Komentár: Výmenné lístky otravujú pacientov i lekárov

Idete k očnému lekárovi? Potrebujete výmenný lístok od obvodného lekára, pretože ste zrejme dementný a išli by ste k nemu s bolesťou kolena.

Pred pár dňami môjho priateľa, ako sa ľudovo hovorí, seklo v chrbte. S krutými bolesťami sa mu napokon podarilo dostať do neurologickej ambulancie, kde sa po hodine čakania dozvedel, že bez výmenného lístka od všeobecného lekára ho pán doktor vyšetriť nemôže. Nie že by nechcel, ale bez toho čarovného papierika by mu poisťovňa jeho prácu nepreplatila. A zadarmo robiť nechce nikto. „Taký je nový zákon, ktorý nám naši najmúdrejší páni poslanci schválili,“ povedala mu sestrička a významne si pri tom poklepala po čele.

A tak sa priateľ pomaličky, tak, ako mu to boľavý chrbát umožňoval, dostal do auta a prešiel cez pol mesta do polikliniky, kde sídli jeho obvodný lekár. Čakáreň bola preplnená ľuďmi, a keď išiel zaklopať na dvere ordinácie, že iba potrebuje výmenný lístok, dvadsať rozzúrených pacientov ho poučilo, aby pekne čakal v rade ako oni.

Napokon, keď sa objavila sestrička, objednal sa na poobedie, keď pán doktor berie pacientov na konkrétny čas. Samozrejme, za poplatok desať eur. Takže prišiel poobede, zaplatil a bol rád, že výmenný lístok mal o minútu v ruke. Všeobecný lekár ho nevyšetril, iba si vypočul, čo ho trápi, a múdro skonštatoval, že ho musí pozrieť neurológ. Keďže však už bolo neskoro poobede, neurológ neordinoval.

Takže ďalšia noc prežitá v bolestiach, pravda, so sladkou nádejou, že ráno mu odborný lekár pomôže. Nepomohol, pretože už o ôsmej v čakárni sedelo zo tridsať ľudí a on bystro pochopil, že nemá šancu dostať sa dovnútra. „My sme tu už od štvrtej ráno, aby sme sa dostali na rad,“ pochválila sa teta, spokojne popíjajúc kávu z termosky.

Keďže bolesti neustupovali, kúpil si v lekárni analgetikum a telefonicky sa k neurológovi objednal na ďalší deň popoludní. Samozrejme, za poplatok. Odborný lekár pozrel na výmenný lístok, na ktorom ho žiadal obvodný lekár o neurologické vyšetrenie pacienta. Tri dni zbytočne zabitého času.

Taká je však slovenská realita. Idete k očnému lekárovi? Potrebujete výmenný lístok od obvodného lekára, pretože ste zrejme dementný a išli by ste k nemu s bolesťou kolena. Múdri páni poslanci veľkoryso dali výnimku - výmenný lístok nepotrebujete, ak k očnému idete, aby vám predpísal okuliare.

Lenže na to, aby vám ich mohol predpísať, vás musí najskôr vyšetriť. A na vyšetrenie výmenný lístok potrebujete, pretože lekár nemôže vopred vedieť, že budete potrebovať nové okuliare. Ak ich náhodou potrebovať nebudete, očný lekár by vás bez výmenného lístka zobral v rozpore s týmto skvelým zákonom.

Často sa dozvedáme, že problémy s chýbajúcimi výmennými lístkami majú nielen tí, ktorí chodia pravidelne k špecialistovi - hoci podľa zákona by ho v takom prípade potrebovať nemali -, ale dokonca tieto čarovné papieriky od obvoďákov pýtajú niektorí lekári aj na pohotovostiach!

Treba sa naozaj poďakovať poslancom za Smer za to, že pred časom odhlasovali novelu zákona, ktorá zaviedla od apríla výmenné lístky, bez ktorých vás, až na pár výnimiek, žiadny lekár neošetrí. Idiocia slávi úspechy a páni politici, ktorí isto nemusia vysedávať v čakárňach lekárov, pretože o nich je postarané oveľa lepšie než o obyčajných ľudkov, sa tvária, ako múdro rozhodli. A už i tak mizerné zdravotníctvo poskytujúce mizerné služby vďaka výmenným lístkom ešte viac strpčuje život pacientom, ktorí úplne zbytočne musia vysedávať ešte aj u všeobecných lekárov.

Neviem, či pani ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská žije v inom svete, alebo nepozná realitu nášho zdravotníctva, keď zavedenie výmenných lístkov vítala týmito slovami: „Chceme, aby systém bol postavený na manažovaní pacientov všeobecnými lekármi.“ To je dôležité podľa nej aj preto, že až tridsať percent liekov, ktoré predpíšu pacientovi rôzni lekári, sú navzájom v kontraindikácii.

Nerozumiem, ako to pani ministerka myslela. Nebodaj tak, že najskôr má ísť pacient k obvodnému lekárovi, ten mu vypíše výmenný lístok, s tým zase pôjde k špecialistovi, ktorý ho vyšetrí, napíše správu, a potom pôjde opäť k obvodnému lekárovi, aby mu na základe správy špecialistu predpísal lieky, aby náhodou neboli v kontraindikácii s inými, ktoré už užíva?

Samozrejme, že takýto systém by teoreticky mohol fungovať, no nie v krajine, v ktorej celé zdravotníctvo doslova kolabuje, kde hodiny a hodiny presedíte v čakárni a kde dokonca aj za takú úplne samozrejmú vec, ako je objednanie na určitú hodinu, musíte lekárovi zaplatiť.

Nebolo by rozumnejšie, keby namiesto otravovania pacientov i lekárov s lístkami začali vydávať magnetické karty poistencov, na ktorých by boli zaznamenané všetky potrebné údaje o pacientovi, teda aj to, aké lieky užíva, aké choroby prekonal a na ktoré sa lieči? Zároveň by mohli slúžiť aj namiesto klasických receptov - lekár by do karty zaznačil, aký liek vám majú v lekárni vydať a ako ho máte užívať.

A bolo by po problémoch. Ibaže naše ministerstvo má pred sebou oveľa väčšie a dôležitejšie výzvy - napríklad zlikvidovať súkromné zdravotné poisťovne. Za tie peniaze, čo to bude stáť, by mohli zaviesť v zdravotníctve ten najmodernejší elektronický systém.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní