Komentár Nancy Závodskej: Zlomia mu krk?

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý dostal vo Ficovom kabinete najproblematickejší rezort, zobral svoju funkciu naozaj zhurta.

Presne v duchu svojho imidžu skúseného manažéra. Spomedzi všetkých členov vlády sa najrazantnejšie pustil do výmeny štátnych úradníkov, prípravy nových návrhov zákonov či legislatívnych zmien.

„Pán Robert Fico mi povedal: Urobte so zdravotníctvom niečo, dajte ho do poriadku, máte voľné ruky,“ vyhlásil. Či sa mu však skutočne podarí vyčistiť rezort pripomínajúci bájny Augiášov chliev, je otázne. Na rozdiel od Herakla totiž Drucker nie je poloboh, len skúsený manažér, hoci podľa jeho rečí s heraklovskou odvahou. Má a chce upratať nehorázny neporiadok kopiaci sa roky.

Ak presadí čo len dvadsať percent sľubov, bude to úspech,“ hovoria odborníci. Ale jedným dychom dodávajú: „Ak vydrží.“ Veľkú šancu, že po boku Roberta Fica sa mu podarí prežiť vo funkcii celé štyri roky, mu nedávajú. A paradoxne vraj dôvod nebude premiér. V čom je teda háčik? „Narazí na tvrdý odpor lekárskych kruhov,“ šepkajú si zainteresovaní. Stačí sa pozrieť na ministrove ambiciózne plány. Už o pár týždňov chce predložiť plán oddlženia nemocníc.

Ide o čiastku takmer 550 miliónov eur. Netají, že pri tom môže dôjsť aj k redukcii počtu nemocníc či zamestnancov v nich. „Keď máte 65 percent mzdové náklady a zadlžuje sa nemocnica, tak pravdepodobne sú problémy v niektorých prevádzkových činnostiach, a tam, kde máme 90 percent mzdové náklady, treba sa skutočne pozerať na to, či je potrebný taký počet zamestnancov,“ otvorene priznal pre TASR pred pár dňami Drucker. Tvrdý manažérsky prístup, ktorý minister úspešne presadzoval na svojom predošlom pôsobisku v Slovenskej pošte, však v tomto prípade zrejme narazí na odpor.

Zo zdravotníctva sa totiž už roky neustále ozýva, že lekárov aj sestier je málo, chýbajú špecialisti. Pritom napríklad nemocnice, v ktorých nedávno dali výpovede stovky zdravotných sestier, fungujú bez problémov aj s nižším počtom členov personálu. Ako je to možné? Nový minister si chce posvietiť aj na nákupy a obstarávania, ktoré boli v minulosti tak často zdrojom najzávažnejších korupčných káuz. Stačí spomenúť predražené piešťanské cétečko či podivné zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovne s nesmrteľnou tetou Ankou alebo miliónovým masérom Kostkom.

„Zdravotnícka technika sa už nebude v rezorte nakupovať predražene,“ trúfalo vyhlásil Drucker a hneď vytasil svoj plán, ako to chce dosiahnuť. Ministerstvo pripravuje podmienky centrálneho obstarávania, ktoré by malo zabrániť individuálnemu nakupovaniu techniky. Nemožno však očakávať, že také niečo prijmú s jasotom v nemocniciach, kde roky zabezpečovali nákupy či obstarávania spriaznené firmy v štýle ja tebe, ty mne.

Jedinou šancou by bola kompletná výmena manažmentu - ideálne vo všetkých štátnych nemocniciach. No kde zohnať schopných, neúplatných a odborne zdatných manažérov ochotných ísť do štátnej správy? Minister už vymenil šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nového človeka dosadil aj do vedenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a v hre sú podľa našich informácií ďalšie kľúčové pozície v rezorte. Obľúbenosť ministra v niektorých kruhoch rozhodne nezvýši ani jeho snaha o zmenu legislatívy v súvislosti s ďalším dlhodobým neduhom - redistribúciou liekov.

Na Slovensku máme totiž podľa neho teraz asi 130 spoločností, ktoré nedodávajú lieky do našich lekární, ale zarábajú na ich predaji do zahraničia. A to chce Drucker zmeniť. Do cudziny často putujú lieky napríklad na epilepsiu, schizofréniu, Parkinsonovu chorobu či onkologické ochorenia, ktoré potom chýbajú našim pacientom. Cenový rozdiel medzi domácim a zahraničným trhom je totiž pri týchto farmakách viac ako zaujímavý a lákavý.

Drucker chce pripravovanou legislatívou zabrániť špekulantom ekonomicky profitovať na takýchto kšeftoch. Mimochodom, nepodarilo sa to dosiaľ žiadnemu z jeho predchodcov, ktorí to mali tiež v pláne. Držíme mu palce. Najčerstvejšou kauzou, ktorá vyplávala na povrch v zdravotníctve, je ufúľaná biela vrana z Matovičovho košiara - doktor Alan Suchánek.

V prípade, o ktorom informoval ako prvý náš týždenník, išlo o to, že spomínaný lekár, ktorého preslávilo odhalenie kauzy piešťanského cétečka, bol už roky predtým sám príliš aktívny pri podobnom nákupe. Premiér Fico preto Suchánka vyzval, aby odstúpil z funkcie poslanca. Suchánkov stranícky šéf Matovič - inokedy vykrikujúci v prvom rade - je tentoraz záhadne ticho.

Minister Drucker sa vyjadril, že si počká na prešetrenie celej kauzy. Zdá sa však, že popri tom, čo všetko šéfa rezortu zdravotníctva čaká, je jedna zašpinená biela vrana naozaj ten najmenší problém.


  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ. 

VIDEO Plus 7 Dní