Komentár Nancy Závodskej: Spokojný režisér Fico

Ak by niekedy v budúcnosti odovzdávali v Hollywoode ceny za politickú réžiu, Robert Fico si zlatú sošku určite odnesie. To, čo sa mu podarilo za necelých šesť týždňov od volieb, by lepšie nezvládol ani Steven Spielberg.

Hoci spočiatku to vyzeralo, že Ficova jeho politická kariéra sa po parlamentnom plebiscite pomaly chýli ku koncu, dnes si mädlí ruky a so spokojným úškrnom pozerá na koaličných partnerov. Všetko ide podľa plánovaného scenára. Produkcia zo Súmračnej nezlyhala. Aj herci vo vedľajších úlohách sú s honorárom spokojní a na divákoch veľmi nezáleží, lístky zaplatili vopred, už môžu len zízať na plátno.

Predseda Smeru sa tretíkrát stal premiérom 23. marca tohto roku. Jeho tretia vláda, zložená z nominantov štvorkoalície Smer, SNS, MOST-HÍD a Sieť, bola vraj výsledkom dlhých debát, hľadania programových prienikov a ústupkov.

Keď sa pozerám na to, čo sa momentálne na politickej scéne deje, nemôžem sa zbaviť pocitu, ktorý ma prepadol už pri prvých povolebných vystúpeniach Fica a jeho koaličných partnerov - že v konečnom dôsledku s nimi všetkými skôr či neskôr vybabre. Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú, hovorí staré známe slovenské príslovie.

Robert Fico bol pri koaličných rokovaniach - teda aspoň podľa toho, čo uniklo na verejnosť - k svojim budúcim partnerom nadmieru ústretový. Sľuboval možno aj nemožné a oni sa nechali učičíkať.

Pamätáte si ešte slová šéfa SNS, dnes predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý tvrdil, že v budúcej vláde nechcú len variť kávu? V čase prvých rokovaní s Ficom dokonca povedal, že SNS sa uchádza o post ministra vnútra. Viacerí politickí analytici si myslia, že jeho šanca presadiť túto požiadavku bola vysoká.

Fico Danka potreboval a keby predseda SNS pritlačil, Kaliňák by dnes dral poslanecké lavice. A čo sa stalo? Danko sa dal učičíkať postom predsedu parlamentu a troma ministerskými flekmi pre svojich nominantov. S výnimkou postu ministra obrany možno povedať, že sa predal veľmi lacno. A teraz za to draho platí.

Minister školstva Peter Plavčan bol všetko možné, len nie šťastná voľba. Muž, ktorý má za sebou kontroverzné pôsobenie v Študentskom pôžičkovom fonde, kde získal neoprávnené odmeny vo výške vyše 38-tisíc eur a neskôr prihodil 5,5 milióna eur investičnej skupine Slavia Capital, kde v predstavenstve pôsobila jeho manželka, je taký malér, až to do neba volá.

A hoci Danko sa spočiatku za svojho nominanta razantne postavil, posledný týždeň je už ticho. Podľa hovorkyne strany vraj celú vec preveria a potom zaujmú stanovisko. Taktika, ako zlepšiť naštrbený imidž strany, zjavne potrebuje viac času.

A Fico? Ten je ticho. Pochopiteľne. Nechá v tom Danka smažiť sa, a keď bude veľmi zle, Plavčana odvolá. A pre seba získa bod. Nevraviac o tom, že nemastno-neslaný Plavčan celkom úspešne mediálne pomáha zakryť iné, oveľa vážnejšie kauzy okolo novej vlády.

Fico dobre vie, že mlčať je zlato. Od svojho znovuvymenovania do funkcie sa jeho mediálne vystúpenia dajú zrátať na prstoch jednej ruky. S pokojom sleduje, ako jeho koaliční partneri a ich ministri stínajú hlavy kontroverzných riaditeľov štátnych podnikov a inštitúcií za prešľapy z čias jeho predošlej vlády.

Pre kauzu kompa odvolal minister životného prostredia za MOST-HÍD László Solymos Ladislava Lazára z Vodohospodárskej výstavby, pre kontroverznú zmluvu za vyše 23 miliónov eur na výstavbu križovatky Blatné odvolal šéfa Národnej dialničnej spoločnosti Milana Gajdoša Procházkov nominant, minister dopravy Roman Brecely.

A nová ministerka spravodlivosti za MOST-HÍD Lucia Žitňanská sa činí. Ide si posvietiť na zmluvy, ktoré krátko po voľbách uzavrel ešte jej predchodca Tomáš Borec. A Danko si s Plavčanom určite tiež nejako poradí. No uznajte, občania, nie je to za taký krátky čas chvályhodné?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že naozaj zaviali nové vetry a vláda dôsledne začína uplatňovať protikorupčný program či princíp otvoreného vládnutia, na ktorom sa zhodli v koaličnej zmluve. Mimochodom, doteraz stále utajovanej.

Ale žiadne nové vetry nezaviali. Teda v smeráckom košiari určite nie. Stačí sa pozrieť na kauzu okolo podnikateľa Ladislava Bašternáka a podozrivé vratky DPH v súvislosti s kúpou a predajom bytov.

Kontroverznou finančnou transakciou sa zaoberal Kriminálny úrad Finančnej správy, podľa zverejnených informácií sa však celú kauzu snažil ututlať práve jej riaditeľ František Imrecze. Minister financií Peter Kažimír nevidí dôvod na jeho odvolanie, jediné, čo urobil, je, že požiadal generálneho prokurátora o prešetrenie kauzy.

Čerešničkou na torte je, že Ladislav Bašternák je muž, ktorý prenajíma predsedovi vlády byt v luxusnom komplexe Bonaparte v Bratislave. A čo na celú kauzu hovorí Robert Fico? Nič. Mlčí.

Rovnako zaujímavá je stále kauza okolo podvodov s DPH na východnom Slovensku, do ktorej mali byť podľa medializovaných informácií zapletené špičky Smeru Kaliňák a Počiatek. Zatiaľ čo Počiatka Fico elegantne odpratal, zatiaľ nevedno kam, Robert Kaliňák sa nemusí báť. Jemu táto kauza v žiadnom prípade - či v nej už figuroval, alebo nie - krk zlomiť nemôže. Stačí sa totiž pozrieť na menovku na dverách ministra vnútra.

Ficovi koaliční partneri sú však pri týchto kauzách až podozrivo ticho a radšej sa hrajú na svojich pridelených pieskoviskách. Čistia ich s takou vervou, že si možno ani nevšimli, čo za ďalší hnoj sa okolo nich kopí. A možno si aj všimli, len tie kotúčiky toaletného papiera, ktoré im Fico podhodil, akosi nestačia.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní