Komentár Nancy Závodskej: Vitaj, Donald!

Viem, rečí, komentárov a analýz okolo víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách už možno máte plné zuby. Ale dovoľte mi venovať mu predsa len pár riadkov.

Komentár týždňa

Na rovinu - jeho víťazstvo mi je v princípe ukradnuté. Ak teda nerátam, že teraz ľutujem, že som si naňho nestavila, hoci dcéra ma prehovárala. Na druhej strane ma ako novinárku celkom potešilo. Mám totiž rada zmeny tohto druhu. Zmeny, ktoré rozčeria nudné hladiny politickej scény. Či už v Amerike, alebo u nás. Takže, vitaj, Donald! Vitaj a pohni zadkom. Tým svojím aj tými našimi.

Odmietam reakcie typu - preboha živého, Trump ako prezident, to bude katastrofa! Áno, je to populista, je kontroverzný, vulgárny, rasistický, nemá politické skúsenosti, vraj ani nevie, čo je Európska únia… stop! Neviem, či ste si vypočuli jeho prvý povolebný prejav. Ja áno. A z neho je jasné to, čo povedal aj náš minister zahraničia - máme tu dvoch Trumpov - toho z predvolebnej kampane a toho po voľbách. A dôležité teraz bude, nakoľko sa títo dvaja Trumpovia k sebe priblížia. Pretože súdiac podľa prvého, veľmi zmierlivého a na sebavedomého miliardára aj pomerne pokorného prejavu možno povedať len jedno. Dajme mu šancu. Aj keď táto veta z pozície malého slovenského národa vyznieva možno smiešne, treba to povedať.

Trump je dostatočne inteligentný - aj keď to tak v predvolebnej kampani občas nevyzeralo -, aby pochopil, kde sú jeho hranice. Ak by to nepochopil on, postará sa o to samotný systém americkej demokracie a fungovania štátu. Takže - nerobme z Trumpovho víťazstva drámu. Ako povedal predseda zahraničného výboru NR SR František Šebej - Amerika prežila už iných prezidentov, prežije aj Trumpa. A Európa tiež. Páči sa mi, ako sa v tomto smere vyjadril exminister zahraničia a poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan - veľmi rozumne, s nadhľadom a bez zbytočného strašenia povedal, že nakoniec môže byť Trump ešte celkom dobrý prezident. Čas ukáže. Tí starší si isto spomenú, s akým dešpektom sa hovorilo o Ronaldovi Reaganovi. Hollywoodsky kovboj v Bielom dome. Dnes ho považujú za najlepšieho amerického prezidenta od druhej svetovej vojny.

Napokon, aj v prípade nášho prezidenta sa ukázalo, že potrebuje čas, aby ukázal svoju silu. Jeho rozhodnutie vetovať koaličnú novelu rokovacieho poriadku Národnej rady SR predsedu parlamentu Andreja Danka zjavne naštvalo. Hoci navonok sa tvári stále zmierlivo, v televízii na rovinu vyhlásil, že tento prezidentov krok vníma ako trest. Trest za to, že Kisku opakovane vyzýval, aby vymenoval ústavných sudcov zo zvolených kandidátov. „Ak pán prezident začal robiť politiku a možno sa časom dostaneme k tomu, o čom si vrabce čvirikajú, že bude lídrom politickej strany, tak tento mechanizmus už bol spustený,“ povedal v TA3 Danko. Predseda parlamentu zároveň potvrdil, že v otázke ústavných sudcov nemieni prezidentovi ustúpiť a o pár dní Kisku opäť vyzve, aby si spomedzi zvolených kandidátov vybral.

Nuž veru, vyzerá to, že na našej politickej scéne sa to začína zaujímavo hýbať. Inak, prezident Kiska začal „vystrkovať rožky“ už pred pár týždňami, keď sa v rozhovore pre týždenník Trend obul do premiéra Fica. Vyčítal mu jeho protimoslimský postoj, pre ktorý podľa neho prekazil premiér Lajčákovi šancu stať sa šéfom OSN. A rovnako tvrdo sa obul aj do kauzy Bašternák a povedal, že Kaliňák by mal odstúpiť.

Konečne jasné slová! Fico, napodiv, sklopil uši a povedal, že sa nedá zatiahnuť do sporu s prezidentom. Robo, Robo, žeby ti už naozaj dochádzali sily? Fakt je, že sa mu to začína kopiť. Najprv rozpory s predsedom parlamentu Dankom pre Maďaričove koncesie či pre Ficovu pravú ruku Erika Tomáša, s ktorým Danko odmieta spolupracovať, a teraz ešte aj prezident! Veru, veru, nemá to ten náš pán premiér ľahké. Inak, v súvislosti s Trumpom ma naozaj zaujal aj pobavil jeho názor. Vraj svet aj Slovensko sú úplne iné, ako ich opisujú médiá, a treba počúvať ľudí. Tak teraz som ostala trochu vydesená, či pán premiér nemá náhodou aj problémy so sluchom. On nepočul, čo mu pravidelne kričal dav pod oknami komplexu Bonaparte?

Ale poďme späť k Dankovi a prezidentovi. Hoci to spočiatku vyzeralo tak, že hlavný hráč na našej politickej scéne vyjde zo súboja Danko - Fico, teraz začínam mať pocit, že ním bude niekto z dvojice Kiska - Danko. Ak je teda pravda, o čom si už podľa Danka „aj vrabce čvirikajú“, že Kiska chce vlastnú politickú stranu. Čas ukáže. Inak, už je načase. Nech sa to tu znovu trochu rozhýbe. Tak ako v Amerike.

Komentár týždňa
  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

Vianočné tipy na darček