Komentár: Veľmi ľahko sa hrá na dobráka a spasiteľa za cudzie peniaze

Z akého dôvodu majú občania tejto krajiny zo svojich daní zaplatiť desiatky tisíc eur za prevoz dobrodruhov z Iránu? Let komerčnou linkou by nebol také napínavé divadielko pre voličov, ako keď po nich ide osobne predseda vlády.

Ešte dnes mnohým z nás behajú zimomriavky po chrbte, keď si spomenieme na tú napínavú noc. Dostávali sme iba kusé informácie o hektických udalostiach, ktoré sa odohrávali kdesi v ďalekom Iráne, kam išiel osobne náš pán premiér po dvoch paraglajdistov. Tých pred časom zadržali Iránci a obvinili ich zo špionáže. Títo „športovci“ vraj zo vzduchu fotografovali krajinu v oblasti, v ktorej sú objekty na utajovaný výskum jadrových zariadení. Akoby to nestačilo, našli im aj zakázané dvojpásmové vysielačky.

O tom, že ich nesmú používať, zrejme vedeli, inak by ich predsa nemali rozobraté. Ale poďme k samotnej akcii. Tá mohla mnohým pripomínať strhujúci dej už tridsať rokov starého filmu, v ktorom sa Sylvester Stallone vybral do ďalekej Ázie tiež oslobodiť zajatcov. Keďže však Rambo nebol premiér, nemal nárok na vládny špeciál a musel sa uspokojiť s nepohodlnejším vojenským lietadlom bez sprievodu.

Odhodlanie pomôcť krajanom však bolo u oboch rovnako obdivuhodné. A tie pamätné slová, z ktorých až tuhla krv v žilách: „Keď bude treba, tak tu aj prespíme, ale chceme sa s nimi vrátiť naspäť na Slovensko… Opakujem, my už nemáme čo stratiť, sme tu, máme tu lietadlo, sme pripravení stráviť tu aj noc.“

Napokon všetko dobre dopadlo, presne tak, ako bolo napísané v scenári. Tak ako kedysi americkí, tentoraz slovenskí zajatci sa vrátili do vlasti. Tí naši môžu byť o to šťastnejší a vďačnejší svojmu záchrancovi, že s blízkymi sa po dlhých mesiacoch strávených v žalári mohli stretnúť pár dní pred Vianocami a pár týždňov pred prezidentskými voľbami.

Tí menej citliví občania si však môžu okrem oslavovania aktérov toho ušľachtilého činu položiť aj nepríjemné otázky. Napríklad, koľko tento špás stál peňazí a kto zaplatí účet. Isteže, viem si predstaviť situáciu, že naši turisti uviaznu v krajine, ktorú postihne desivá prírodná katastrofa - zemetrasenie, uragán či cunami. Asi nikto by nenamietal, keby tam naša krajina okamžite vyslala vládny špeciál, aby slovenských občanov odviezol z miesta nešťastia. Bez ohľadu na to, koľko by to stálo.

Ak sa však partia chlapov vyberie do Iránu, aby si tam lietali na rogalách a fotografovali krajinu v oblasti, kde sú úplnou náhodou utajované armádne objekty na obohacovanie uránu, a ešte majú so sebou aj zakázanú techniku, mali by za to niesť aj prípadné následky.

Vie niekto naozaj rozumne vysvetliť, z akého dôvodu majú občania tejto krajiny zo svojich daní zaplatiť desiatky tisíc eur za prevoz týchto dobrodruhov z Iránu? Prečo nešli naspäť komerčnou linkou, ktorú by si sami zaplatili? Lebo by to nebolo také napínavé divadielko pre voličov, ako keď po nich ide osobne predseda vlády?

Len tak mimochodom, spomínaní dvaja Slováci boli už dávno na našej ambasáde, takže tvrdenia o tom, ako zložito a ťažko museli na najvyššej úrovni vyjednávať ich prepustenie, pôsobia dosť nedôveryhodne. Skôr sa zdá, že premiér Fico len využil situáciu na svoju skvelú medializáciu. A že vďaka tomu dal iránskemu režimu do rúk poriadne silný tromf, keď ako premiér členskej krajiny NATO a Európskej únie bol u nich rokovať? To je zrejme druhoradé. Veľmi ľahko sa hrá na dobráka a spasiteľa za cudzie peniaze.

Spomínam si, keď po závale v bani Nováky, pri ktorom v roku 2009 zahynulo dvadsať baníkov, vláda veľkodušne rozhodla o odškodnení každého člena rodiny sumou 33-tisíc eur. Krásne gesto, ktoré však pánov sociálne cítiacich ministrov osobne nestálo ani jeden jediný cent. Napriek snahe sa nám nepodarilo získať informáciu o tom, že by niektorý z členov vlády, medzi ktorými boli aj naozaj bohatí ľudia, prispel pozostalým čo len jediným eurom.

Navyše, prečo štát odškodňuje pozostalých, ktorí zahynuli pri práci pre súkromnú firmu? Nie je nehorázne, že my sa z našich daní skladáme na peniaze pre siroty a vdovy, kým majitelia Hornonitrianskych baní Prievidza, do ktorých patrí aj Baňa Handlová, kde tí nešťastníci zahynuli, si pripísali za ten tragický rok 2009 zisk po zdanení vo výške takmer dva milióny eur? A ďalší rok takmer tri milióny eur? Nebolo by teda pochopiteľnejšie, ak by peniaze pozostalým išli z tohto zisku a nie zo štátneho rozpočtu?

Opäť mi nenapadá iné vysvetlenie ako to, že vláda si robí za naše peniaze svoju vlastnú propagáciu. Veľkoryso rozdáva pozostalým - samozrejme, nie všetkým, ale najmä tým, ktorých prípady pozorne sleduje verejnosť a médiá. Nehľadí na peniaze, pochopiteľne, na cudzie, a letí sa tri razy vládnym špeciálom do Iránu po ľudí, ktorí sa tam vybrali dobrovoľne, nedbajúc na vážne riziká.

Dokonca ešte vedome porušovali zákony islamskej krajiny. Možno ich vláda štedro odškodní aj za to, že boli v Iráne vo väzení. Prezidentské voľby sa blížia, a tak sa isto dočkáme ešte mnohých, nadmieru veľkorysých a odvážnych činov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní