Komentár Nancy Závodskej: Turisti, do postele!

Fakt to nechápem. Na jednej strane sa naši politici a verejní činitelia predháňajú vo vyhláseniach, akí sme európski, ako naša krajina a naše mestá môžu súperiť s európskymi metropolami, pretože náš turistický ruch konečne začína ožívať, no na druhej strane prijímajú opatrenia a rozhodnutia, ktoré deklarujú pravý opak.

Na úvod zopár faktov. Za prvý polrok tohto roka využilo služby slovenských ubytovacích zariadení 2,3 milióna osôb. To je takmer o dvadsať percent viac ako vlani. Rastie počet nielen domácich, ale najmä zahraničných turistov. Tohtoročná letná sezóna tak zrejme bude patriť k najlepším v histórii Slovenska. Paráda, no nie? Lenže, ako to už u nás chodí, ak sa niečo darí, treba to trochu skomplikovať. V tom sme jednotka. Takže kým v tomto roku štát investoval do turizmu 11,5 milióna eur, v budúcom to má byť už iba 7,5 milióna. Aspoň tak je to navrhnuté v štátnom rozpočte, ktorý sa bude schvaľovať o pár týždňov.

Podľa Zväzu cestovného ruchu je nespravodlivé, že v čase, keď u nás počet turistov stúpa, štát takto šetrí. Výsledkom bude menej peňazí na reklamu. Dovolím si doplniť - a v konečnom dôsledku aj menej turistov. A nie je to nespravodlivosť, ale hlúposť. Taká slovenská. Alebo si, nebodaj, kompetentní tam hore myslia, že na zviditeľnenie Slovenska stačí pol roka nášho predsedníctva v Rade Európskej únie? Veď práve teraz je ten najlepší čas vyťažiť z toho maximum do budúcnosti! Ibaže to by museli byť priority trochu inak nastavené.

Aj druhý aktuálny návrh týkajúci sa turizmu spadá do kategórie nepochopiteľných a hlúpych. Ide o naše hlavné mesto, ktoré kompetentní tak radi častujú pomenovaním - európska metropola. Áno, geograficky vzaté, Bratislava hádam ani viac európska nemôže byť. Za posledné roky sa navyše výrazne zmenila. Opeknela a, dovolím si tvrdiť, pokojne môže konkurovať mnohým európskym hlavným mestám. Aj s prívlastkom - krásavica na Dunaji. A teraz prichádza to - ale. Ale možno čoskoro už taká európska nebude. Dôvod? Nočný život, dávajúci metropolám to zvláštne, neopakovateľné čaro, sa totiž v Bratislave zrejme čoskoro skončí. A turisti miesto užívania atmosféry nočných barov a podnikov, uličiek pulzujúcich zábavou, poputujú po polnoci do postele. Mestská časť Staré Mesto totiž chce, aby podniky boli od nedele až do štvrtka otvorené len do polnoci, v piatok a v sobotu do jednej. Pritom iba v marci poslanci podobný návrh týkajúci sa otváracích hodín podľa presne určenej zonácie jednotlivých častí neschválili. A tak majú na stole nový. Ešte „prepracovanejší“.

Nechcem vás teraz zaťažovať detailmi, tak to skúsim zhrnúť stručne. Podniky, ktoré sú v podzemí alebo nemajú okná do ulíc, by mohli byť otvorené až do štvrtej ráno. Tie, čo majú okná do ulíc, by museli zatvoriť o desiatej večer. Alebo vybudovať pevné zádverie s dvoje dverami a okná zadebniť. Áno, čítate dobre. Zadebniť tak, ako to býva počas vojny.

„Vybudovať zádverie a zadebniť okná na pamiatkovo chránených budovách v pešej zóne nebude jednoduché, pretože takéto úpravy podliehajú schváleniu pamiatkového úradu,“ vyjadrila sa pre TASR Soňa Svoreňová, šéfka mestskej komisie pre cestovný ruch a členka komisie kultúry a ochrany historických pamiatok. Na rovinu - skutočne si neviem predstaviť, a dúfam, že ani kompetentní, že by niekto začal zadebňovať okná na budovách v centre mesta, ktoré sú konečne krásne zrekonštruované. To hádam nie!

„Nechceme zatvárať prevádzky, snažíme sa nájsť prijateľné riešenie pre všetkých - podnikateľov, obyvateľov aj samosprávu,“ povedal v minulosti starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Ten sa už viackrát vyjadril, že zmenami otváracích hodín podnikov chce reagovať na sťažnosti obyvateľov, ktorých hluk v noci vyrušuje.

Milý pán starosta, milí poslanci, milí obyvatelia Starého Mesta. Choďte sa pozrieť do Prahy, Budapešti, Madridu, Ríma, Viedne či Paríža. Vo všetkých týchto európskych metropolách je nočný život v plnom prúde aj po jednej hodine v noci. Väčšina nočných podnikov v centre je tam otvorená do piatej, šiestej či dokonca siedmej hodiny rannej. O polnoci tam totiž mnohé podniky iba otvárajú. A dovolím si tvrdiť, že to nie sú všetko podniky v podzemí. Aj v spomenutých metropolách bývajú v centrách obyvatelia. A je jasné, že ticho tam asi nie je. Všetko má totiž svoje za aj proti. Bývať v centre je fajn, mínusom je však parkovanie a nočný život. No každý má predsa možnosť výberu. Nie, nechcem teraz vyháňať obyvateľov Starého Mesta z ich príbytkov, len si myslím, že by sa mal každý zamyslieť. Aj obyvateľom bratislavských Vinohradov môžu prekážať nočné prejazdy vlakov a napriek tomu železnice nejdú meniť grafikon.

A ešte jedna vec. Keď je v nočnom meste hluk a návštevníci nočných barov sa správajú neadekvátne, na to tu predsa máme políciu - mestskú aj štátnu. Ak budú robiť to, čo majú, nemusíme vyháňať z mesta turistov preto, že niektorí z nich sa nevedia vpratať do kože.

Nechajte Bratislavu žiť aj v noci. Zaslúžia si to nielen turisti, ale aj ona samotná. Je to naše hlavné mesto. Neurobme z nej provinčnú metropolu.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní