Komentár: Slovensko je krajina, kde sa posty rozdávajú za zásluhy

S našou ekonomikou to ide čoraz viac dolu vodou. A nebyť automobilového priemyslu, boli by sme na tom ešte oveľa horšie.

Na to, čo bude o pár rokov, keď zahraniční výrobcovia áut začnú postupne presúvať svoje fabriky od nás do krajín, kde majú lepšie ekonomické podmienky a aspoň akú- -takú vymožiteľnosť práva, radšej ani nemyslime. Noví investori k nám prichádzajú už len sporadicky a tí starí postupne balia kufre. Napríklad U.S. Steel Košice. Tisíce ľudí môžu prísť o prácu priamo v železiarňach, nehovoriac o zamestnancoch iných spoločností, ktoré prežívajú práve vďaka dodávkam pre oceliarov.

A varovným signálom by malo pre nás byť, že v tom stále sa skracujúcom zozname nových investorov je čoraz viac záujemcov z východu. Akoby sme sa mali časom stať európskou baštou pre ruské záujmy. Hovorí sa síce, že peniaze nesmrdia, no niektoré ani príliš vábne nevoňajú. Tento trend nazývajú viacerí politici poeticky - že sa staneme mostom medzi východom a západom. Pri utešovaní sa touto krásnou idylkou našej budúcnosti by sme však nemali zabúdať, že v časoch najhorších sa vyhadzujú do vzduchu práve mosty. A zároveň dúfať, že sa zrazu jedného dňa neocitneme na tej druhej strane.

Ak si niekto myslí, že členská krajina Európskej únie a Severoatlantickej aliancie sa už viac nemôže dostať do sféry vplyvu Moskvy, veľmi sa mýli. Ekonomické ovládnutie krajiny sa zaobíde bez jediného tanku a jediného výstrelu a je oveľa účinnejšie než vojenská okupácia. A treba si uvedomiť, že noví investori k nám neprivezú len kapitál, ale aj svoje spôsoby podnikania a presadzovania záujmov. A časom ovládnu, tak ako u nich doma, aj politickú scénu. Im stav v našom súdnictve prekážať nebude, práve naopak.

A čím horšia ekonomická situácia u nás nastane po odchode západných investorov, tým ľahšie a lacnejšie získajú svoj vplyv tí východní. Dnes to môžu byť železiarne, zajtra železnice, potom letisko, plynovod či elektrárne. Zhltnúť takú malú krajinou, akou je Slovensko, nie je pri ich zdrojoch veľký problém. Od nás sa dostanú priamo na trhy Európskej únie a možno už čoskoro, vďaka pripravovanej zóne voľného obchodu medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, aj na americké trhy. V neposlednom rade je lákadlom aj možnosť získať občianstvo členskej krajiny únie a schengenského priestoru.

Podmienky na razantný vstup východných investorov na Slovensko sú čoraz priaznivejšie. Už spomínaný odchod viacerých západných podnikateľov vinou zhoršujúcich sa podmienok, neatraktívnosť pre tých nových. Kto má chuť ísť podnikať do krajiny, kde okrem doslova úbohej vymožiteľnosti práva sa neustále menia podmienky a pravidlá? Ako si môže podnikateľ pripraviť seriózny zámer, keď netuší, aké budú o týždeň dane, či sa zrazu nezmenia odvody alebo Zákonník práce?

Naši politici sú totiž nevyspytateľní a predovšetkým nerozumejú tomu, o čom rozhodujú. Keď ich podnikatelia vopred varovali, že pripravované zmeny v Zákonníku práce a v odvodoch a daniach utlmia ekonomiku a zvýšia nezamestnanosť, narazili len na bariéru nadutej hlúposti.

Neuplynulo veľa času a tieto predpovede sa naplnili. Nezamestnanosť začala prudko rásť, znižuje sa reálna mzda väčšiny pracovníkov a hospodárstvo sa blíži čoraz viac k recesii. No páni politici nás presviedčajú, že za všetko môže len zlá kríza zo zahraničia. Samozrejme, že istý vplyv má aj ona, ale najväčšiu zásluhu na tomto úpadku majú nesprávne politické a ekonomické rozhodnutia.

Povedzme si úprimne - ako môžu politickí nominanti zodpovedne a odborne riadiť túto krajinu, keď aj tie najdôležitejšie a výsostne odborné posty sa rozdávajú za zásluhy? Zoberme si napríklad ministra pôdohospodárstva. V živote sa tejto oblasti nevenoval a keď nastupoval do funkcie, o problematike živočíšnej výroby vedel viac hociktorý ošetrovateľ dobytka než on. Čo pozitívne môže takýto laik priniesť?

Až takým problémom by to nebolo, ak by na ministerstvách a v iných inštitúciách sedeli skúsení odborníci, ktorí by si naďalej robili svoju prácu bez ohľadu na to, kto sa dostane k moci. No čo sa u nás zakaždým stane? Po voľbách vyhádžu všetkých, ktorí sedia na čo len trochu lukratívnych postoch, a dosadia si tam namiesto predchádzajúcich pätolizačov tých svojich, aby poslušne zakrývali všetky tie zlodejstvá.

A tí nielenže chcú čo najrýchlejšie čo najviac nakradnúť, pretože nikdy nevedia, ako dlho tam budú, ale navyše problematike ani nerozumejú. Potom príde iná chamraď z inej strany a my sa potom čudujeme, že štát nemá na zdravotníctvo, školstvo, dôchodky, vlastne na nič, pretože peniaze unikajú na súkromné účty vyvolených cez rôzne pofidérne tendre a podvodne predražené zákazky. A tak štát opäť zvyšuje dane a odvody a politici nám so smutným hlasom rozprávajú, ako chápu ťažkú sociálnu situáciu nás, obyčajných ľudí…


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní