Komentár Nancy Závodskej: Zaslúžený oddych

Konečne! Letné prázdniny, ktoré sa začali pred pár dňami, sú dôvodom na radosť nielen pre deti a školákov, ale vlastne pre nás všetkých. A tie tohtoročné by sme si mohli - a mali - užiť možno ešte viac. Hneď poviem prečo.

Prvá dobrá správa je, že politici nás budú svojimi rečami v televízii či rozhlase otravovať oveľa menej ako doteraz. Aj oni majú totiž voľno, hoci v ich prípade niekedy rozmýšľam, či si ho vôbec zaslúžia. Navyše, na rozdiel od väčšiny z nás, ktorí si doprajeme maximálne dvojtýždňovú dovolenku, oni majú poslanecké prázdniny neuveriteľné tri (!) mesiace.

Iste, oni tvrdia, že budú chodiť po regiónoch a stretávať sa s občanmi. Popravde - kto skontroluje, či boli na svojich vysunutých pracoviskách mimo Bratislavy? Druhá dobrá správa je, že tento rok nám dovolenky v niektorých destináciách vďaka silnejšiemu euru zlacnejú. Podľa aktuálneho prázdninového barometra nás dokonca v šiestich krajinách vyjde dovolenka lacnejšie ako v našom obľúbenom Chorvátsku. V takom Bulharsku takmer o polovicu. Bohu vďaka, že máme euro. Pozitívne je aj to, že dovolenku si dopraje čoraz viac Slovákov - aktuálne čísla hovoria, že na vytúžený letný oddych tento rok pocestujú siedmi našinci z desiatich. A rovnako priaznivé je to, že na dovolenku si už požičiavame čoraz menej. Radšej si našetríme a ideme až potom, keď na ňu máme. Iste, stále sú tu rodiny, ktoré musia, žiaľ, rátať každé euro a o dovolenke môžu len snívať.

Ak si však uvedomíme, že ešte pred pár rokmi bolo bez dovolenky takmer päťdesiat percent rodín, tak v porovnaní s tým sme na tom dnes oveľa lepšie. Prieskumy tiež ukazujú, že oproti minulosti sme na dovolenkách rozšafnejší, vieme si viac dopriať a užiť. Zbavujeme sa posmešného označenia „paštikári“. Batožina plná paštét, klobás, konzerv a plechovkových pív, pre ktorú si neraz robili z našincov v zahraničí posmech, ja už skôr výnimkou než pravidlom. Páči sa mi, že čoraz viac ľudí objavuje aj krásy Slovenska. Iste, dopomohla k tomu i bezpečnostná situácia vo svete, ktorá sa stáva jedným z rozhodujúcich kritérií výberu dovolenky. Ale ten patriotizmus mi je aj tak sympatický. Aj to, že naši hotelieri to pomaly začínajú chápať a služby v regiónoch sa radikálne zlepšujú. Nekritizujme stále, tešme sa z toho, že to - aj keď niekde veľmi pomaly - napreduje.

Ono je to totiž vždy v ľuďoch. Usmiatej a milej čašníčke odpustíte, že halušky za veľa nestáli a polievka bola studená. Ale ak je niekto zdutý, arogantný a v podstate naštvaný, že musí byť v práci, tak vám nechutí ani v tom najlepšom hoteli. Inak, čo sa týka vzťahu k práci, v tom sme naozaj unikátni. Teda aspoň podľa najnovšieho prieskumu, ktorý uskutočnila Slovenská akadémia vied. Vyšlo z neho, že viac ako štyridsaťtri percent z nás pracuje len preto, aby sme mali peniaze. Oproti krajinám, ako je Fínsko či Dánsko, je to až o desať percent ľudí viac. Radosť z práce? Zabudnite.

Väčšina Slovákov nemá nejaké veľké ideály, čo sa týka práce. Odrobiť si svoje a odísť domov čo najskôr, ako sa dá. Trochu smutné. Najmä keď si uvedomíme, že tento postoj majú mladí ľudia v sebe zakorenený ešte viac ako ich rodičia. Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied sa vyjadril, že prácu stále vnímame ako povinnosť a oproti Západu máme iné priority. „Keby sme mohli, radšej budeme tráviť čas so svojimi deťmi či s vnúčatami. Na Západe má práca oveľa vyššie postavenie v rámci priorít,“ povedal. Navyše, pre pre väčšinu z nás nie je práca len zdrojom obživy, ale aj strachu. Ak ju máme, tak sa viac ako ľudia na Západe bojíme, že o ňu prídeme. Len niečo vyše 53 percent Slovákov totiž cíti v práci istotu.

V porovnaní s inými západnými krajinami je to žalostne málo. Smutné. Ale dosť už negatívnych informácií. Summa summarum máme všetci dôvod na úsmev. Či už vám ho na tvári vyčarí blížiaca sa dovolenka, alebo vaše dieťa, či vnúča. Alebo hoci aj drobný úspech v práci - napriek tomu, čo hovorí prieskum. Takže, priatelia, užime si leto všade, kde budeme. S tými, ktorí budú s nami. Či už v práci, pri mori, alebo niekde na chate. Ako si ustelieš, tak budeš spať, hovorí staré slovenské príslovie. O tom to je. Nenechajte si pokaziť leto nikým ani ničím.

  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ.