Komentár Nancy Závodskej: Som primátor. Kto je viac?

Viete, koľko zarába váš primátor či starosta? Neviete? Tak to buďte radi.

Pretože pri niektorých platoch by sa vám mohla zakrútiť hlava. A možno by sa vám aj zvýšil tlak. Najmä vtedy, ak vaše mesto či obec nefunguje a nevyzerá práve tak, ako by si občania zaslúžili. To však niektorým zástupcom ľudu na lokálnej úrovni rozhodne nebráni v tom, aby si svoje platy, samozrejme, za pomoci mestských poslancov, pekne pozvyšovali. Stačí si prečítať článok v tomto čísle nášho týždenníka.

Začnime najprv tým pozitívnejším. Teda, ak tým máme na mysli primátora, ktorý má plat rovnaký už niekoľko rokov. Možno vám to bude znieť neuveriteľne, ale je ním Ivo Nesrovnal, primátor hlavného mesta. Plat si nezvýšil už tri roky, čo je na pomery v lokálnej politike strááášne dlho. Na druhej strane, tých 4 503 eur, ktoré v hrubom dostáva, nie je práve málo. A na rovinu - občas by som mu ako rodená Bratislavčanka pri pohľade na to, čo s „mojím“ mestom stvára, ešte aj z toho zobrala. Ale dobre, nie len o ňom som dnes chcela.

Ak pracujete v súkromnej firme, vaša výplata sa odvíja aj od toho, ako sa darí vášmu zamestnávateľovi. Táto logika však v prípade volených zástupcov miest a obcí akosi neplatí. Veď načo aj. Ako sa vraví, z cudzieho - o štátnom ani nevraviac - krv netečie. „V súčasnosti sa plat primátora neraz odvíja skôr od politickej podpory v zastupiteľstve,“ pripustil pre náš týždenník Martin Kollárik, odborník Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Ak má primátor väčšinovú podporu „svojich“ poslancov, pridajú mu, hoci vo svojej funkcii nič poriadne pre mesto a občanov neurobil.

A platí to aj naopak - ak je primátor či starosta „na nože“ so svojimi poslancami, na krajšie sumy na výplatnej páske môže zabudnúť. A že často nejde o fazuľky, o tom svedčia čísla. Mestské zastupiteľstvo totiž môže svojmu primátorovi zvýšiť raz ročne základný plat až do výšky 70 percent. Ako sme v našom prieskume zistili, priemerne sa zvyšovanie miezd našich radných pohybovalo okolo 40-50 percent. Že to nie je málo, potvrdzujú tabuľky so mzdami starostov a primátorov v našom článku.

Hoci nikto netvrdí, že by mali starostovia či primátori robiť za almužnu, za zamyslenie stojí minimálne fakt, že niektorí z nich zarábajú viac ako premiér či ministri. Mimochodom, tých s príjmom predbieha drvivá väčšina starostov. Hovoriť však, že taký starosta dvadsaťtisícového mesta má vyššiu zodpovednosť ako trebárs minister obrany, je asi scestné. Napriek tomu je to realita.

„Ak plat primátora dosahuje či prevyšuje úroveň platu ministra, treba si položiť otázku, či je ten ministerský adekvátny vykonávanej práci,“ konštatuje Martin Kollárik. Nečudo teda, že politikom sa takéto platové rozdiely nepáčia a v poslaneckých kuloároch sa už šepká o tom, že by bolo treba zmeniť zákon. Ja si myslím, že netreba. Stačí, keď občania začnú poriadne pozerať na prsty svojim voleným zástupcom. Nielen tým stopäťdesiatim, ktorí sedia na hradnom vŕšku v Bratislave, ale najmä tým, ktorých majú rovno pod nosom. Vo svojom meste, vo svojej obci.

Vy predsa najlepšie viete, čo má váš primátor či starosta za ušami, ktorej spriaznenej firme dohodil opravu miestnej komunikácie, či ako sa dostala na miesto učiteľky práve jeho sesternica s nedostatočnou kvalifikáciou. Alebo ktorý primátor sa fakt príkladne stará o mesto a jeho občanov. Začnime sa viac zaujímať o veci verejné. Lebo v konečnom dôsledku sú to naše veci. Naše domovy. Naše peniaze. Naši primátori. Tak im to dajme jasne najavo. V dobrom aj v zlom. Pýtať sa je naše právo. Odpovedať a zodpovedať sa nám zase ich povinnosť. Psia povinnosť.

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ.