Komentár: Podvod na ľuďoch prezentujú ako úžasnú vec, ktorá prinesie lacný plyn

Ak našim pánom naozaj tak leží na srdci cena plynu pre obyvateľov, existuje oveľa jednoduchší spôsob, ako dohliadnuť na prsty plynárom, aby neokrádali ľudí. Je to Úrad na reguláciu sieťových odvetví.

Bolo by podľa vás normálne, keby sa partia dedinských povaľačov rozhodla prevziať zadlženú miestnu krčmu do svojho vlastníctva len preto, aby mohli sebe a svojim kunčaftom lacnejšie predávať alkohol? Čosi podobné chystá naša vláda. Na rozdiel od tých dedinských povaľačov naši páni politici na to nepoužijú svoje vlastné peniaze, ale štátne.

Je až dojemné počúvať premiéra Roberta Fica, ako sa nás snaží presvedčiť o tom, že štát chce získať materskú spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu len preto, aby tak zabezpečil občanom nízku cenu plynu pre domácnosti. Čo je preňho potešiteľné, tí jednoduchší mu aj radi uveria.

Pripravuje sa skutočný obchod storočia. Súkromní akcionári SPP sa vďaka nemu zbavia tej časti spoločnosti, ktorá je dlhodobo stratová - len na ilustráciu, vlani mala stratu takmer osemdesiat miliónov eur -, a im zostanú len tie povestné hrozienka, prinášajúce vysoký zisk - najmä tranzit plynu a rozvody.

Geniálne vymyslené, až by človek predpokladal, že tento skvelý nápad nevznikol v hlave či v počítači nejakého ministerského úradníka, ale v sídle finančnej skupiny. A tento nehorázny podvod na občanoch nám prezentujú ako úžasnú vec, ktorá občanom prinesie lacný plyn a štát na tom ešte aj získa. Typický politický David Copperfield, ktorý za klamanie publika šikovne vyvolanou ilúziou zožne obrovský potlesk. A možno si vyslúži ešte aj čosi iné.

Treba uznať, že Robert Fico to s ľuďmi naozaj vie. „Na daniach nezaplatia daňoví poplatníci nič. Zase sú to nezmysly, keď počúvam niekoho, že zo štátneho rozpočtu budeme niečo na to dávať… Nič sme nekúpili, to je bezplatný prevod stopercentnej matky pod stopercentnú kontrolu štátu, neplatí sa za to ani jediné euro,“ presviedčal občanov cez televíznu obrazovku.

No bodaj by nás to ešte aj malo niečo stáť! Akcionári si môžu spokojne pomädliť ruky, že sa zbavili hoci aj zadarmo zadlženej firmy a záväzkov. Hádam by im za to nechcel Fico ešte aj platiť!

A len tak mimochodom - z čoho chce premiér uhradiť spomínanú stratu, keď bohorovne tvrdí, že na daniach nezaplatia daňoví poplatníci nič? Vari sa na to poskladajú členovia vlády zo svojich súkromných účtov? To asi ťažko, keď ešte ani symbolickú finančnú pomoc pozostalým po zasypaných baníkoch nedali zo svojich vrecák, ale zo štátnych peňazí. Ľahko je byť sociálne cítiacim človekom z cudzej peňaženky.

Demagógia slávi úspechy. Keď vypukol škandál, že podklady vládneho dokumentu o odkúpení zvyšného podielu v SPP vznikli na počítači patriacom jednej z firiem J&T, dozvedeli sme sa, že to len ktosi z finančnej skupiny kontroloval vládny dokument, aby tam neboli chyby. Pán premiér to vysvetlil šikovne - vraj tento dokument musel vznikať v komunikácii s týmto akcionárom a to považuje za „normálne a prirodzené“.

„Ak komunikujú títo akcionári, niekde sa ukáže hlavička ministerstva hospodárstva, inde J&T,“ tvrdil Fico, ktorý už je hlavičkou aj na počítačové súbory.

Zaostať nechcel ani korunný princ Smeru Robert Kaliňák. Bez najmenšieho zachvenia v hlase či zakuckania od potláčaného smiechu dokázal povedať národu: „Táto problematika veľmi dobre ukazuje, aký je rozdiel medzi nami a opozíciou, ktorá predala tento zlatý poklad do rúk zahraničných investorov. Máme na výber. Buď budeme chrániť ceny plynu a naše čiastočné vlastnícke právo, alebo budú mať ľudia vyššie ceny plynu.“

A, samozrejme, opäť sme si vypočuli tú obohratú pesničku, ako sa Dzurinda s Miklošom nabalili pri predaji SPP. Prečo Robert Fico nevysvetlí, ako je možné, že hoci je vyše päť rokov premiérom a má v rukách políciu i tajnú službu, doposiaľ neposlal ani jedného z nich za mreže? Či dokonca ich ani len neobvinili? Vari len tak tára dookola to isté bez dôkazov? Alebo, čo by bolo ešte horšie, dôkazy má, no nepoužije ich, pretože existuje medzi nimi tichá dohoda?

Len tak mimochodom, ak našim pánom naozaj tak leží na srdci cena plynu pre obyvateľov, existuje oveľa jednoduchší spôsob, ako dohliadnuť na prsty plynárom, aby neokrádali ľudí. Je to Úrad na reguláciu sieťových odvetví, bez ktorého požehnania ceny plynu stúpnuť nemôžu. A, ako vieme, šéfom tohto úradu je nominant vládneho Smeru…

Samozrejme, že v tejto hre ide o oveľa viac než o nejakých občanov a o to, koľko budú platiť za plyn. Nový súkromný akcionár sa zbaví stratovej časti firmy a štát zase získa jednu dojnú kravu, z ktorej môže tunelovať peniaze. Ibaže SPP bude ešte stratovejší ako doposiaľ. Nevadí, veď to zaplatíme z rozpočtu - napokon, lacný plyn pre občanov niečo stojí.

Koncom roku 2008 premiér Fico v reakcii na žiadosť o zvýšenie ceny plynu vyhlásil na adresu vtedajších zahraničných investorov: „To vám, páni, nestačí, že kontrolujete 16,8 miliardy korún? To sa ešte musíte vrhnúť na dôchodcov a mladé rodiny, aby ste z nich vytiahli o 290 miliónov korún viac a naplnili tak svoje plány zisku, schválené v zahraničných centrálach Ruhrgasu a Gaz de France?“

V tom istom roku s veľkou slávou otváral Robert Fico po dedinách a mestách viacúčelové ihriská. Podľa stránky centra pre filantropiu, Nadácia Slovenského plynárenského priemyslu na ne prispela v roku 2007 veľmi slušnou sumou 50 miliónov korún, o rok neskôr takmer 120 miliónov korún.

Voľby sa pomaly, ale isto blížia, treba opäť budovať a otvárať štadióny. Ako v minulosti, tak aj teraz môže na kampaň veľkoryso prispievať SPP. A keďže bude štátny, tak ešte štedrejšie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní