Komentár: Slota je možno opilec, ale hlupák nie

Ján Slota si vybudoval imidž vulgárneho hulváta, ktorý dvíhal adrenalín mnohým Slovákom.

Ján Slota stál na čele Slovenskej národnej strany dlhé roky. Okrem krátkej prestávky, keď ho po vnútrostraníckom puči na čas vystriedala na predsedníckej stoličke jeho niekdajšia zbožňovateľka Anna Malíková, neskôr Belousovová, bol, ako sa hovorí, pri všetkých dôležitých rozhodnutiach. Spolu s Mečiarom rozhodoval o tom, z ktorých ľudí sa v časoch takzvanej divokej privatizácie bezprácne stanú boháči, no výrazne ovplyvňoval i politiku prvej vlády Roberta Fica, o ktorom v tom čase rád hovorieval ako o svojom priateľovi. Samozrejme, i tam bol citeľný jeho vplyv pri presúvaní štátnych peňazí na súkromné účty.

Za celé tie roky si vybudoval imidž vulgárneho hulváta, neraz riadne potrundženého, ktorý dvíhal adrenalín mnohým Slovákom tvrdými vyhláseniami nielen voči národnostným menšinám a etnikám, ale aj voči tým, čo mu neboli príliš po chuti a dovolili si kritizovať ho. Urážal homosexuálov, ktorí pre neho boli buzeranti, a jeho pamätné slová o tankoch, ktoré zrovnajú Budapešť so zemou, vyvolali malý medzinárodný škandál. A neboli to ani zďaleka jediné vyhlásenia najväčšieho Slováka, ktoré poriadne zamávali slabšími náturami.

Na strane druhej udivoval aj bohatstvom, ktorým bol obklopený. Oficiálne mu síce nepatrilo takmer nič, ale k dispozícii mal jachty, o akých sa bohatým Nemcom môže iba snívať, autá hodné šejkovho syna, chorvátsku rezidenciu v jednej z najkrajších oblastí Jadranu, lietadlo, byty, luxusné dovolenky…

A to všetko sa mu celé roky darilo zvládať. Nič mu nezlomilo väzy, nikdy nemal problémy s políciou ani pre divokú jazdu, ani pre alkohol. Za celé roky sa nepodarilo dokázať, že by niečo ukradol alebo získal nelegálne.

Ako je to možné? Ak si totiž niekto myslí, že Ján Slota je opilec a hlupák, veľmi sa mýli. Opilec možno áno, ale hlupák isto nie. Dokonca aj tí, ktorí mali tú česť a zúčastnili sa s ním na nejakom družnom posedení či, presnejšie, pitke, boli doslova šokovaní, keď s údivom zistili, že Slota si na druhý deň všetko pamätal. Každé jedno slovo, každú dohodu.

No v posledných týždňoch akoby sa šťastena od neho odvrátila a jeho hviezda veľmi rýchlo upadá. Až podozrivo rýchlo. Obvinenie, že pod Slotovým vedením sa rozplynul majetok strany, bol iba začiatok. A hoci človek nemusí mať o Slotovi žiadne ilúzie, predsa len predstava, že by práve on rozkrádal vlastnú stranu, je dosť absurdná.

Na to mal iné príležitosti a isto nebol odkázaný brať zo straníckej kasy. Skôr opak môže byť pravda - že tam peniaze dával. Vzápätí nasledovalo jeho vylúčenie zo strany. A keď sa už zdalo, že vďaka obrovskej podpore, ktorú ešte stále má v okresných štruktúrach Slovenskej národnej strany, by mohol zvrátiť nepriaznivý vývoj a vyprášiť nové vedenie z ústredia strany, zrazu sa stalo čosi nevídané - Slotu zadržali policajti, ako šoféruje opitý.

Mohli ho chytiť najmenej sto ráz, no chytili ho práve teraz. Tak trochu podozrivá náhoda. A dokonca ho zadržali v Čadci, v regióne, kde pozná každého čo len trochu dôležitého človiečika, nehovoriac o policajných funkcionároch. Z incidentu, ktorý by sa mu inokedy pekne potichu prepiekol bez akýchkoľvek následkov, sa stala verejná kauza. O Slotovom zadržaní boli informované médiá a dokonca strávil pár hodín za mrežami.

Samozrejme, že Slotovi nehrozí, že by išiel za tento skutok do basy. Nedostane ani podmienku, zrejme vyviazne nanajvýš so symbolickou pokutou. Aj keď už bol v minulosti právoplatne odsúdený, dokonca nie iba raz, tresty už má zahladené, a tak sa na neho pozerá ako na bezúhonného občana.

Skôr je to zdvihnutý prst. Ak sa Slota nestiahne a nedá pokoj, dopadne ešte horšie. A ak by, nedajbože, chcel rozprávať o časoch, keď bol vo vládnej koalícii, ľahko sa môže ocitnúť za mrežami. Záleží len a len na sudcovi, aký trest mu uloží. Z pokuty tak ľahko môže byť aj odňatie slobody. A vládna moc si u občanov ešte aj pripíše dobrý bod, pretože ukáže, že spravodlivosť platí pre všetkých rovnako.

To, čo sa v poslednom čase deje v Slovenskej národnej strane, totiž nie je žiadna náhoda. Je veľmi nepravdepodobné, že Smeru by sa podarilo aj ďalšie voľby vyhrať tak, že nebude potrebovať na zostavenie vlády koaličného partnera. Nepochybne by si ho smeráci bez problémov našli aj v terajšej opozícii, ale oveľa vhodnejší by boli pre nich poslušní národniari. Ale bez Jána Slotu. S funkcionármi, ktorí sú blízki Smeru tak, ako sú tí terajší.

A tak sa začal rodiť nový nádejný koaličný partner, ktorý sa musel definitívne zbaviť Slotu. Najskôr ho obvinili, že rozhajdákal stranícke peniaze, potom ho vylúčili. A keď hrozilo, že by mohol situáciu v SNS obrátiť vo svoj prospech, prichytili ho opitého za volantom.

Len tak mimochodom, Slota bol v Čadci práve preto, aby s tamojšími národniarmi, ktorí nie sú spokojní s novým vedením strany, hľadal možnosti, ako opäť získať moc. Keď odtiaľ odchádzal, chytili ho policajti. A nielenže ho chytili, ale okamžite sa to dozvedeli aj médiá. Škandál bol na svete.

Ťažko si predstaviť, že by po tom všetkom mal Ján Slota reálnu šancu vrátiť sa na čelo strany. A ešte ťažšie si možno predstaviť, že by nepochopil zdvihnutý prst. Keď nedá pokoj a nebodaj začne hovoriť o veciach minulých, nájde sa aj čosi iné, oveľa vážnejšie ako alkohol za volantom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní