Veľká hra

Je až obdivuhodné, s akou úžasnou vervou sa pustil premiér do likvidácie súkromných zdravotných poisťovní. Zdá sa, že ich osud je už definitívne spečatený.

Ak akcionári nebudú ochotní dobrovoľne ich predať štátu, budú čeliť hrozbe vyvlastnenia. Robert Fico sa totiž rozhodol, že bude iba jedna, štátna zdravotná poisťovňa. Zrejme už zabudol, že ani on nie je zďaleka neomylný, ako mu to pripomenul napríklad Ústavný súd, keď označil zákon o zákaze tvorby zisku zdravotnými poisťovňami, prijatý počas jeho predchádzajúcej vlády, za protiústavný.

Je pravdepodobné, že ak by aj nejakou zhodou okolností naši ústavní sudcovia rozhodli, že je v poriadku, ak sa vyvlastní súkromný majetok zdravotných poisťovní, tak nadnárodné inštitúcie to posúdia presne naopak. A Slovensko bude platiť milióny a milióny eur poškodeným. Ale to už zrejme bude pri moci iná vláda a túto terajšiu to vôbec trápiť nemusí.

Je otázne, či pre naše zdravotníctvo je lepšie mať jednu štátnu poisťovňu, alebo ponechať konkurenčný systém, aký tu funguje teraz. Názory odborníkov na to sa rôznia, no v jednom sa zhodnú takmer všetci - to, koľko je na Slovensku zdravotných poisťovní a či sú medzi nimi aj súkromné, pre samotné zdravotníctvo nie je absolútne tým hlavným či dôležitým problémom. Ak aj bude iba jedna poisťovňa, chorému zdravotníctvu to vôbec nepomôže, tak ako mu neublíži existencia viacerých. Preto je prekvapujúce, s akou razanciou a nasadením zaútočilo nové vedenie krajiny proti súkromným zdravotným poisťovniam, a dokonca bez ohľadu na cenu, ktorú by štát musel zaplatiť v prípade, ak by poisťovne od akcionárov odkúpil.

Možno by nám chýbajúcu odpoveď na otázku, prečo sa to vlastne deje, dala informácia o skutočných vlastníkoch tajomnej cyperskej firmy vlastniacej polovičný podiel v súkromnej poisťovni Dôvera. Môže to byť napokon naozaj obchod storočia, pri ktorom aktéri predaja emisií americkej garážovej firme a nástenkového tendra môžu iba blednúť závisťou. Nie je vôbec vylúčené, že vo vlastníckej štruktúre onej cyperskej firmy by sa našli veľmi zaujímavé a známe mená - ibaže preto je to cyperská firma, aby sa nikto nič o jej pozadí nemohol dozvedieť. Dokonca ani vyšetrovacie orgány. Radosť takto podnikať. Zďaleka nejde o malé peniaze. Hovorí sa až o štyristo miliónoch eur, ktoré by mohli dostať majitelia Dôvery, čo v prípade deklarovaného ročného zisku vo výške 50 miliónov eur nie je až taká premrštená cena. A ak majitelia súkromných poisťovní s predajom súhlasiť nebudú, malo by prísť k ich vyvlastneniu. To v demokratických krajinách býva naozaj výnimočný počin, pri ktorom musí byť jednoznačne zdôvodnený mimoriadny záujem štátu. Či je taký aj prípad, že niekto vytvára zisk z verejných zdrojov, možno dosť pochybovať.

Existencia či neexistencia súkromných zdravotných poisťovní má na fungovanie nášho zdravotníctva iba minimálny vplyv. Je to podobný blud ako donekonečna opakované náreky, že do nášho zdravotníctva prúdi katastroficky málo peňazí. Pritom fakt je, že z krajín V4 vynakladá Slovensko v porovnaní s hrubým domácim produktom (HDP) na zdravotníctvo najviac peňazí - kým u nás to bolo v roku 2009 9,1 percenta, v Česku 8,2 percenta, v Maďarsku 7,45 a v Poľsku len 7,37 percenta.

Problém teda ani tak nie je množstvo financií, ale to, kde v zdravotníctve miznú. Existujú mnohé súkromné zariadenia, šikovne a účelovo povytŕhané zo systému, ktoré sú vysokoziskové. A naopak, najviac podvyživené sú koncové nemocnice, ktoré vykonávajú takzvané úkony zachraňujúce život. Tie, samozrejme, žiadny súkromník nechce, pretože sú veľmi stratové. Keď sa nám nepáči, že majú existovať súkromné zdravotné poisťovne, ako sa nám môže potom pozdávať, že napríklad lekárne v budovách štátnych nemocníc, ktoré sú už len svojou polohou predurčené na vysokú ziskovosť, prevádzkujú súkromné firmy? Čo je to za nezmysel? Prečo na tom nezarába nemocnica? Prečo za laboratórne vyšetrenia sa platí súkromnej firme? Koľko sa ich výborne živí na našom zdravotníctve platenom z verejných financií? O tom by mohli rozprávať viacerí naši vysokí politici, ktorí stoja v ich pozadí. Asi preto netúžia po ich vyvlastnení.

Premiér Fico pri svojom boji proti zdravotným poisťovniam argumentuje okrem iného tým, že nevytvárajú žiadnu pridanú hodnotu. Je to svojím spôsobom demagógia. Vytvárajú ju svojou efektívnejšou prácou. Napríklad by možno bolo dobré zhodnotiť, koľko fiktívnych úkonov zaúčtovaných lekármi odhalili súkromné poisťovne a koľko štátna. Nikto ma nepresvedčí o tom, že efektivita práce bude lepšia v štátnej poisťovni ako v súkromnej. A len tak mimochodom - ak silou-mocou chce vláda mať iba jednu poisťovňu, môže to ľahko dokázať bez vyvlastňovania, odkupovania alebo bez zákazu zisku. Stačí, keď tá štátna bude naozaj lepšia a ponúkne svojim klientom výhodnejšie podmienky než súkromné. Poistenci sa do nej húfne prehlásia a do roka konkurenciu úplne legálne zlikviduje. A bude to stáť oveľa menej peňazí než zoštátnenie alebo odkúpenie. To asi však nie je skutočný cieľ tohto divadla.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].