiočkovacích portáloch, sa ukázali ako vyslovene klamlivé. Stačí si prečítať článok v tomto čísle nášho týždenníka. Doktorovi Andrewovi Wakefieldovi, ktorý vo svojej štúdii dal do priameho súvisu očkovanie a autizmus, zakázali vykonávať lekársku prax vo Veľkej Británii a dokonca ho vyškrtli zo zoznamu lekárov. Ukázalo sa totiž, že vo svojich výskumoch falšoval výsledky. Práve medializácia jeho pochybnej štúdie viedla k tomu, že v mnohých oblastiach sa vo zvýšenej miere vyskytli osýpky.

A podobných zaručených informácií a štúdií nájdete na internete desiatky, ak nie stovky. Často ide o portály, pod ktorými nie je podpísaný žiaden lekár, zato rady sa tvária viac ako odborne. Sme naozaj takí hlúpi alebo nedôverčiví, že je pre nás názor nejakého pseudoodborníka či inžiniera dôveryhodnejší ako názor pediatra? Navyše, v prípade niektorých antiočkovacích portálov si dovolím tvrdiť, že sú často na hranici - ba až za hranicou - zdravého rozumu. Tu je len zopár „zaručených“ tvrdení „zaručeného“ odborníka. Spomínaného pána inžiniera:

„Očkovanie môže zabiť dieťa i dospelého.“ „Neočkované deti bývajú vo všeobecnosti zdravšie.“ „Prirodzené prekonanie choroby je najlepšou vakcínou.“ „Očkovanie nefunguje.“

Urobte si názor sami. Inak, pán inžinier vás na konci svojej stránky malinkými písmenkami upozorňuje, že to nemáte chápať ako lekárske odporučenie. A že nepreberá zodpovednosť za prípadné škody. Dôveryhodný odborník, však?

Nečudujem sa, že v tejto súvislosti sa už objavili tvrdé názory, ako trestať rodičov nezaočkovaných detí. Okrem finančných postihov napríklad aj tým, že by ich potomkovia nemali nárok na štátne predškolské zariadenie, prípadne ani na štátne príspevky. Znie to tvrdo, ale súhlasím. Navyše, podobné opatrenia už zaviedli viaceré európske krajiny a nikto sa nad tým nepozastavuje. V susednom Česku napríklad neprijímajú nezaočkované deti do predškolských zariadení. Vo Francúzsku sú ešte tvrdší. Rodičom neočkovaných detí hrozia až dva roky väzenia a 30-tisíc eur pokuty. A bez očkovania neprijmú deti do jaslí, škôlok, škôl ani do letných táborov.

Pretože tak, ako majú svoje práva rodičia nezaočkovaných detí, majú ich aj rodičia tých zaočkovaných. Alebo tých, ktorých deti nemohli byť zaočkované z vážnych zdravotných dôvodov. Aj tie majú právo byť chránené.

Je smutné, ak sa v prípade zdravia vlastných detí nechávajú mnohí presvedčiť „zaručenými“ radami mamičiek na pieskovisku. Keď už neveríte lekárom, skúste sa radšej opýtať na názor vašich babičiek a prababičiek, ktoré ešte videli čierne kiahne alebo osýpky naživo. A verte, že ony by v ambulancii lekára nepochybovali o tom, že vnúčence zaočkovať treba. Niekedy je zdravý sedliacky rozum naozaj lepší ako ten najklikanejší portál.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní