Komentár Nancy Závodskej: Závan sviežeho vzduchu

Sme naozaj národ zbabelcov? Alebo národ pesimistických pragmatikov, ktorí sa z pohodlnosti boja nahlásiť korupciu, pretože si myslia, že sa aj tak nikomu nič nestane? Nie, nie sme! Nádej, že korupcia jedného dňa naozaj nebude úplne tolerovanou súčasťou našich životov a tí hore budú za ňu pykať rovnako ako bežní občania, stále žije! Jej najnovší závan má dvadsaťšesť rokov a volá sa Zuzana Hlávková.

Kto by nevedel, o koho ide, stručne priblížim. Zuzana Hlávková je bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí, ktorá sa rozhodla prehovoriť o predražených zákazkách na podujatiach počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Vo svojom blogu konkrétne opísala, čo sa na ministerstve dialo, ako sa ceny zákaziek začali po príchode mediálnej poradkyne Zuzany Ťapákovej zvyšovať, aj to, ako sa rozhodla nemlčať a z ministerstva radšej odísť. Ešte predtým sa však chcela stretnúť so šéfom rezortu Miroslavom Lajčákom.

„Stretnutie bolo pre mňa sklamaním,“ priznala na tlačovej konferencii Transparency International Slovakia (TIS). „Nieslo sa vo zvláštnom duchu, keďže ho pán minister otvoril s tým, čo ma teda trápi. Akoby sa nič nestalo. Povedal, že moje mladícke ideály sú mu sympatické, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom,“ povedala Zuzana, pričom vraj čakala, že sa k tomu postaví čelom a porozprávajú sa o možných riešeniach. Minister jej namiesto toho ponúkol prestup do iného odboru. Zuzana odmietla a z ministerstva odišla.

Do kauzy sa potom vložila TIS, ktorá jej tvrdenia preverovala od júla. Viaceré fakty z blogu mladej dievčiny sa potvrdili. Transparency International Slovakia preto 21. novembra poslala oficiálne podnety na kontrolu adresované Najvyššiemu kontrolnému úradu, Protimonopolnému úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie. Predseda TIS Gabriel Šípoš zároveň vyzval ministra Lajčáka, aby zverejnil všetku, aj doteraz nezákonne utajovanú, dokumentáciu k spomínaným tendrom.

Rezort zahraničia sa k celej kauze naozaj postavil čelom. Presne tak, ako sa dalo čakať. Tvrdenia Zuzany Hlávkovej odmietol, podľa hovorcu ministerstva sa vraj vyjadruje k veciam, ktorým nerozumie. „Všetky obstarávania spojené s predsedníctvom sú v súlade so zákonom,“ píše sa v ich stanovisku. Samotný minister sa ku kauze nevyjadril, v čase tlačovej konferencie odlietal na dvojdňovú návštevu Bosny a Hercegoviny. Ani sa mu nečudujem. Sú veci, ktoré ťažko vysvetlíte.

A možno ani nechcete, nemôžete, nedokážete. A možno už ani netreba. Ako vravia Rusi - Za čem nádo búkvy? Vsjo jásno! (Načo písmená, keď všetko je jasné?). Žiaľ. Uvidíme, ako sa kauza bude vyvíjať. Teda aspoň dúfam, že sa to tým trápnym vyjadrením ministerstva zahraničných vecí neskončí. Pretože ak Lajčákov rezort tvrdí, že všetky obstarávania boli podľa predpisov, prečo odmietol poskytnúť TIS potrebné doklady? Veď nebolo nič jednoduchšie, ako týmto spôsobom očistiť svoje meno a zachrániť reputáciu našej krajiny.

Pretože verte, že meno Zuzany Hlávkovej už skloňujú aj v Bruseli. A to rozhodne nie je ten druh reklamy, o ktorý stojíme. Mladá dievčina verzus štátna mašinéria. Na prvý pohľad veľmi nerovný boj. Nemusí však byť vopred prehratý. Iste, veci nie sú čierno-biele a nikto netvrdí, že všetko, čo Zuzana odhalila, sa naozaj odohralo tak, ako to opísala. No niečo v jej vystupovaní a slovách ma akosi nútiť dôverovať viac jej než vyjadreniam ministerstva. Možno dlhoročné novinárske skúsenosti, možno obyčajná ženská intuícia.

Nazvite si to, ako chcete. Pre mňa je jednoducho čin tejto mladej ženy závanom čerstvého vzduchu. A toho treba v našej krajine naozaj dosť. Pretože korupciou to tu zapácha tak, že už to pomaly ani necítime. Ako sa vraví, ryba smrdí od hlavy. Inak to nie je ani v tomto prípade. Predseda vlády Robert Fico preto kauzu hneď spochybnil. Priznal síce, že o tom nevie nič, zároveň všetko označil za táraniny. Ako vždy, keď stopy korupcie vedú do jeho tesnej blízkosti či priamo k nemu.

Minister Lajčák vraj totiž Zuzane Hlávkovej povedal, že problematickú mediálnu poradkyňu Ťapákovú poslal do rezortu diplomacie sám pán premiér s tým, či by ju nevedeli nejako využiť. Veď vravím, ryba smrdí od hlavy. Podľa najnovšej štúdie Globálny barometer korupcie medzi takmer 60-tisíc občanmi v 42 krajinách Európy a strednej Ázie sú Slováci národ úplatkárov. Každá ôsma slovenská domácnosť dala pri styku s verejnými inštitúciami vlani nejaký úplatok.

Čudujete sa? Ja nie. Jednoducho sme tak, žiaľ, naučení. Oveľa horšie je však to, že pri odhaľovaní korupcie sme minimálne ochotní spolupracovať. „Len jedna pätina ľudí, ktorí prišli v poslednom roku do styku s korupciou, ju aj nahlásila,“ uviedol riaditeľ TIS Gabriel Šípoš, ktorý aktuálny prieskum prezentoval. Až 41 percent Slovákov si myslí, že bežný občan proti korupcii nemôže nič spraviť. Môže. Stačí nemlčať. Zuzana, držím ti palce.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní