Komentár Nancy Závodskej: O horalkách, mlieku, a tak…

V Európskom parlamente možno majú všetci v paži nejakého Matoviča, ale na Slovensku majú všetci kompetentní v paži občanov. A to je rozhodne smutnejšie.

Jdu blejt, velebnosti. - Veta babky Kelišovej farárovi Otíkovi z komediálnej trilógie Zdenka Trošku vystihuje asi najlepšie moje pocity pri sledovaní diania na našej politickej scéne v týchto dňoch. Obzvlášť v ctihodnom slovenskom parlamente. Ale nemenej pri počúvaní výrokov náčelníka súčasného vládneho zlepenca.

Ťažko povedať, či ide o divadlo, alebo cirkus, o komédiu, alebo tragédiu. Z každého je tam totiž niečo. „Myslíte si, že v Európskom parlamente sa niekto pýtal na blázna Matoviča? Toho má každý v paži,“ povedal pred pár dňami v televízii TA3 na margo slovenskej opozície predseda vlády Robert Fico.

Ten istý Robert Fico však zároveň žiadal opozíciu, aby prestala škodiť nášmu predsedníctvu a robila normálnu opozičnú politiku. Ako asi môže škodiť niekto, koho majú v paži, však nevysvetlil.

Pán premiér, dovoľte, aby som vaše vyjadrenie trochu doplnila. Áno, v Európskom parlamente možno majú všetci v paži nejakého Matoviča, ale na Slovensku majú všetci kompetentní v paži občanov. A to je rozhodne smutnejšie. Najprv to bola maškaráda v slovenskom parlamente.

Pripomínam, že Národná rada je zákonodarný orgán, ktorý má schvaľovať zákony dôležité pre fungovanie krajiny a život občanov v nej. No výkvet slovenskej politiky sa tam radšej háda o nepodstatných veciach a na krčmovej úrovni. Dôležité zákony počkajú.

Podľa posledných správ sa ctihodní páni poslanci totiž budú najprv zaoberať zmenou rokovacieho poriadku, pretože sa podľa vyjadrenia ich šéfa Andreja Danka nevedia primerane obliekať ani správať. Na zasadnutia chodia niektorí v tričkách a počas parlamentných debát sa nájdu také zákonodarkyne, ktoré pritom chrúmajú horalky. Hotová sodoma-gomora!

A to nie je všetko! Do parlamentu zrejme čoskoro nabehnú vyšetrovatelia s odborníkmi - grafológmi! Budú totiž skúmať, či podpis predsedu parlamentu Andreja Danka na poverení pre Andreja Hrnčiara bol naozaj podpis predsedu parlamentu Andreja Danka… Na listine, ktorá bola možno nepotrebná.

Fakt mi napadá v tejto súvislosti iba tá dementná otázka z jednej televíznej reklamy: To už tu naozaj nikto nič negarantuje? Zvykajme si. Veľa vecí je v skutočnosti inak, než sa zdá na prvý pohľad.

Aj tých slovenských mliekarov sme ešte pred pár dňami možno ľutovali, ako ich tie zlé obchodné reťazce nútia znižovať ceny mliečnych výrobkov, na čo v konečnom dôsledku dopláca úbohý slovenský roľník. A čo vyšlo najavo?

Podľa výsledkov vyšetrovania Protimonopolného úradu vraj v rokoch 2009 - 2014 najznámejšia mliekarenská spoločnosť na Slovensku uzatvárala dohody o cenách za mlieko s ôsmimi najväčšími obchodnými reťazcami. Vybrané druhy mlieka, masla či smotany tak predávali spomínané reťazce za rovnaké ceny.

Výsledkom dohody bolo, že ceny najpredávanejších mliečnych výrobkov boli vyššie, ako mohli skutočne byť, čo vyhovovalo obom stranám. Vlk bol sýty, aj koza ostala celá. Iba ten občan z toho vyšiel ako somár. Firmy - s výnimkou Billy, ktorá sa priznala a dostala nižší finančný trest - sa dnes bránia, že to nie je pravda.

Celý prípad sa tak napriek uloženej vyše desaťmiliónovej pokute (rozhodnutie ešte nie je právoplatné - pozn. red.) všetkým zainteresovaným bude ešte pekne dlho naťahovať. Na Slovensku je to totiž tak. Zlý pocit z toho všetkého však už asi nič neprebije. Ozaj, minister pôdohospodárstva je na dovolenke? Nejako som totiž nezachytila jeho reakciu.

Aby sme neboli až takí pesimistickí, predsa len ma jedna vec za tieto posledné dni potešila. Nie, nie sú to tie opravené cesty kvôli predsedníctvu našej krajiny v Rade Európskej únie - hoci aj to poteší. Tentoraz sa to týka, paradoxne, súdov. Od 1. júla platia nové pravidlá pri sporoch, ktoré by mali urýchliť nekonečné súdne ťahanice.

Sudca sa ešte pred pojednávaním stane akýmsi mediátorom, ktorý po predložení dôkazov oboch strán povie svoj právny názor - a strany sa rozhodnú, či do sporu vôbec pôjdu. Dúfam, že mi odborníci prepáčia toto prílišné zjednodušenie. Hlavne, aby to fungovalo. Aspoň niečo.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní