Dočasný preukaz: Jeho platnosť onedlho vyprší. O plnohodnotný doklad totožnosti s cedidlom na hlave bude musieť Lukáš Nový zrejme bojovať súdnou cestou.

Aféra cedidlo: Poznáte "špagetovú cirkev"?

Cirkev lietajúceho špagetového monštra narazila na odpor českého ministerstva vnútra.

Postavte úradníkov pred absurdnú požiadavku, ktorú zákon priamo nevylučuje, a zostanú bezradní. Tak sa stalo, že mladý programátor z Brna už niekoľko týždňov nosí občiansky preukaz, kde je vyfotografovaný s cedidlom na hlave. Rozhodol sa, že bude vyznávať lietajúce špagetové monštrum a práve cedidlo je pre členov tejto viery najpodstatnejšou súčasťou odevu. Na brnianskom magistráte síce zostali pracovníci v šoku, ale dôvod, ako by ho mohli odmietnuť, v zákone objaviť nedokázali. Museli požiadať o stanovisko ministerstvo vnútra.

Na absurditu absurdne

Správy o tom, že Lukáš Nový má v identifikačnom preukaze fotografiu s cedidlom na hlave, obleteli svet. „Takú reakciu som nečakal,“ hovorí počítačový expert. „Vedel som, že to zaujme Čechov, ale že sa informácia objaví aj v médiách ako The Times či Daily Mail, ma prekvapilo.“ Hlási sa k pastafariánom a tvrdí, že má právo na pokrývku hlavy v oficiálnom doklade, tak ako moslimovia, rehoľné sestry a členovia iných cirkví. Ak vraj jeho vieru budeme považovať za nezmysel, tak sú nezmyslom všetky náboženstvá. „Žiadneho boha nemožno vedecky dokázať. Náboženstvá sú založené len na presvedčení skupiny ľudí, preto by mali byť všetky legitímne,“ povedal nám. Zároveň však otvorene priznáva, že jeho akcia je najmä protestom. „Nemám rád štát, tak s ním hrám hry. Aby som sa necítil utláčaný a ukázal ľuďom, že niekedy si môžu dupnúť,“ vysvetľuje.

Nemal v úmysle kritizovať vieru, ale upozorniť na diskrimináciu. Odmieta zvýhodňovanie na základe náboženského presvedčenia. „Nech to povolia každému alebo nikomu. Myslím, že je vhodné upozorniť na absurditu vyplývajúcu zo zákona aj absurdnými prostriedkami,“ tvrdí.

Poženie to na súd

Lukášov občiansky preukaz je dočasný. Bol mu vydaný len dovtedy, kým mu nevystavia plnohodnotný. Zdá sa však, že mladý programátor sa ho nedočká. Ministerstvo vnútra Českej republiky sa totiž s nezvyčajnou pokrývkou hlavy nevie stotožniť. Ako pre PLUS 7 DNÍ povedal Jiří Korbel z tlačového oddelenia, zákon umožňuje vydať občiansky preukaz občanovi s pokrývkou hlavy na fotografii len z náboženských alebo zo zdravotných dôvodov. „Cirkev alebo náboženská spoločnosť však musia byť v Česku registrované,“ pokračuje Korbel. „Pastafariáni registrovaní nie sú. Preto ministerstvo vnútra doklad totožnosti s cedidlom na hlave neodporučilo vydať.“

Zároveň však zástupca ministerstva upozorňuje, že konečný verdikt je v kompetencii brnianskeho magistrátu a o tom, či je Lukášova požiadavka nezákonná, môže rozhodnúť len súd. Mladík sa vzdať nemieni. Boj o právo na cedidlo chce doviesť do konca, a to aj za cenu súdnych ťahaníc. Dodáva však, že vďaka mamutej medializácii svoj cieľ už vlastne dosiahol. Je tiež možné, že skutočným cieľom nebolo len upozornenie na nezmyselný zákon. Lukáš je zakladajúcim členom Českej pirátskej strany, ktorá si dala za cieľ popri slobode internetu napríklad i minimalizáciu štátu a priamu demokraciu. V minulých voľbách získali len 0,8 percenta hlasov. Posledné prieskumy už hovoria o tom, že sa prehupli cez dve percentá. Možno práve cedidlo na hlave im vynesie miestečko v českom zákonodarnom zbore...

Vodičák si vybojoval: Po dvoch rokoch a psychiatrickom vyšetrení rakúskemu satirikovi a publicistovi Nikovi Almovi fotografiu s cedidlom povolili. „Prečo sa takému vyšetreniu nemusia podrobiť aj kardináli, moslimky či rádové sestry?“ pýta sa.

Foto: Archív

Svet podľa Bobbyho

Lukáš Nový nie je prvý recesista s nezvyčajnou pokrývkou hlavy. Cirkev vyznávajúcu lietajúce špagetové monštrum založil v roku 2005 americký fyzik Bobby Henderson. Reagoval na to, že školský úrad v Kansase povolil vyučovanie o stvorení sveta ako rovnocenné evolučnej náuke. Bobby žiadal, aby sa pastafariánstvo vyučovalo ako ďalší názor. Podľa neho svet stvorilo špagetové monštrum v čase, keď bolo opité, a preto tak aj vyzerá. Nové náboženstvo si na svete získalo tisícky nasledovníkov. Medzi nimi aj rakúskeho satirika a publicistu Nika Alma, ktorý je zástancom odluky cirkvi od štátu a je presvedčený, že viera je súkromná vec. Keďže aj v Rakúsku môže mať zahalené vlasy len veriaci občan, prihlásil sa k pastafariánom a požiadal o vyfotenie s cedidlom na hlave. Po dvoch rokoch a po vyšetrení psychiatrami mu to rakúske úrady povolili.

Ako by to bolo na Slovensku?

Aj u nás by zrejme úradníci mali dilemu. „Ak by žiadateľ o doklad totožnosti chcel mať pri nasnímaní pokrývku hlavy z náboženských dôvodov, jeho žiadosť by bola akceptovaná len v prípade cirkví alebo náboženských spoločností, ktoré sú na Slovensku registrované,“ vysvetlil pre PLUS 7 DNÍ hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka. Zákon o občianskych preukazoch (224/2006 Z. z.), ktorý je takmer zhodný s českým, však nie je natoľko konkrétny: „Nasnímanie podoby tváre sa vykoná v občianskom odeve, bez prikrývky hlavy a bez okuliarov s tmavými sklami. V odôvodnených prípadoch je možné zo zdravotných alebo z náboženských dôvodov nasnímať podobu tváre s prikrývkou hlavy. Táto prikrývka nesmie zakrývať tvárovú časť spôsobom, ktorý by znemožňoval identifikáciu.“ Bodka. Nikde sa o uznaných či registrovaných náboženstvách nehovorí. Podľa právnika je náboženstvo širší pojem ako cirkvi uznané štátom. „Ak vychádzame zo znenia zákona, občan s takouto požiadavkou by mal súdny spor vyhrať.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní